| Allicdata Part #: | 3024465-ND |
| Manufacturer Part#: |
3024465 |
| Price: | $ 11.64 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CONN TERM BLK FEED THRU 12-24AWG |
| More Detail: | Terminal Block Connector 7 Position Feed Through (... |
| DataSheet: | 3024465 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 50 +: | $ 10.58400 |
Specifications
| Voltage - IEC: | 400V |
| Stripping Length: | 8mm |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-2 |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Fuse Type: | -- |
| Color: | Gray |
| Features: | -- |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-4mm² |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-24 AWG |
| Voltage - UL: | -- |
| Series: | CLIPLINE VIOK |
| Current - IEC: | 24A |
| Termination Style: | Screw |
| Terminal - Width: | 6.2mm |
| Number of Levels: | 4; 1 Grounded |
| Number of Positions: | 7 |
| Disconnect Type: | -- |
| Type: | Feed Through (3), Isolated |
| Part Status: | Active |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal blocks are electrical connectors that can be used in a variety of ways for electrical connections in the industrial, automotive, marine, and commercial fields. They can be used to connect wires from one electrical component to another, and are simple and easy to install.Terminal blocks come in a wide range of sizes, shapes, configurations, and materials. They can be grouped into different categories based on their main use. The most common types of terminal blocks are Din rail terminal blocks, push-wire terminal blocks, and pivot terminal blocks.Din rail terminal blocks are designed for use in the industrial sector. They are used to connect multiple wires to a circuit controlled by a Din rail mounted device. This type of terminal block allows for easy system expansion by simply plugging in additional rail mounted devices. Din rail terminal blocks feature pre-molded screws or screw-down clamp operation, which allows for quick and easy installation.Channel terminal blocks are versatile and commonly used in residential, commercial, and automotive applications. They are designed to hold all types of wiring, ranging from circuit board wire, telephone wire, CAT-5 cable, fiber-optic cable, heavier power cables, and stranded or solid wire. Channel terminal blocks are generally used for making connections between adjacent circuit board levels and to attach multiple wires between multiple boards.Pivot terminal blocks are cost effective compared to other types of terminal blocks, making them a popular choice for low-cost applications. They are designed for use in a wide range of industries, such as automotive, marine, electronic components, and commercial buildings. These devices secure electrical connections and provide multiple connection points.Regardless of the type of terminal block used, the basic concept is the same. The block works by providing an electrical path between two wires. The wires are connected to the terminal block via screws or soldered connections. The connection is then insulated and sealed, ensuring reliable and safe operation. When adding additional wires, the additional insulated wires are inserted into the terminal block.A common application for terminal blocks is in the automotive industry. They allow for long-term wiring and component connections that can be made quickly and securely. They are also often found in aerospace applications, vehicles, factory automation, smart homes, and computers.Terminal blocks are designed to serve a variety of purposes, from providing reliable and secure connections to simplifying and speeding up the installation process. By understanding the different kinds of terminal blocks available and how they work, you can make the right choice for your projects.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "3024" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 3448-3024 | 3M | 0.5 $ | 500 | STRAIN RELIEF 24 CONT SOC... |
| TL4024-30242SM | Omron Automa... | 349.9 $ | 1000 | TL4024-3 24VAC/DC PTR 2NC... |
| UMYQ-3024-A | Omron Automa... | 512.68 $ | 1000 | UNIVERSAL MAT UMYQ-3024-A |
| M39012/25-3024 | Amphenol SV ... | 7.74 $ | 1000 | CONNECTOR DUST CAP FOR SM... |
| LELK1-30244-3-V | Sensata-Airp... | 44.58 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| UPL1-30242-1-E | Sensata-Airp... | 0.0 $ | 1000 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ... |
| TL4019-30241TMQDLK | Omron Automa... | 374.59 $ | 1000 | TL4019-3, 24VAC/DC, PTR |
| 302407 BK013 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG BLACK... |
| M39003/03-3024/HSD | Vishay Sprag... | 7.26 $ | 1000 | CAP TANT 82UF 10% 10V AXI... |
| TL4019-30242F2SGKM | Omron Automa... | 366.37 $ | 1000 | TL4019-3, 24VAC, PTR, 2NC... |
| 302407 SL001 | Alpha Wire | 69.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG SLATE... |
| 3024-10-441116 | TE Connectiv... | 399.46 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPTCONN B... |
| D4C-3024-DK1EJ03 | Omron Automa... | 151.28 $ | 3 | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1... |
| TL4024-30242 | Omron Automa... | 349.9 $ | 1000 | TL4024-3 24VAC/DCPTR 2NC+... |
| 3024W7PAR71AA0X | Conec | 11.13 $ | 1000 | CONN PLUG MALE PINS 24POS... |
| 3024876 | Phoenix Cont... | 3.34 $ | 1000 | FBSTB8-4 |
| 302407 GR013 | Alpha Wire | 0.0 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG GREEN... |
| M39003/01-3024H | Vishay Sprag... | 2.28 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 10% 35V AX... |
| 302407 BK001 | Alpha Wire | 69.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG BLACK... |
| LELHPK11-30246-150 | Sensata-Airp... | 199.25 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| TL4019-30243SKM | Omron Automa... | 329.32 $ | 1000 | TL4019-3 24VAC/DCPTR 2NC+... |
| TKAT-3024 | Omron Automa... | 224.53 $ | 1000 | UNIV MAT TRIM KIT 30"X24"... |
| 3024481 | Phoenix Cont... | 0.65 $ | 28 | PARTITION PLATE GRAY |
| TL4024-30243TM-SC1 | Omron Automa... | 393.63 $ | 1000 | TL4024-3 24VAC/DCPTR 2NC+... |
| 031-30240-33 | Amphenol RF ... | 429.87 $ | 1000 | CONN RP-BNC TRIAXRP-BNC, ... |
| 3024W7SAR71AA0X | Conec | 14.6 $ | 1000 | 24W7 F PC TAIL 30A 4-40Po... |
| TKM-3024 | Omron Automa... | 264.95 $ | 1000 | UNIVERSAL MAT TRIM KIT 30... |
| 300-30242 | HellermannTy... | 0.0 $ | 1000 | 2:1 RATIO HS DISPENSER BO... |
| LELK1-30244-1-V | Sensata-Airp... | 44.58 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| PS-3024 | Altech Corpo... | 31.68 $ | 8 | AC/DC CONVERTER 24V 36WEn... |
| 3024W7SAU99G20X | Conec | 6.75 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 24POS R/A... |
| 3024850 | Phoenix Cont... | 2.58 $ | 1000 | FBSTB6-4 |
| 30241 | Wiha | 5.52 $ | 10 | SOFTFINISH SLOTTED SCREWD... |
| M39003/03-3024/TR | Vishay Sprag... | 6.65 $ | 1000 | CAP TANT 82UF 10% 10V AXI... |
| 302407 BR001 | Alpha Wire | 69.03 $ | 1000 | HOOK-UP STRND 24AWG BROWN... |
| TL4019-30242SM | Omron Automa... | 277.0 $ | 1000 | TL4019-3 24VAC/DCPTR 2NC+... |
| TL4024-30242SKM | Omron Automa... | 461.04 $ | 1000 | TL4024-3, KEY LOCK, 24VAC... |
| 30245 | Wiha | 5.6 $ | 1 | SOFTFINISH SLOTTED SCRDRV... |
| IEG1-30240-15-V | Sensata-Airp... | 22.3 $ | 1000 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER |
| 3024274 | Phoenix Cont... | 5.2 $ | 1000 | ACUATION TOOL 10 POSITION |
Latest Products
3248166
TERM BLK MICRO FEED THRU 8POSTerminal Bl...
3005329
CONN TERM BLK FEED THRU 14-26AWGTerminal...
1013700000
CONN TERM BLK DISCONN 12-26AWGTerminal B...
1313360000
CONN TERM BLK FEED THRU 12-26AWGTerminal...
2749880
CONN TERM BLK FEED THRU 2-20 AWGTerminal...
3005138
CONN TERM BLK DISCONNECT 6-24AWGTerminal...
3024465 Datasheet/PDF