| Allicdata Part #: | TES2-1212H-ND |
| Manufacturer Part#: |
TES 2-1212H |
| Price: | $ 7.62 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Traco Power North America |
| Short Description: | DC DC CONVERTER 12V 2W |
| More Detail: | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16... |
| DataSheet: | TES 2-1212H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 10 +: | $ 6.92055 |
| Current - Output (Max): | 165mA |
| Supplier Device Package: | -- |
| Size / Dimension: | 0.54" L x 0.37" W x 0.35" H (13.7mm x 9.3mm x 8.9mm) |
| Package / Case: | 8-SMD Module, 5 Leads |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 79% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | SCP |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Voltage - Isolation: | 1.5kV |
| Power (Watts): | 2W |
| Series: | TES 2H |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Input (Max): | 13.2V |
| Voltage - Input (Min): | 10.8V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Isolated Module |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC converters are commonly seen in many electronic applications, and the TES Series 2-1212H DC to DC converter is no exception. This type of converter is used to step up and/or down a low voltage into a higher voltage or lower voltage as required. This makes these converters ideal for use in a variety of different projects and applications, including computer power supplies, battery charging, motor control and more.
The TES 2-1212H Series DC to DC converter has a very simple design. It consists of an input of two A/C power sources, a transformer, a rectifier, a voltage regulator, a filter capacitor and an output adaptor. The transformer is used to isolate the AC power input from the DC output. The rectifier converts the AC input to DC output and the regulator controls the amount of current output. The filter capacitor is used to remove any residual AC current present in the output and the output adapter is used to adapt the output to a specific form such as a single pole or dual-pole output.
The working principle of the TES 2-1212H Series DC to DC converter is relatively simple. It takes the input of two AC power sources and converts them into two separate DC outputs. The transformer converts the two AC inputs into two DC outputs at the same voltage. The rectifier then converts the AC input into DC output and the regulator maintains the output at the required voltage. The filter capacitor removes any residual AC current present in the output and the output adapter allows the output to be adapted for specific applications such as single or dual pole output.
The TES 2-1212H Series DC to DC converter is very popular in a variety of applications and is flexibly tailored to fit the needs of each individual project. It is able to step up, step down and also smooth out low voltage pulses. It is highly reliable and offers a wide range of output ratings from 3 to 12V. This makes the TES 2-1212H SeriesDC to DC converter ideal for applications such as decentralized power supplies, motor controls, battery chargers and more.
The TES 2-1212H Series DC to DC converter is highly customizable and versatile in its applications. It can be used to step up and/or down a low voltage into a higher or lower voltage as required. Its ability to be flexibly tailored to fit the needs of the individual project makes it one of the most popular DC to DC converter designs in the market today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LED-TESTER-BOX | Lumex Opto/C... | 0.0 $ | 1000 | LED TESTER BOX |
| DS650/850 TEST BOARD | Artesyn Embe... | 119.08 $ | 1000 | TEST BOARD FOR DS650/DS85... |
| P716B-WAFER-TESTED | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | P716B-WAFER-TESTED |
| TESP5700 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | PHOTODIODE PIN SIDE VIEWP... |
| TESD5V0V4UA RDG | Taiwan Semic... | 0.07 $ | 6000 | TVS DIODE 5V 19V 2510P10 |
| TEST2600 | Vishay Semic... | -- | 4653 | PHOTOTRANSISTOR NPN SIDE ... |
| AD-3050-SEAL-TEST-EQ-NC | TE Connectiv... | 4.16 $ | 1000 | AD-3050 SEAL TEST EQUIPHe... |
| TESD5V0L1UC RJG | Taiwan Semic... | 0.03 $ | 5000 | TVS DIODE 5V 15V DFN1006L |
| PTC-TESTBENCH-MLX90316 | Melexis Tech... | 203.88 $ | 1000 | PTC04 TESTBENCH MLX90316 |
| MELEXCM TESTINTERFACE | Melexis Tech... | 0.0 $ | 1000 | KIT DEV FOR MLX81100 MLX8... |
| MLX80104 TESTINTERFACE | Melexis Tech... | 25.23 $ | 1000 | INTERFACE BOARD MINIE-MLX... |
| P715B-WAFER-TESTED | Microsemi Co... | 0.0 $ | 1000 | P715B-WAFER-TESTED |
| PTC-TESTBENCH-MAGNETIC | Melexis Tech... | 203.88 $ | 1000 | PTC04 TESTBENCH MAGNETIC |
| TRILED-TEST-BOX | Lumex Opto/C... | 0.0 $ | 1000 | LED TESTER BOX |
| ATAVRONE-TESTKIT | Microchip Te... | 28.27 $ | 1000 | AVRONE TESTKIT |
| DS1300/1500 TEST BOARD | Artesyn Embe... | 0.0 $ | 1000 | SHELF FOR DS1300/DS1500 P... |
| ADM6710F-TESTRL7 | Analog Devic... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR MPUSupervis... |
| ODL4U-TEST | Altech Corpo... | 1.51 $ | 1000 | DIN TERM SCREW 2 LEVEL OF... |
| TESD5V0V4UCX6 RFG | Taiwan Semic... | 0.06 $ | 18000 | TVS DIODE 5V 15V SOT26 |
| LED TESTER BOX | Lumex Opto/C... | 37.91 $ | 1000 | TEST BOX FOR LED |
| ETRX3USB-IHD-TEST | Silicon Labs | 70.25 $ | 1000 | USB STICK ZIGBEE SE1.1B R... |
| EARTH-TEST | Amprobe | 0.0 $ | 1000 | TELARIS SERIES EARTH RES ... |
| BQ27X00-TESTER | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | TEST SYSTEM FOR BQ27X00 |
| TESD5V0V4UCU6 RFG | Taiwan Semic... | 0.08 $ | 3000 | TVS DIODE 5V 25V SOT363 |
| BQ2650X-TESTER | Texas Instru... | 111.36 $ | 1000 | SYSTEM TEST FOR BQ26500/B... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
TES 2-1212H Datasheet/PDF