4SEPC680M+TS Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
4SEPC680M+TS-ND
Manufacturer Part#:
4SEPC680M+TS
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 680UF 20% 4V T/H
More Detail: 680µF 4V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can 7 ...
DataSheet: 4SEPC680M+TS datasheet4SEPC680M+TS Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Ripple Current @ High Frequency: 6.1A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 305mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEPC
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhm
Voltage - Rated: 4V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 680µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Box (TB)
Description
A capacitor’s ability to store charge depends on its capacitance, which is measured in Farads. The amount of charge a capacitor can store is directly proportional to the size of its plates and inversely proportional to the distance between them. As capacitance increases, so does the voltage rating of the capacitor. The 4SEPC680M+TS capacitor has a capacitance greater than 680μF (microfarads) and a voltage rating of 16V.