| Allicdata Part #: | 0015477546-ND |
| Manufacturer Part#: |
0015477546 |
| Price: | $ 2.88 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CGRID VT SHRD HDR W/PG TIN 46CKT |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (... |
| DataSheet: | 0015477546 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 960 +: | $ 2.58845 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.475" (12.07mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 150.0µin (3.81µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Overall Contact Length: | 0.570" (14.48mm) |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 150.0µin (3.81µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 46 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | C-Grid 70568 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | 0.315" (8.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins are widely used in various application fields, among which the most common is to connect devices for electrical power, wiring and cable. 0015477546 is a rectangular connector which includes two components: the header pins and the male pins. It is essentially consists of two parts: the headers and male pin receptacles where a male pin is inserted into a compatible header. The most common application of 0015477546 is to connect devices for analog and digital signal transmissions.
When dealing with electronic circuits, it is usually necessary to connect several pieces of equipment together to ensure reliable performance. In this process, the rectangular connector plays an important role in connecting different devices. 0015477546 provides many advantages including high contact force, low insertion force, positive locking, low mating heights, high retention force and high transmission efficiency.
The working principle of the 0015477546 is quite simple. First of all, the header pins are inserted into the mating receptacle with the aid of an insertion tool. This creates a positive electrical connection between the two components. Once the connection is established, the male pins ensure reliable and consistent electrical contact. The outer shells of the connectors provide a secure way to connect the electrical components and protect them from any disruptive external forces.
The 0015477546 also offers a wide variety of performance options. They are available in different shapes and sizes, allowing the users to choose the best one which meets their specific requirements. The different materials used for its components, such as copper, gold and nickel, ensure reliability in any environment. Additionally, the connectors are also available with various contact types, depending on the application.
For succeeding in all types of electronics projects, reliable and safe connections are indispensable. Thanks to the advanced structure and design of the 0015477546, it can bring users excellent performance and outstanding longevity. So, it is widely used in numerous applications, meeting all kinds of requirements. It is suitable for frequent use, ensuring that your projects and devices are operating as expected.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-125-0-0930 00150C-00150C | Omron Automa... | 112.27 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0015913800 | Molex, LLC | 4.15 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 80POS GO... |
| 0015474087 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.... |
| 0015388217 | Molex, LLC | 3.09 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 21POS 2... |
| 0015910400 | Molex, LLC | 1.66 $ | 1000 | CONN HEADER 40POS GOLD SM... |
| 0015445128 | Molex, LLC | 4.98 $ | 1000 | CONN RCPT 28POS .100 VERT... |
| 0015800145 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT GO... |
| 0015916089 | Molex, LLC | 2.18 $ | 1000 | SL SMT RA HDR TIN 8CKTCon... |
| 0015453346 | Molex, LLC | 7.71 $ | 1000 | CONN RCPT 46POS .100 VERT... |
| 0015453650 | Molex, LLC | 8.81 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS .100 VERT... |
| 0015911264 | Molex, LLC | 0.95 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS TIN SMD... |
| 0015911183 | Molex, LLC | 1.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS GOLD SM... |
| 0015913200 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 20POS GO... |
| 0015912480 | Molex, LLC | 1.32 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 48POS TI... |
| 0015453226 | Molex, LLC | 3.7 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015911142 | Molex, LLC | 2.33 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS GOLD SM... |
| 0015445118 | Molex, LLC | 4.31 $ | 1000 | CONN RCPT 18POS .100 VERT... |
| 172-0015 | MPD (Memory ... | 1.73 $ | 1000 | PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.... |
| 0015247107 | Molex, LLC | 1.55 $ | 1000 | MINIFIT BMI REC HDR ASSY ... |
| 8N4SV75KC-0015CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-C... |
| 0015453626 | Molex, LLC | 4.29 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015916143 | Molex, LLC | 1.59 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU... |
| MM120-001546 | Micro-Measur... | 1.39 $ | 1000 | 2260B PORTABLE ENCLOSURE |
| 8N4DV85FC-0015CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0015388047 | Molex, LLC | 0.41 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.... |
| 0015917051 | Molex, LLC | 2.09 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 30AU 5POSCo... |
| 0015800189 | Molex, LLC | 2.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT GO... |
| 0015800229 | Molex, LLC | 2.16 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT GO... |
| 0015911483 | Molex, LLC | 2.48 $ | 1000 | CONN HEADER 48POS GOLD SM... |
| 0015913164 | Molex, LLC | 4.45 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS R/A TIN... |
| 0015916500 | Molex, LLC | 7.99 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR TIN 50... |
| 9918 0015000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG STR BRN18 A... |
| 0015917060 | Molex, LLC | 2.02 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 15 SAU 6POS... |
| 8N4Q001LG-0015CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| SCS-2525-5-0800 00100C-00150F | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0015453232 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN RCPT 32POS .100 VERT... |
| 0015477606 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT GOL... |
| 192991-0015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI N E/B 16 HEAT SHRINK |
| 0015913520 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 52POS GO... |
| 0015477526 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS VERT TI... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0015477546 Datasheet/PDF