| Allicdata Part #: | 486-4560-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
0034.6980 |
| Price: | $ 0.32 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Schurter Inc. |
| Short Description: | FUSE BOARD MNT 3.15A 250VAC RAD |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 0034.6980 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 750 +: | $ 0.29201 |
| 1500 +: | $ 0.27254 |
| 5250 +: | $ 0.25891 |
| Response Time: | Slow |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 0.335" H (8.50mm x 8.50mm) |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Approvals: | CCC, cURus, KC, PSE/JET, VDE |
| Melting I²t: | 57 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can, Vertical |
| Series: | MXT 250 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Current Rating: | 3.15A |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction of 0034.6980 Fuses
Fuses are one of the most important safety components in electrical circuits. 0034.6980 fuses are low voltage, time delay, current limiting fuses specifically designed for industrial lighting systems. They’re available in both 250Vac and 600Vac ratings.
Application Field of 0034.6980 Fuses
0034.6980 fuses are generally used in a variety of industrial lighting applications, such as industrial lighting systems, process control systems, power distribution systems, industrial machinery, and other industrial equipment. The traditional time-delay fuse links are designed to withstand a high inrush current associated with lighting applications. Additionally, 0034.6980 fuses feature a high interruption rating, making them suitable for short-to-medium circuit length and multi-outlet applications.
These fuses are also recommended for use with LED lighting systems due to their overload-protection capabilities. 0034.6980 fuses also have a wide variety of applications in medical, communications, and military equipment and systems due to their high overload and short circuit breaking capabilities.
Working Principle of 0034.6980 Fuses
When the circuit is overloaded and current exceeds the rated value of the fuse, a protective device is activated which works in the following way: the main component of the fuse is a conductive element which melts upon excessive current flowing through it. As the molten piece separates from the fuse body, the circuit is interrupted. When the protective mechanism is activated, it is necessary to replace the fuse in order to restore the electrical system to its normal functioning.
In order to achieve this, the properties of a 0034.6980 fuse must be carefully chosen. This includes selecting the proper operating voltage, amperage, current-limiting value, and time delay value. In general, lower values of voltage and current rating result in faster clearing times but increased danger from short-circuit damage, whereas higher values of voltage and current ratings help to mitigate these risks. The time delay value should also be carefully chosen, as this value determines how long the power remains on until the fuse trips and shuts off the power to the protected circuit.
Conclusion
0034.6980 fuses are available in various amperages, voltages, and time delay values, and are ideal for applications that require overload protection and short circuit disruption with minimal damages. They are an ideal choice for use in numerous industrial lighting systems, as well as medical, communications, and military equipment and systems. 0034.6980 fuses operate on the same principle as traditional fuses – when a circuit is overloaded, the conductive element melts, thereby interrupting the power circuit.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0034.4222 | Schurter Inc... | 1.18 $ | 88 | FUSE BOARD MNT 1.25A 125V... |
| 0034.5620.11 | Schurter Inc... | 0.78 $ | 300 | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20... |
| 0034.3773 | Schurter Inc... | 1.27 $ | 3 | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5... |
| 0034.7310 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 315MA 250V... |
| 0034.3988 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE GLASS 1.2A 250VAC 5X... |
| 0034.3102 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X... |
| 10-00340 | Tensility In... | 2.71 $ | 71 | CBL ASSY 2.5MM SLIM 6' 4C... |
| 0034.6081 | Schurter Inc... | 0.22 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VA... |
| 0034.3426 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 194 | FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB ... |
| 0034.4251 | Schurter Inc... | 2.3 $ | 100 | FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/... |
| 0034.4916 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE 500MA 125VAC RADIAL |
| 0034.7117 | Schurter Inc... | 0.28 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250... |
| 0034.3769 | Schurter Inc... | 0.78 $ | 1000 | FUSE GLASS 315MA 250VAC 5... |
| 0034.4273 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 250MA 125V... |
| 0034.2522 | Schurter Inc... | 0.71 $ | 1651 | FUSE CERM 4A 250VAC 125VD... |
| 0034.5037 | Schurter Inc... | 4.88 $ | 199 | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5... |
| 0034.6020 | Schurter Inc... | 0.35 $ | 91 | FUSE BOARD MOUNT 4A 250VA... |
| 0034.4224 | Schurter Inc... | 1.11 $ | 139 | FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/... |
| 0034.1528 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 735 | FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X... |
| 0034.3417 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 15 | FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB ... |
| 0034.3762 | Schurter Inc... | 1.27 $ | 16 | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5... |
| 0034.1526.PT | Schurter Inc... | 0.43 $ | 1000 | FUSE GLASS 10A 250VAC 5X2... |
| 040-0034-008 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | ER 06 8S P/C |
| 0034.6612 | Schurter Inc... | 0.37 $ | 1494 | FUSE BRD MNT 500MA 250VAC... |
| 0034.6616 | Schurter Inc... | 0.39 $ | 246 | FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC... |
| 0034.7107 | Schurter Inc... | 0.61 $ | 203 | FUSE BRD MNT 160MA 250VAC... |
| 0034.5223 | Schurter Inc... | 0.96 $ | 20 | FUSE GLASS 750MA 250VAC 3... |
| 0034.7320 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 3.15A 250V... |
| 0034.3109.PT | Schurter Inc... | 0.32 $ | 1000 | FUSE GLASS 160MA 250VAC 5... |
| 8N4Q001EG-0034CDI8 | IDT, Integra... | 11.64 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 8N4QV01EG-0034CDI8 | IDT, Integra... | 13.39 $ | 1000 | IC OSC VCXO QD FREQ 10CLC... |
| 8N3DV85KC-0034CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0034.7212 | Schurter Inc... | 0.67 $ | 100 | FUSE BOARD MNT 500MA 250V... |
| 0034.7319 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250... |
| 8N3DV85LC-0034CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 040-0034-016 | ITT Cannon, ... | 5.65 $ | 544 | ER 06 16S P/C |
| 5204-0034-40 | Leader Tech ... | 14.68 $ | 20 | CONN EMI GASKET SZ 48 BEI... |
| 0034.3128 | Schurter Inc... | 0.4 $ | 4377 | FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5... |
| 0034.0907 | Schurter Inc... | 3.31 $ | 59 | FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X... |
| 0034.5712.22 | Schurter Inc... | 3.37 $ | 1000 | FUSE GLASS 800MA 250VAC 5... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
0034.6980 Datasheet/PDF