UHE2A221MHT6 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
UHE2A221MHT6-ND
Manufacturer Part#:
UHE2A221MHT6
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Nichicon
Short Description: CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
More Detail: 220µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial...
DataSheet: UHE2A221MHT6 datasheetUHE2A221MHT6 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Contains lead / RoHS non-compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Polarization: Polar
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.787" (20.00mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Lead Spacing: 0.295" (7.50mm)
Impedance: 91 mOhms
Ripple Current @ High Frequency: 1.13A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 791mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: UHE
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): --
Voltage - Rated: 100V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 220µF
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
UHE2A221MHT6 is an ideal choice for applications requiring substantial capacitance. They are available in a wide range of capacitances ranging from 10uF to 22000uF. Their high capacitance allows them to store large amounts of electric charge, making them suitable for applications such as power supplies, audio-visual equipment, and DC-DC converters.They are also popular in electric motors and other industrial equipment.