| Allicdata Part #: | WM11432-ND |
| Manufacturer Part#: |
0150200097 |
| Price: | $ 2.39 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CABLE FFC 10POS 0.50MM 2" |
| More Detail: | 10 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 2.000" ... |
| DataSheet: | 0150200097 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1999 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 2.17350 |
| 10 +: | $ 2.08719 |
| 25 +: | $ 1.91344 |
| 50 +: | $ 1.82637 |
| 100 +: | $ 1.73943 |
| 250 +: | $ 1.52200 |
| 500 +: | $ 1.47852 |
| 1000 +: | $ 1.26109 |
| 2500 +: | $ 1.17412 |
| Series: | Premo-Flex™ 15020 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Cable Type: | FFC, FPC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Number of Conductors: | 10 |
| Pitch: | 0.020" (0.50mm) |
| Length: | 2.000" (50.80mm) |
| Length - Exposed Ends: | 0.157" (4.00mm) |
| Termination Style: | Top on Both Sides, Backers on Both Sides |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0150200097 Application Field and Working Principle is a term used to describe a form of electrical wiring that is used to connect multiple different electronic devices and can be hidden in walls, ceilings and floors. This type of wiring is commonly found in homes, businesses and industrial facilities. It is also used in automotive applications, such as in wiring harnesses for stereo systems and navigation systems.
Flat flex is a type of electrical wiring that is made up of insulated copper ribbon cables. The cables are flat and flexible and usually have a two conductor construction. They are generally made out of plastic material, which is resistant to various environmental factors, such as vibration and temperature changes. Flat flex cables are typically used for short runs, such as between two components or pieces of equipment. They are commonly used in control circuits and for interconnection wiring between DB connectors and terminal blocks.
Ribbon jumper cables are similar to flat flex cables, but they have an additional conductor. These cables are used in applications that require a third conductor for the grounding of the system. Ribbon jumper cables are typically found in industrial equipment, such as audio systems and medical devices. They are also used in data and communication networks as well as in automotive applications.
The working principle of these cables is based on the properties of the copper ribbon cables. It is a simple principle wherein the electrical current is carried through a single copper ribbon cable. The two different insulated wires in the cable create a connection between the two components being connected. This type of wiring is also relatively easy to install and maintain. It is also relatively inexpensive compared to other types of wiring.
0150200097 Application Field and Working Principle are two important aspects of electrical wiring that need to be considered when designing an electronic system. This type of wiring is often ideal for short runs, such as between two components in a circuit, and it is also relatively inexpensive and easy to install. Ribbon jumper cables are ideal for applications that require a third conductor for the grounding of the system. Both flat flex and ribbon jumper cables are commonly used in many different types of electronic systems.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 151-01505 | HellermannTy... | 1.22 $ | 1000 | CBL CLAMP P-TYPE BLACK FA... |
| 0150200819 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | CABLE FFC 13POS 0.50MM 5"... |
| 0150200839 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | CABLE FFC 15POS 0.50MM 4"... |
| 0150150629 | Molex, LLC | 1.36 $ | 1000 | CABLE FFC 29POS 0.30MM 6"... |
| 0150200311 | Molex, LLC | 1.73 $ | 1000 | CABLE FFC 28POS 0.50MM 10... |
| 0150201025 | Molex, LLC | 1.85 $ | 1000 | CABLE FFC 31POS 0.50MM 9"... |
| 0150201158 | Molex, LLC | 2.15 $ | 1000 | CABLE FFC 43POS 0.50MM 10... |
| 0150200553 | Molex, LLC | 2.24 $ | 1000 | CABLE FFC 50POS 0.50MM 10... |
| SGE-125-0-0200 01500C-02500C | Omron Automa... | 97.55 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 8N4Q001KG-0150CDI | IDT, Integra... | 14.27 $ | 1000 | IC OSC CLOCK QD FREQ 10CL... |
| G125-FC22005L0-0150F | Harwin Inc. | 36.32 $ | 1000 | 1.25MM F/F 20POS 28AWG 15... |
| 0150200139 | Molex, LLC | 1.23 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 0.50MM 1.... |
| 0150200093 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | CABLE FFC 8POS 0.50MM 12"... |
| 0150200840 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | CABLE FFC 15POS 0.50MM 5"... |
| 0150200206 | Molex, LLC | 1.33 $ | 1000 | CABLE FFC 20POS 0.50MM 1.... |
| 0150200865 | Molex, LLC | 1.36 $ | 1000 | CABLE FFC 17POS 0.50MM 6"... |
| 731-10088-01500 | CNC Tech | 19.8 $ | 1000 | PREMIUM VGA EXTENSION CAB... |
| 0150200363 | Molex, LLC | 1.62 $ | 1000 | CABLE FFC 34POS 0.50MM 3"... |
| 0150201101 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CABLE FFC 39POS 0.50MM 3"... |
| 0150200309 | Molex, LLC | 1.71 $ | 1000 | CABLE FFC 28POS 0.50MM 9"... |
| 0150201047 | Molex, LLC | 1.85 $ | 1000 | CABLE FFC 33POS 0.50MM 9"... |
| 0150960000 | Weidmuller | 0.85 $ | 1000 | ENDPLATE AP SAKD 2.5 N PA... |
| RF179-72RP1-74SP3-0150 | Samtec Inc. | 13.45 $ | 43 | CBL ASSY BNC PLUG RG179 5... |
| 336503-13-0150 | Amphenol RF ... | 9.44 $ | 1000 | CBL ASSY UMCC-MCX 5.906"C... |
| SGE-125-2-0150 02000C | Omron Automa... | 97.55 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| SGE-125-4-1120 01500M | Omron Automa... | 138.46 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 0150150225 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1092 | CABLE FFC 25POS 0.30MM 2"... |
| 0150200100 | Molex, LLC | 1.22 $ | 1000 | CABLE FFC 10POS 0.50MM 3"... |
| 0150200063 | Molex, LLC | 1.22 $ | 1000 | CABLE FFC 6POS 0.50MM 7"6... |
| 0150200121 | Molex, LLC | 1.24 $ | 1000 | CABLE FFC 12POS 0.50MM 3"... |
| 0150200164 | Molex, LLC | 1.25 $ | 1000 | CABLE FFC 16POS 0.50MM 2"... |
| 0150200787 | Molex, LLC | 1.27 $ | 1000 | CABLE FFC 9POS 0.50MM 12"... |
| 0150200827 | Molex, LLC | 1.3 $ | 1000 | CABLE FFC 13POS 0.50MM 9"... |
| 0150200160 | Molex, LLC | 1.34 $ | 1000 | CABLE FFC 14POS 0.50MM 12... |
| 0150201003 | Molex, LLC | 1.72 $ | 1000 | CABLE FFC 29POS 0.50MM 9"... |
| 0150201174 | Molex, LLC | 2.05 $ | 1000 | CABLE FFC 45POS 0.50MM 7"... |
| 0150200468 | Molex, LLC | 2.22 $ | 1000 | CABLE FFC 42POS 0.50MM 12... |
| G125-FC21005L0-0150L | Harwin Inc. | 13.44 $ | 1000 | 1.25MM F/L 10POS 28AWG 15... |
| SCS-2525SP-2-0177-0150-SPA | Omron Automa... | 242.49 $ | 1000 | SPECIAL SCS2525N SERIES E... |
| 8N3DV85FC-0150CDI8 | IDT, Integra... | 10.37 $ | 1000 | IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-C... |
CABLE FFC 28POS 0.50MM 8"28 Position FFC...
CABLE FFC 15POS 1.00MM 7"15 Position FFC...
CABLE FFC 5POS 1.00MM 7"5 Position FFC, ...
CABLE FFC 34POS 1.00MM 9"34 Position FFC...
CABLE FFC 20POS 1.00MM 9"20 Position FFC...
CABLE FFC 14POS 0.50MM 8"14 Position FFC...
0150200097 Datasheet/PDF