| Allicdata Part #: | 0190540225-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190540225 |
| Price: | $ 0.05 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG #10 |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 10 Stud Circular 14-16 AWG... |
| DataSheet: | 0190540225 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 5000 +: | $ 0.04491 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Insulation Diameter: | 0.175" (4.45mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Blue |
| Features: | -- |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
| Series: | InsulKrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.971" (24.66mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.342" (8.69mm) |
| Thickness: | 0.031" (0.79mm) |
| Stud/Tab Size: | 10 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190540225 terminals are also known as ring connectors and are an important component in a machine’s electrical system. The design, construction, and use of such connectors are critical in the function and dependability of the various machines they are employed in
Design and Construction
0190540225 terminals are designed for compatibility with a wide range of power supply configurations and methods of power distribution. These ring connectors are typically made from either hard metal or plastic, and are available in different sizes and styles. Depending on the type of material the terminal is made from, the pins can either be crimped or soldered to the terminals. Additionally, many common terminal styles also feature interchangeable blunt or square cut metal plugs.
Common Applications
0190540225 terminals are commonly used for a variety of applications, including stationary electrical motors, automotive ignitions, solar cells, and transistors. These also serve as over-voltage protection devices for both AC and DC power circuits. Additionally, ring connectors are widely employed in laboratory and instrumentation applications, for test leads, heater/temperature sensing probes, and other automation equipment.
Working Principle
The working principle for 0190540225 terminals is very straightforward and involves the direct connection of two electrically conductive materials. The terminals feature pin, crimp, or solder connections, and when the connections are in place, the electrical current flows between the two conductors. In terms of operation, terminal rings are typically designed to make a secure connection between two terminals, and to ensure the integrity of the connection to limit electrical resistance.
Safety Considerations
Due to the electrical nature of these components, safety is important when dealing with 0190540225 terminals. When installing, or leveraging them in a construction application, proper safety practices should always be followed. This includes proper sizing to the appropriate voltage of the power supply, cutting off any unused wiring, and regularly inspecting the components for signs of deterioration or wear.
In summary, 0190540225 terminals, also known as ring connectors, are highly versatile components, featuring an almost universal design. The construction and use of such components are critical for the function and dependability of the various machines they are employed in. They are widely used in many applications, including laboratory and instrumentation applications, and feature an accommodative, safe connection principle.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190540225 Datasheet/PDF