| Allicdata Part #: | 0015800209-ND |
| Manufacturer Part#: |
0015800209 |
| Price: | $ 1.97 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN HEADER 20POS VERT GOLD T/H |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (... |
| DataSheet: | 0015800209 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1152 +: | $ 1.77420 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.475" (12.07mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | 0.570" (14.48mm) |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 74.8µin (1.90µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | C-Grid 70567 |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Detent Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.315" (8.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular connectors consist of two parts, a header and a mating plug. A simple definition is that a header is a plastic or metal block with pins or terminals sticking out of it. The mating plug would then have the same size and configuration of the plug to fit the pins on the header. The form of the header or the terminal is then used to define them as header and plug.
The 0015800209 is classified under the header category and is used to join electrical circuits. Each individual pin has a flat cross section and the central body of the connector which holds the pins together has a rectangular shape. The total housing length of the 0015800209 is 8.94 millimetres making it one of the smallest rectangular connectors in the market today.
There are two types of 0015800209 headers available, the normal profile and the low profile. The low profile variant of the 0015800209 has pins that are slightly recessed, providing a better connection between the header and the mating plug. Additionally the low profile variant has a smaller housing depth making it one of the most space-saving rectangular connectors in the market.
The 0015800209 connector finds its application mainly in communication and power applications due to its high performance characteristics. It is a cost effective solution for applications that require small and efficient connectors that provide good electrical connection between two circuits. Typical applications in which the 0015800209 is used include cellular phones, consumer electronics, laptops, and HDTVs.
The working principle of the 0015800209 header is quite simple. The pins are designed with flat cross sections and each row of pins is printed on the connector body by pressing and other related methods. The pins are then inserted into the plastic housing or the metal block and the housing is sealed with epoxy or similar materials. The pins and the connector housing are assembled in such a way that they form an electrical connection when mated to the corresponding mating plug. The epoxy not only seals the pins and the connector body, it also guards against dust, contaminants, and unintentional electrical contact with the pins.
The 0015800209 header uses an insulation displacement connection which means that when the mating plug is inserted into the header, the terminal connected to the header automatically pierce the insulation of the wire and secures the electrical contact between the plug and the wire. This makes it a very reliable electrical connection which does not require any additional soldering steps.
In conclusion, the 0015800209 rectangular header is a great solution for applications that require small, efficient, and reliable connection between two electronic circuits. It is used in a wide range of applications including consumer electronics, communication, laptops, HDTV’s, and more. It is easy to use and the insulation displacement connection makes it very reliable. The 0015800209 is one of the best rectangular headers and connectors in the market today.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-125-0-0930 00150C-00150C | Omron Automa... | 112.27 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0015913800 | Molex, LLC | 4.15 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 80POS GO... |
| 0015474087 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.... |
| 0015388217 | Molex, LLC | 3.09 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 21POS 2... |
| 0015910400 | Molex, LLC | 1.66 $ | 1000 | CONN HEADER 40POS GOLD SM... |
| 0015445128 | Molex, LLC | 4.98 $ | 1000 | CONN RCPT 28POS .100 VERT... |
| 0015800145 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT GO... |
| 0015916089 | Molex, LLC | 2.18 $ | 1000 | SL SMT RA HDR TIN 8CKTCon... |
| 0015453346 | Molex, LLC | 7.71 $ | 1000 | CONN RCPT 46POS .100 VERT... |
| 0015453650 | Molex, LLC | 8.81 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS .100 VERT... |
| 0015911264 | Molex, LLC | 0.95 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS TIN SMD... |
| 0015911183 | Molex, LLC | 1.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS GOLD SM... |
| 0015913200 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 20POS GO... |
| 0015912480 | Molex, LLC | 1.32 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 48POS TI... |
| 0015453226 | Molex, LLC | 3.7 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015911142 | Molex, LLC | 2.33 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS GOLD SM... |
| 0015445118 | Molex, LLC | 4.31 $ | 1000 | CONN RCPT 18POS .100 VERT... |
| 172-0015 | MPD (Memory ... | 1.73 $ | 1000 | PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.... |
| 0015247107 | Molex, LLC | 1.55 $ | 1000 | MINIFIT BMI REC HDR ASSY ... |
| 8N4SV75KC-0015CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-C... |
| 0015453626 | Molex, LLC | 4.29 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015916143 | Molex, LLC | 1.59 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU... |
| MM120-001546 | Micro-Measur... | 1.39 $ | 1000 | 2260B PORTABLE ENCLOSURE |
| 8N4DV85FC-0015CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0015388047 | Molex, LLC | 0.41 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.... |
| 0015917051 | Molex, LLC | 2.09 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 30AU 5POSCo... |
| 0015800189 | Molex, LLC | 2.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT GO... |
| 0015800229 | Molex, LLC | 2.16 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT GO... |
| 0015911483 | Molex, LLC | 2.48 $ | 1000 | CONN HEADER 48POS GOLD SM... |
| 0015913164 | Molex, LLC | 4.45 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS R/A TIN... |
| 0015916500 | Molex, LLC | 7.99 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR TIN 50... |
| 9918 0015000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG STR BRN18 A... |
| 0015917060 | Molex, LLC | 2.02 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 15 SAU 6POS... |
| 8N4Q001LG-0015CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| SCS-2525-5-0800 00100C-00150F | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0015453232 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN RCPT 32POS .100 VERT... |
| 0015477606 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT GOL... |
| 192991-0015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI N E/B 16 HEAT SHRINK |
| 0015913520 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 52POS GO... |
| 0015477526 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS VERT TI... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0015800209 Datasheet/PDF