| Allicdata Part #: | WM19721-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190570062 |
| Price: | $ 0.22 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG #5/16 |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 14-16 A... |
| DataSheet: | 0190570062 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3900 |
| 1 +: | $ 0.20160 |
| 10 +: | $ 0.18963 |
| 25 +: | $ 0.16279 |
| 50 +: | $ 0.13835 |
| 100 +: | $ 0.13287 |
| 250 +: | $ 0.11935 |
| 500 +: | $ 0.11392 |
| 1000 +: | $ 0.09493 |
| 2500 +: | $ 0.08679 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Diameter: | 0.170" (4.32mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Blue |
| Features: | -- |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
| Series: | Avikrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 1.208" (30.68mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.467" (11.86mm) |
| Thickness: | 0.031" (0.79mm) |
| Stud/Tab Size: | 5/16 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190570062 Terminals - Ring Connectors are one of the most basic electrical connection components used in any basic electrical system. They are most commonly used to connect two wires or cables to complete an electrical system. These connectors are usually made from stainless steel and are designed to provide high strength and low electrical resistance to ensure safety and reliability. The design of the ring connector can vary depending on the type of application and the desired result. Generally, the design features a circular shape, with the terminals as the two points of contact.
Terminals - Ring Connectors are used in a variety of electrical applications, including in home and commercial settings. The most common application is for connecting two electrical wires for forming circuits, but they are also used in electronic circuits for connecting components such as resistors and capacitors. These connectors are also used in communications systems, such as in telephone and internet connections. One of the main purposes of these connectors is to provide a secure termination for the electrical circuits.
The working principle of the0190570062 Terminals - Ring Connectors is fairly simple. When the terminal is inserted into the ring connector, it creates an electrical connection between the two. This allows for an electrical current to flow between the two, providing a reliable path for the power to flow. The strength of the connection is determined by the size of the connector and the type of wires that are used.
Terminals - Ring Connectors can also be used in more complex applications. For instance, they can be used in power supplies to convert from AC to DC, allowing for designed devices to run on the correct voltage. They can also be used to connect multiple devices in series, for example in wiring systems that require multiple circuits.
The0190570062 Terminals - Ring Connectors offer a wide range of benefits, which make them an ideal choice for many electrical applications. They are highly cost-effective and require no additional equipment for installation, which makes them easy to install and maintain. They also offer a secure connection, which is essential for any electrical system. Additionally, they are not affected by temperature or humidity, which makes them suitable for use in all sorts of weather and locations.
In conclusion, Terminals - Ring Connectors are an essential, versatile component for any electrical system. They provide a dependable, secure connection for electrical circuits, providing reliable power flows and connections for electrical devices. They are easy to install and maintain, and offer a cost-effective solution for any electrical application.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190570062 Datasheet/PDF