| Allicdata Part #: | 0034.7421-ND |
| Manufacturer Part#: |
0034.7421 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | Schurter Inc. |
| Short Description: | FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 0034.7421 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Response Time: | Fast |
| Size / Dimension: | 0.335" L x 0.157" W x 0.315" H (8.50mm x 4.00mm x 8.00mm) |
| Color: | -- |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 60°C |
| Approvals: | cUL, UL |
| Melting I²t: | 6.1 |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 100A |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Box |
| Series: | FWF |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Current Rating: | 5A |
| Fuse Type: | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A fuse is a type of electrical protection device which is designed to protect electrical circuits, equipment, and components from damage caused by overload or short circuit. The 0034.7421 is a model of a fuse using a ceramic tube as a barrier between two lead wires, allowing safe current flow when normal, but preventing flow when a pre-set or "blowing" temperature is reached. This type of fuse is used for applications where fire protection is desired, such as in dryers, vaping pens or ovens.
The working principle behind 0034.7421 fuses is fairly simple. When a circuit is closed, a current flows through it, and the current is monitored by the fuse. When the current reaches a pre-set level, the fuse responds by “blowing” or breaking the circuit, which stops the flow of current and prevents further damage.
The most common uses for 0034.7421 fuses are in residential and commercial electrical applications, such as in furnaces, clothes dryers, ovens, and microwaves. Fuses are also used in automotive applications. The most common type of fuse used in vehicles is the blade or mini-blade type. Fuses are also used in the medical field, where they are used to protect circuits, equipment and components from damages caused by overload or short circuit.
0034.7421 fuses are typically made of a ceramic tube with two lead wires in a sealed container. The two lead wires are separated by an insulator material, such as porcelain or air. The two leads typically have a pre-determined limit of current, and when the current exceeds this limit, the fuse will break, cutting power to the circuit and protecting it from damage. The construction of the fuse can also be tailored for unique applications as well.
In addition to protecting against short circuits, 0034.7421 fuses can provide protection against over-voltage situations. This happens when the voltage supplied to a circuit exceeds its normal operating voltage. In this case, the fuse will detect the higher voltage and open, shutting off the electrical power and protecting the circuit from damage.
The main advantages of using 0034.7421 fuses are its low cost and high reliability. Fuses are also able to withstand high temperatures, making them suitable for use in areas with high ambient temperatures. Additionally, they can be used with a wide range of applications, including high-power electrical systems, automotive systems, and medical equipment.
The 0034.7421 fuse is an important device for protecting electrical circuits, equipment, and components from damage caused by overloads or short circuits. With its low cost, high reliability, and ability to withstand high temperatures, it is an ideal choice for a wide range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0034.4222 | Schurter Inc... | 1.18 $ | 88 | FUSE BOARD MNT 1.25A 125V... |
| 0034.5620.11 | Schurter Inc... | 0.78 $ | 300 | FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20... |
| 0034.3773 | Schurter Inc... | 1.27 $ | 3 | FUSE GLASS 750MA 250VAC 5... |
| 0034.7310 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 315MA 250V... |
| 0034.3988 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE GLASS 1.2A 250VAC 5X... |
| 0034.3102 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X... |
| 10-00340 | Tensility In... | 2.71 $ | 71 | CBL ASSY 2.5MM SLIM 6' 4C... |
| 0034.6081 | Schurter Inc... | 0.22 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VA... |
| 0034.3426 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 194 | FUSE GLASS 8A 250VAC 3AB ... |
| 0034.4251 | Schurter Inc... | 2.3 $ | 100 | FUSE BOARD MNT 1A 125VAC/... |
| 0034.4916 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE 500MA 125VAC RADIAL |
| 0034.7117 | Schurter Inc... | 0.28 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 1.6A 250... |
| 0034.3769 | Schurter Inc... | 0.78 $ | 1000 | FUSE GLASS 315MA 250VAC 5... |
| 0034.4273 | Schurter Inc... | 0.0 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 250MA 125V... |
| 0034.2522 | Schurter Inc... | 0.71 $ | 1651 | FUSE CERM 4A 250VAC 125VD... |
| 0034.5037 | Schurter Inc... | 4.88 $ | 199 | FUSE GLASS 250MA 250VAC 5... |
| 0034.6020 | Schurter Inc... | 0.35 $ | 91 | FUSE BOARD MOUNT 4A 250VA... |
| 0034.4224 | Schurter Inc... | 1.11 $ | 139 | FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/... |
| 0034.1528 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 735 | FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X... |
| 0034.3417 | Schurter Inc... | 1.2 $ | 15 | FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB ... |
| 0034.3762 | Schurter Inc... | 1.27 $ | 16 | FUSE GLASS 100MA 250VAC 5... |
| 0034.1526.PT | Schurter Inc... | 0.43 $ | 1000 | FUSE GLASS 10A 250VAC 5X2... |
| 040-0034-008 | ITT Cannon, ... | 0.0 $ | 1000 | ER 06 8S P/C |
| 0034.6612 | Schurter Inc... | 0.37 $ | 1494 | FUSE BRD MNT 500MA 250VAC... |
| 0034.6616 | Schurter Inc... | 0.39 $ | 246 | FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC... |
| 0034.7107 | Schurter Inc... | 0.61 $ | 203 | FUSE BRD MNT 160MA 250VAC... |
| 0034.5223 | Schurter Inc... | 0.96 $ | 20 | FUSE GLASS 750MA 250VAC 3... |
| 0034.7320 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MNT 3.15A 250V... |
| 0034.3109.PT | Schurter Inc... | 0.32 $ | 1000 | FUSE GLASS 160MA 250VAC 5... |
| 8N4Q001EG-0034CDI8 | IDT, Integra... | 11.64 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| 8N4QV01EG-0034CDI8 | IDT, Integra... | 13.39 $ | 1000 | IC OSC VCXO QD FREQ 10CLC... |
| 8N3DV85KC-0034CDI8 | IDT, Integra... | 10.88 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 0034.7212 | Schurter Inc... | 0.67 $ | 100 | FUSE BOARD MNT 500MA 250V... |
| 0034.7319 | Schurter Inc... | 0.27 $ | 1000 | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250... |
| 8N3DV85LC-0034CDI | IDT, Integra... | 12.14 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
| 040-0034-016 | ITT Cannon, ... | 5.65 $ | 544 | ER 06 16S P/C |
| 5204-0034-40 | Leader Tech ... | 14.68 $ | 20 | CONN EMI GASKET SZ 48 BEI... |
| 0034.3128 | Schurter Inc... | 0.4 $ | 4377 | FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5... |
| 0034.0907 | Schurter Inc... | 3.31 $ | 59 | FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X... |
| 0034.5712.22 | Schurter Inc... | 3.37 $ | 1000 | FUSE GLASS 800MA 250VAC 5... |
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 3.15A 125VAC/VDC
FUSE BOARD MNT 350MA 125VAC/VDC
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL
0034.7421 Datasheet/PDF