| Allicdata Part #: | 732-10774-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
74405024010 |
| Price: | $ 0.22 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1UH 2.35A 58 MOHM MAX |
| More Detail: | 1µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.35A 58 mOhm... |
| DataSheet: | 74405024010 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2000 |
| 2000 +: | $ 0.21046 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 58 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.047" (1.20mm) |
| Size / Dimension: | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Supplier Device Package: | SMD |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 1MHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 87MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | WE-LQSH |
| Shielding: | Semi-Shielded |
| Current - Saturation: | 4.2A |
| Current Rating: | 2.35A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 1µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | Wirewound |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
Fixed Inductors, from the electrical component family, are the components with inductance. They are also known as coils or chokes. Inductors can be used in many applications such as filtering, voltage stabilization, oscillators, resonant circuits, etc. One particular type of inductors is the 74405024010 inductor which is mainly used for power applications because of its higher inductance and current rating. This article will discuss the application fields and working principle of 74405024010.Application Fields
The 74405024010 is a power inductor, so its main application field is in power applications. It is used for current regulation, voltage stabilization, and voltage reduction. It can also be used as an output filter and for energy storage in circuits. It is also very useful for controlling the flow of current in AC and DC circuits. The 74405024010 inductor can be used in many different power application fields, including electric vehicles, medical equipment, home and industrial automation systems, uninterruptible power supplies, aerospace components, renewable energy systems, and many more.Working Principle
The working principle of the 74405024010 inductor is based on the laws of induction. This law states that when a changing current passes through a loop, a directed voltage will appear which is proportional to the rate of change in the current. The inductance of the 74405024010 is high. This means that when the rising and falling current passes through the loop in the inductor, the voltage will be high enough to provide a counteracting effect on the current. This is known as inductive reactance and it is the working principle of 74405024010. In AC circuits, the inductor resists the changing current. This means that it will reduce the flow of current and provide a smoother current flow. In DC circuits, it will provide a current control by limiting the amount of current which passes through the inductor. This is very useful for voltage reduction and voltage regulation.Conclusion
In conclusion, the 74405024010 is a power inductor which has a higher inductance and current rating, and a wide range of applications in various power fields. Its working principle is based on the laws of induction which means that it can provide current control by resisting changing current and limiting the amount of current which passes through it. This is helpful for voltage regulation, voltage reduction, and current regulation.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "7440" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 74404032022 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 4000 | FIXED IND 2.2UH 1.8A 50 M... |
| 74404086222 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 700 | FIXED IND 2.2MH 310MA 5 O... |
| 74404064012 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 5.4A 10 M... |
| 7440430027 | Wurth Electr... | 0.75 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 2.35A 30 ... |
| 74404054150 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 3000 | FIXED IND 15UH 2A 86 MOHM... |
| 74404024150 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 470MA 830 ... |
| 7440690150 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 1.25A 200 ... |
| 74402500030 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 300NH 3.9A 18 M... |
| 74404043102A | Wurth Electr... | 0.22 $ | 3000 | FIXED IND 1MH 160MA 10.34... |
| 74404064220 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1500 | FIXED IND 22UH 1.8A 89 MO... |
| 744032100 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 2000 | FIXED IND 10UH 320MA 650 ... |
| 74404084331 | Wurth Electr... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 660MA 865... |
| 74404200056 | Wurth Electr... | 0.65 $ | 1000 | FIXED IND 560NH 3.1A 25 M... |
| 744053006 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 400 | FIXED IND 6.2UH 2.2A 45 M... |
| 74405031022 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 2000 | FIXED IND 2.2UH 1.75A 108... |
| 74406043470 | Wurth Electr... | 0.36 $ | 2000 | FIXED IND 47UH 970MA 260 ... |
| 744043101 | Wurth Electr... | 0.57 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 510MA 600... |
| 744045008 | Wurth Electr... | 0.35 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 1A 250 MO... |
| 744045006 | Wurth Electr... | 0.35 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.1A 200 ... |
| 74408942068 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.45A 130... |
| 74404054047 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1500 | FIXED IND 4.7UH 3A 30 MOH... |
| 20-7440-10 | Aries Electr... | 6.54 $ | 1000 | CONN SOCKET SIP 20POS TIN |
| 74404064082 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 2.6A 43 M... |
| 74404042068 | Wurth Electr... | 0.43 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.45A 98 ... |
| 744030001 | Wurth Electr... | 0.67 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 1A 115 MO... |
| 7440690220 | Wurth Electr... | 0.82 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 1A 310 MOH... |
| 74408942082 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 1.4A 134 ... |
| 74404064102 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 6000 | FIXED IND 1MH 250MA 4.783... |
| 744016 | Wurth Electr... | 10.39 $ | 7 | ABC OF POWER MODULES AT A... |
| 744042180 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 920MA 280 ... |
| 74404054010 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 4.9A 12 MOH... |
| 74404064180 | Wurth Electr... | 0.48 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 1.85A 81 M... |
| 74408942470 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 660MA 608 ... |
| 744053270 | Wurth Electr... | 0.62 $ | 1000 | FIXED IND 27UH 1.05A 160 ... |
| 74404084151 | Wurth Electr... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 910MA 478... |
| 74404084681 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIX IND 680UH 520MA 2.032... |
| 74408943330 | Wurth Electr... | 1.05 $ | 500 | FIXED IND 33UH 900MA 298 ... |
| 7440660035 | Wurth Electr... | 0.88 $ | 1000 | FIXED IND 3.5UH 5.8A 15 M... |
| 744032150 | Wurth Electr... | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 270MA 1 OH... |
| 74404084068 | Wurth Electr... | 0.54 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 3.6A 24 M... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
74405024010 Datasheet/PDF