| Allicdata Part #: | WM19435-ND |
| Manufacturer Part#: |
0015800081 |
| Price: | $ 1.57 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN HEADER 8POS VERT TIN T/H |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2... |
| DataSheet: | 0015800081 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 1.42380 |
| 10 +: | $ 1.29465 |
| 100 +: | $ 1.10949 |
| 500 +: | $ 0.92456 |
| 1000 +: | $ 0.79248 |
| 5000 +: | $ 0.70267 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.475" (12.07mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 150.0µin (3.81µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | 0.570" (14.48mm) |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 150.0µin (3.81µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | C-Grid® 70567 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.315" (8.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins are electrical components engineered to connect two or more circuits. This type of connector is commonly used for power supplies, signal connections and other data wire related applications. 0015800081, a specific rectangular connector, is engineered to surpass the conventional connector in terms of reliability, safety and features.
The 0015800081 rectangular connector is constructed of an array of male pins that advantageously creates a connection between various electronics, such as PCB boards, logic boards, hardware drivers and many other comparable components. By latching in the terminal slots, these male pins effectively hold circuits together without incurring any wiring mistakes.
The 0015800081 connector is an efficient solution for micro-connectivity. This rectangular connector is designed to be ultra-low-profile with an overall height of 0.5mm, making it suitable for usage in limited space applications. With its small size, the 0015800081 is especially well-suited for applications such as mobile equipment, digital cameras and other portable electronics.
In addition, the 0015800081 connector is highly reliable for its multiple contact points that effectively secure multiple circuits. Additionally, the use of multiple male pins also increases the current carrying capacity as well as the devices’ life cycle.
The 0015800081 connector features a reverse insertion protection function which uses a built-in lock mechanism to prevent any damage from incorrect insertions. This mechanism ensures that all the contact points are seated properly and eliminates any risks of damages to the circuitry due to wrong insertion.
To complete the connection of circuits effectively, the 0015800081 connector is manufactured with a SMT termination style, allowing for a simple and secure installation. And with its high current capacity, the male pins are sure to last for a long time without degradation or deforming.
The 0015800081 rectangular connector is designed for a diverse field of applications. Its ultra-low-profile construction allows for a secure connection without taking up too much space. In combination with its reverse insertion protection, this connector ensures a safe and reliable wiring connection in virtually any kind of controlled environment.
Moreover, the male pins of the 0015800081 connector guarantee multiple circuit connection and improved current carrying capacity. And with its SMT termination style, this connector provides an exceptionally secure installation regardless of the application.
Overall, the 0015800081 rectangular connector is the ideal solution for applications such as consumer electronics, automotive, industrial equipment, telecommunication equipment and many more. Its unique features and high performance make it an ideal tool to effectively connect various components and circuits.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-125-0-0930 00150C-00150C | Omron Automa... | 112.27 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0015913800 | Molex, LLC | 4.15 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 80POS GO... |
| 0015474087 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.... |
| 0015388217 | Molex, LLC | 3.09 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 21POS 2... |
| 0015910400 | Molex, LLC | 1.66 $ | 1000 | CONN HEADER 40POS GOLD SM... |
| 0015445128 | Molex, LLC | 4.98 $ | 1000 | CONN RCPT 28POS .100 VERT... |
| 0015800145 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT GO... |
| 0015916089 | Molex, LLC | 2.18 $ | 1000 | SL SMT RA HDR TIN 8CKTCon... |
| 0015453346 | Molex, LLC | 7.71 $ | 1000 | CONN RCPT 46POS .100 VERT... |
| 0015453650 | Molex, LLC | 8.81 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS .100 VERT... |
| 0015911264 | Molex, LLC | 0.95 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS TIN SMD... |
| 0015911183 | Molex, LLC | 1.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS GOLD SM... |
| 0015913200 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 20POS GO... |
| 0015912480 | Molex, LLC | 1.32 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 48POS TI... |
| 0015453226 | Molex, LLC | 3.7 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015911142 | Molex, LLC | 2.33 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS GOLD SM... |
| 0015445118 | Molex, LLC | 4.31 $ | 1000 | CONN RCPT 18POS .100 VERT... |
| 172-0015 | MPD (Memory ... | 1.73 $ | 1000 | PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.... |
| 0015247107 | Molex, LLC | 1.55 $ | 1000 | MINIFIT BMI REC HDR ASSY ... |
| 8N4SV75KC-0015CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-C... |
| 0015453626 | Molex, LLC | 4.29 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015916143 | Molex, LLC | 1.59 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU... |
| MM120-001546 | Micro-Measur... | 1.39 $ | 1000 | 2260B PORTABLE ENCLOSURE |
| 8N4DV85FC-0015CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0015388047 | Molex, LLC | 0.41 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.... |
| 0015917051 | Molex, LLC | 2.09 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 30AU 5POSCo... |
| 0015800189 | Molex, LLC | 2.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT GO... |
| 0015800229 | Molex, LLC | 2.16 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT GO... |
| 0015911483 | Molex, LLC | 2.48 $ | 1000 | CONN HEADER 48POS GOLD SM... |
| 0015913164 | Molex, LLC | 4.45 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS R/A TIN... |
| 0015916500 | Molex, LLC | 7.99 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR TIN 50... |
| 9918 0015000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG STR BRN18 A... |
| 0015917060 | Molex, LLC | 2.02 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 15 SAU 6POS... |
| 8N4Q001LG-0015CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| SCS-2525-5-0800 00100C-00150F | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0015453232 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN RCPT 32POS .100 VERT... |
| 0015477606 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT GOL... |
| 192991-0015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI N E/B 16 HEAT SHRINK |
| 0015913520 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 52POS GO... |
| 0015477526 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS VERT TI... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0015800081 Datasheet/PDF