| Allicdata Part #: | 0015910307-ND |
| Manufacturer Part#: |
0015910307 |
| Price: | $ 1.81 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN HEADER 30POS GOLD SMD |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount 30 position 0.100" ... |
| DataSheet: | 0015910307 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 3024 +: | $ 1.62676 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Features: | Board Guide |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 74.8µin (1.90µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Breakaway |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Series: | C-Grid 71308 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins; 0015910307
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins 0015910307 are a type of connectors used in integrated circuits potentially for both analog and digital signals, with the pin design consisting of flat heads and an insulating body.
Applications
The various applications of these components include any sort of electronics system which requires the transfer of digital or analog signals across multiple points. An example could be a motherboard in a computer system - the header pins are used on both the mother board and the IC board in order to establish connections. Additionally, headers can be used in consumer electronics such as televisions, radios, etc.
Design Considerations
The design of the header pins consist of flat heads and an insulating body material. The Heads help to connect the component and disperse the signal and the insulating body material protects the pins from heat and electrical interference. In addition, the header pins should also have a long enough neck in order to connect to the required components.
Working Principle
The working principle behind the Connectors is dependent on several factors, such as the types of signals being used, the design of the connector, the materials used, etc. In general, these connectors are designed to pass electrical current between a receiving and transmitting device. The sending device passes voltage across the pins, which is then received by the receiving device. The actual voltage will depend on the supply of the sending device, and the impedance of the receiving device.
Summary
Rectangular Connectors – Headers, Male Pins 0015910307 are commonly used type of connector used in integrated circuits. Its uses include any type of electronic device which requires the transfer of digital or analog signals. The design consists of flat heads and an insulating body, designed to protect the pins from heat and interference. The working principle alludes to the passing of electrical current between sending and receiving devices, with the amount of voltage dependent on the supply of the sender and the impedance of the receiver.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SGE-125-0-0930 00150C-00150C | Omron Automa... | 112.27 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0015913800 | Molex, LLC | 4.15 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 80POS GO... |
| 0015474087 | Molex, LLC | 2.28 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 8POS 2.... |
| 0015388217 | Molex, LLC | 3.09 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 21POS 2... |
| 0015910400 | Molex, LLC | 1.66 $ | 1000 | CONN HEADER 40POS GOLD SM... |
| 0015445128 | Molex, LLC | 4.98 $ | 1000 | CONN RCPT 28POS .100 VERT... |
| 0015800145 | Molex, LLC | 2.04 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS VERT GO... |
| 0015916089 | Molex, LLC | 2.18 $ | 1000 | SL SMT RA HDR TIN 8CKTCon... |
| 0015453346 | Molex, LLC | 7.71 $ | 1000 | CONN RCPT 46POS .100 VERT... |
| 0015453650 | Molex, LLC | 8.81 $ | 1000 | CONN RCPT 50POS .100 VERT... |
| 0015911264 | Molex, LLC | 0.95 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS TIN SMD... |
| 0015911183 | Molex, LLC | 1.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS GOLD SM... |
| 0015913200 | Molex, LLC | 1.2 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 20POS GO... |
| 0015912480 | Molex, LLC | 1.32 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 48POS TI... |
| 0015453226 | Molex, LLC | 3.7 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015911142 | Molex, LLC | 2.33 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS GOLD SM... |
| 0015445118 | Molex, LLC | 4.31 $ | 1000 | CONN RCPT 18POS .100 VERT... |
| 172-0015 | MPD (Memory ... | 1.73 $ | 1000 | PLUG DC MOLD 24AWG STR 2.... |
| 0015247107 | Molex, LLC | 1.55 $ | 1000 | MINIFIT BMI REC HDR ASSY ... |
| 8N4SV75KC-0015CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-C... |
| 0015453626 | Molex, LLC | 4.29 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 VERT... |
| 0015916143 | Molex, LLC | 1.59 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU... |
| MM120-001546 | Micro-Measur... | 1.39 $ | 1000 | 2260B PORTABLE ENCLOSURE |
| 8N4DV85FC-0015CDI | IDT, Integra... | 11.56 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0015388047 | Molex, LLC | 0.41 $ | 1000 | CONN CIC FFC RCPT 4POS 2.... |
| 0015917051 | Molex, LLC | 2.09 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 30AU 5POSCo... |
| 0015800189 | Molex, LLC | 2.12 $ | 1000 | CONN HEADER 18POS VERT GO... |
| 0015800229 | Molex, LLC | 2.16 $ | 1000 | CONN HEADER 22POS VERT GO... |
| 0015911483 | Molex, LLC | 2.48 $ | 1000 | CONN HEADER 48POS GOLD SM... |
| 0015913164 | Molex, LLC | 4.45 $ | 1000 | CONN HEADER 16POS R/A TIN... |
| 0015916500 | Molex, LLC | 7.99 $ | 1000 | CGRID SMT BKWY HDR TIN 50... |
| 9918 0015000 | Belden Inc. | 0.69 $ | 1000 | HOOK-UP 18AWG STR BRN18 A... |
| 0015917060 | Molex, LLC | 2.02 $ | 1000 | SL SMT RA HDR 15 SAU 6POS... |
| 8N4Q001LG-0015CDI8 | IDT, Integra... | 12.8 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| SCS-2525-5-0800 00100C-00150F | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0015453232 | Molex, LLC | 3.94 $ | 1000 | CONN RCPT 32POS .100 VERT... |
| 0015477606 | Molex, LLC | 0.85 $ | 1000 | CONN HEADER 6POS VERT GOL... |
| 192991-0015 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | TRI N E/B 16 HEAT SHRINK |
| 0015913520 | Molex, LLC | 1.96 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 52POS GO... |
| 0015477526 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CONN HEADER 26POS VERT TI... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0015910307 Datasheet/PDF