| Allicdata Part #: | 0026622170-ND |
| Manufacturer Part#: |
0026622170 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | KK 156 HDR ASSY TIN 17POS |
| More Detail: | Connector Header Through Hole 17 position 0.156" (... |
| DataSheet: | 0026622170 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Operating Temperature: | -- |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 60.0µin (1.52µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | -- |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | -- |
| Overall Contact Length: | 0.720" (18.29mm) |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | 60.0µin (1.52µm) |
| Applications: | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications |
| Number of Positions Loaded: | 16 |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Number of Positions: | 17 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Series: | KK 41771 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.450" (11.43mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular connectors are widely used in electrical and electronic equipment. Among them, one of the most popular type is the 0026622170 connection header, male pin. The 0026622170 header consists of two parts, the contact and the housing. The contacts usually are made of Phosphor bronze and are plated with gold, while the housing is usually made of Epoxy or polyimide with gold flash over nickel finish.
The contact of 0026622170 connection header is ST Section contacts that comply with CECC 222300-801/2302-802. It has a 2.0 mm pitch between each contact, a 0.64 mm diameter and a 0.4 mm pitch between the contacts and the board. The contacts are rated to up to 1.0amp. The housing of this connection header is designed with 1 to 20 pins. It is available in two variants, the top entry version and side entry version, depending on the application requirement.
In terms of its application, 0026622170 connection header is mainly used in data communication, automation, industrial electronics, consumer and control applications. With its high reliability and robustness, it becomes an effective solution for connecting components in many electronic circuits.
The working principle of the 0026622170 connection header is quite simple. Its housing provides a path for the electrical connection between the circuits, while its pin provides a path for the electrical signal to pass through the connection header. The pin is first inserted into the housing, then the contact is connected to the printed circuit board. Once the contact and circuit board are connected, the signal can be transferred between them.
In conclusion, the 0026622170 connection header, male pin is an efficient and reliable connection solution for data communication, automation, industrial electronics, consumer and control applications. It offers easy installation and reliable connections for a wide range of electrical connections. Its simple working principle further adds to its flexibility. As such, it is an excellent choice for applications where reliability, speed and robustness are important considerations.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0026607090 | Molex, LLC | 0.5 $ | 1000 | KK 156 HDR FRLK RTAN PEG ... |
| 0026487105 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | 156 KK BKWY HDR POLZ SQP ... |
| 0026013115 | Molex, LLC | 0.74 $ | 8204 | CONN HEADER 4POS .165 R/A... |
| 0026612100 | Molex, LLC | 2.88 $ | 2000 | KK 156 HDR ASSY 20 GOLD 1... |
| 0026503081 | Molex, LLC | 0.29 $ | 1000 | CONN HEADER 8POS BRKWAY T... |
| 8N3DV85AC-0026CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0026503140 | Molex, LLC | 0.68 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY... |
| 0026486064 | Molex, LLC | 0.64 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 6POS R/A... |
| 0026486241 | Molex, LLC | 0.67 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY... |
| 0026481153 | Molex, LLC | 1.18 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 15POS ST... |
| 0026482132 | Molex, LLC | 2.56 $ | 1000 | CONN HEADER 13POS .156 R/... |
| 002621011 | Altech Corpo... | 1.74 $ | 1000 | FUSECH10X38AM20A400VAC |
| 002631003 | Altech Corpo... | 2.49 $ | 1000 | FUSECH14X51AM4A690VAC |
| 0026503049 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY... |
| 0026486031 | Molex, LLC | 0.09 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY... |
| 0026606020 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FRLK PEG ... |
| 0026481081 | Molex, LLC | 0.55 $ | 1196 | CONN HEADER 8POS .156 VER... |
| 0026623074 | Molex, LLC | 0.43 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY RTAN TIN ... |
| 0026484242 | Molex, LLC | 1.06 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY... |
| 002625104 | Altech Corpo... | 10.58 $ | 1000 | FUSECH10X38GPV8A1000VDC |
| 002625231 | Altech Corpo... | 40.26 $ | 1000 | FUSECH10X85GRS974A |
| 0026607031 | Molex, LLC | 0.43 $ | 1000 | KK 156 HDR FRLK RTAN PEG ... |
| MC6DC-0026-FD2 | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | CONTROL SAFETY MAT 24VMac... |
| 0026615050 | Molex, LLC | 2.37 $ | 389 | CONN HEADER 5POS .156 R/A... |
| 0026481242 | Molex, LLC | 1.25 $ | 493 | CONN HEADER 24POS .156 R/... |
| 0026481142 | Molex, LLC | 0.99 $ | 1000 | CONN HEADER 14POS .156 R/... |
| 0026481195 | Molex, LLC | 1.53 $ | 1000 | CONN BKWY HEADER 19POS ST... |
| 0026602130 | Molex Connec... | 0.85 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY TIN 13POS... |
| WT-00260(01) | Hirose Elect... | 0.0 $ | 1000 | CONN |
| 44526-0026 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | T5007, 2NC, STD ACTUATOR,... |
| VN16 210 0026 X | Amphenol Sin... | 106.13 $ | 1000 | GLAND BUSHING 10PCS |
| 0026482232 | Molex, LLC | 4.34 $ | 1000 | CONN HEADER 23POS .156 R/... |
| 0026615160 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN... |
| 0026192181 | Molex, LLC | 2.07 $ | 1000 | 3.96MM KK HDR VT POL-W 18... |
| 0026192171 | Molex, LLC | 2.53 $ | 1000 | 3.96MM KK HDR VT POL-W 17... |
| 002625305 | Altech Corpo... | 12.01 $ | 1000 | FUSECH10X38GR12AS50700VDC |
| 0026622130 | Molex, LLC | 0.51 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY TIN 13POS... |
| 0026605051 | Molex, LLC | 0.26 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN... |
| 0026606060 | Molex, LLC | 0.27 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY FRLK PEG ... |
| 0026602081 | Molex, LLC | 0.27 $ | 1000 | KK 156 HDR ASSY TIN 8POSC... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
0026622170 Datasheet/PDF