| Allicdata Part #: | NP04SB150M-ND |
| Manufacturer Part#: |
NP04SB150M |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Short Description: | FIXED IND 15UH 1.4A 120 MOHM SMD |
| More Detail: | 15µH Shielded Inductor 1.4A 120 mOhm Max Nonstand... |
| DataSheet: | NP04SB150M Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| DC Resistance (DCR): | 120 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 1kHz |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 15MHz |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | N, P Type |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 620mA |
| Current Rating: | 1.4A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 15µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors are widely used in a variety of electronic equipments. One type of Fixed Inductor is the NP04SB150M. It is an embedded-magnetic core type inductor with high efficiency and low loss. The NP04SB150M is typically used in a variety of industrial applications.
Application Field of NP04SB150M
The NP04SB150M has found wide application in several fields due to its unique features. It can be used in industrial automotive electronic solutions, especially in engine control systems. The NP04SB150M is suitable for use in motor control, airbag sensor protection circuits, traction control and airbag system power supply circuits. In addition, it has found application in the medical equipment, including dialysis machines, CT scanners and other medical imaging systems. Also, it can be discovered in consumer electronics, such as AC/DC converters, remote control devices, cameras, cellphones, plasma displays and other electronic devices.
Working Principle of NP04SB150M
The NP04SB150M is an inductor with a high magnetic permeability ferrite core. Its working principle is based on the Faraday’s law of electromagnetic induction. In the core of the inductor, an electric current generates a magnetic field. An opposing magnetic field is formed by the core, which then creates a back emf or induced voltage in the conductor. In this way, the inductor stores energy in the form of magnetomotive force.
The amount of energy stored in an inductor depends on the amount of current passing through it, as well as the inductance of the inductor itself. The inductance of the NP04SB150M is 150mH. The higher the inductance, the more energy the inductor can store. In addition, the inductor also has a high power dissipation rating, allowing it to be used in high power applications.
The NP04SB150M is therefore suited for use in both low and high power applications, highly reliable, and can provide stable output regulators and power supplies. It is an ideal choice for use in a variety of industrial as well as consumer electronics applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| NP04SZB220M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 770MA 300 ... |
| NP04SZB1R5N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 2.8A 35 M... |
| NP04SB100M | Taiyo Yuden | -- | 1000 | FIXED IND 10UH 1.9A 66 MO... |
| NP04SZB100M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 1.2A 130 M... |
| NP04SA100M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 2.2A 52 MO... |
| NP04SB6R8N | Taiyo Yuden | -- | 1000 | FIXED IND 6.8UH 2A 53 MOH... |
| NP04SB3R3N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 2.6A 36 M... |
| NP04SB150M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 1.4A 120 M... |
| NP04SB4R7N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 2.3A 50 M... |
| NP04SA330M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.2A 160 M... |
| NP04SB470M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 800MA 320 ... |
| NP04SZB4R7N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 1.6A 100 ... |
| NP043A300A | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SSS... |
| NP04SZB6R8N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 1.4A 120 ... |
| NP0411020000G | Amphenol Any... | 1.18 $ | 1000 | 1000 TB SPR CLA 180D B/T4... |
| NP04SA220M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 1.5A 110 M... |
| NP0450100A | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | TRANS 2NPN 50V 0.1A SSSMI... |
| NP0411510000G | Amphenol Any... | 1.48 $ | 1000 | 1000 TB SPR CLA 180D B/T4... |
| NP043A200A | Panasonic El... | 0.22 $ | 10000 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SSS... |
| NP04SB220M | Taiyo Yuden | -- | 1000 | FIXED IND 22UH 1.2A 150 M... |
| NP04SZB1R0N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 3.2A 30 MOH... |
| NP04SZB2R2N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 2.5A 42 M... |
| NP04SB330M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.1A 260 M... |
| NP04SZB150M | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 950MA 250 ... |
| NP04SZB3R3N | Taiyo Yuden | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 2A 60 MOH... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
NP04SB150M Datasheet/PDF