| Allicdata Part #: | WM17461-ND |
| Manufacturer Part#: |
0015910140 |
| Price: | $ 0.97 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN HEADER 14POS .100" STR 15AU |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" ... |
| DataSheet: | 0015910140 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1648 |
| 1 +: | $ 0.87570 |
| 10 +: | $ 0.79254 |
| 100 +: | $ 0.67920 |
| 500 +: | $ 0.56603 |
| 1000 +: | $ 0.48516 |
| 5000 +: | $ 0.43018 |
| 10000 +: | $ 0.42048 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.090" (2.29mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 74.8µin (1.90µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | C-Grid® 71308 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins - 0015910140 Application Field and Working Principle
Rectangular Connectors are primarily used to interconnect circuit boards, components and cables in a wide variety of applications. More specifically, headers and male pins, such as model 0015910140, are used to make reliable connections between two pieces of equipment which require pressure contacts. There are different types of rectangular connectors, suited to different application fields and different working principles, that bond two independent circuits.
In some applications, the rectangular connectors must offer water- and dust-tight protection, withstand vibration, and be fully compatible with the termination method. Some may require a large locking force for high vibration resistance, while others may need a small locking force to avoid signal interference due to vibrations. In other applications, the connectors must be able to pack as much functionality as possible into a very small space. Whatever the application, headers and male pins like 0015910140 can provide reliable connections and the needed protection.
These rectangular connectors are used in a wide variety of applications, from automotive, healthcare, consumer electronics and LED technology, to the military and aerospace industries. In commercial applications, such as data, audio and video electronic products, rectangular connectors ensure high quality connections between circuits, while industrial applications such as switching systems, power supplies and automation require reliable connections for safety and efficiency.
Male Pin 0015910140 connectors are a type of header suitable for very high densities. These connectors are designed to provide reliable, low cost connections for both board-to-board and board-to-cable applications. The connectors typically come in four different types - straight, right angle, single row and dual row. The typical contact pitch (distance between the centers of two adjacent contacts on the same row) is 2.54 mm.
These connectors use a pressure contact system which works by compressing the contacts between the mating surfaces to ensure a reliable connection is made. This is done through the use of a compression/retention spring which is present in the male pin. The spring pivots as the contact end is depressed, and holds the contact firmly against the mating surface. This retainer ensures a good connection, even when the connector is subjected to shock and vibration.
Rectangular Connectors can also come with a variety of finishes such as gold plating, which will offer superior corrosion resistance, and tin plating, which provides excellent solderability and conductivity. Different inserted materials such as phosphor bronze and brass are used to provide heat resistance and durability.
Whether it’s a high density connection, or a high vibration connection, headers and male pins like 0015910140 are capable of providing reliable, low cost connections for different applications. These connectors come in a variety of different types, and can be plated or inserted with different materials depending on the application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-125-0-0930 00150C-00150C | Omron Automa... | 112.27 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0015913800 | Molex, LLC | 4.15 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 80POS GO... |
| 0015474087 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.... |
| 0015388217 | Molex, LLC | 3.09 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 21POS 2... |
| 0015910400 | Molex, LLC | 1.66 $ | 1000 | CONN HEADER 40POS GOLD SM... |
| 0015445128 | Molex, LLC | 4.98 $ | 1000 | CONN RCPT 28POS .100 VERT... |
| 0015800145 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT GO... |
| 0015916089 | Molex, LLC | 2.18 $ | 1000 | SL SMT RA HDR TIN 8CKTCon... |
| 0015453346 | Molex, LLC | 7.71 $ | 1000 | CONN RCPT 46POS .100 VERT... |
| 0015453650 | Molex, LLC | 8.81 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS .100 VERT... |
| 0015911264 | Molex, LLC | 0.95 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS TIN SMD... |
| 0015911183 | Molex, LLC | 1.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS GOLD SM... |
| 0015913200 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 20POS GO... |
| 0015912480 | Molex, LLC | 1.32 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 48POS TI... |
| 0015453226 | Molex, LLC | 3.7 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015911142 | Molex, LLC | 2.33 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS GOLD SM... |
| 0015445118 | Molex, LLC | 4.31 $ | 1000 | CONN RCPT 18POS .100 VERT... |
| 172-0015 | MPD (Memory ... | 1.73 $ | 1000 | PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.... |
| 0015247107 | Molex, LLC | 1.55 $ | 1000 | MINIFIT BMI REC HDR ASSY ... |
| 8N4SV75KC-0015CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-C... |
| 0015453626 | Molex, LLC | 4.29 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015916143 | Molex, LLC | 1.59 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU... |
| MM120-001546 | Micro-Measur... | 1.39 $ | 1000 | 2260B PORTABLE ENCLOSURE |
| 8N4DV85FC-0015CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0015388047 | Molex, LLC | 0.41 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.... |
| 0015917051 | Molex, LLC | 2.09 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 30AU 5POSCo... |
| 0015800189 | Molex, LLC | 2.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT GO... |
| 0015800229 | Molex, LLC | 2.16 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT GO... |
| 0015911483 | Molex, LLC | 2.48 $ | 1000 | CONN HEADER 48POS GOLD SM... |
| 0015913164 | Molex, LLC | 4.45 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS R/A TIN... |
| 0015916500 | Molex, LLC | 7.99 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR TIN 50... |
| 9918 0015000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG STR BRN18 A... |
| 0015917060 | Molex, LLC | 2.02 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 15 SAU 6POS... |
| 8N4Q001LG-0015CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| SCS-2525-5-0800 00100C-00150F | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0015453232 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN RCPT 32POS .100 VERT... |
| 0015477606 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT GOL... |
| 192991-0015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI N E/B 16 HEAT SHRINK |
| 0015913520 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 52POS GO... |
| 0015477526 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS VERT TI... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0015910140 Datasheet/PDF