| Allicdata Part #: | 0190670066-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190670066 |
| Price: | $ 0.77 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING CIRC 6AWG #3/4 CRIMP |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 3/4 Stud Circular 6 AWG Cr... |
| DataSheet: | 0190670066 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.70043 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Diameter: | 0.428" (10.87mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Blue |
| Features: | -- |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 6 AWG |
| Series: | NylaKrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 2.420" (61.47mm) |
| Width - Outer Edges: | 1.131" (28.73mm) |
| Thickness: | 0.050" (1.27mm) |
| Stud/Tab Size: | 3/4 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Ring connectors are the most common type of connector used across a wide range of industries. They have been used since the early 1900\'s and have been used in a variety of applications ever since. The 0190670066 connector is a ring shaped connector used to join two pieces of electrical wiring. It is found in a variety of industries including telecommunications, medical devices, data networking, automation systems, and consumer electronics.
This 0190670066 connector is a two-piece system that consists of a female and male part with a center conductor, usually copper or gold, at the middle of the connector. The female end features a threaded ring that snaps onto the outer portion of the connector. The male end features a flared spoke that fits into the center conductor. The ring connector provides a secure connection between the two components by forming an airtight fit. This prevents moisture and other items from entering the electrical circuit.
The primary application of an 0190670066 connector is in low-voltage and low-current electronics. This kind of connector is commonly used in consumer electronics and industrial control systems. They are also used to couple telecommunications, networking, and audio-visual equipment. The 0190670066 connector is designed to provide reliable and secure connections with a tight contact resistance. It is capable of transferring high-frequency signals and also handling the rigorous demands of industrial control systems.
The working principle of an 0190670066 connector is quite simple. When the connector is mated with its counterpart, the outer portion of the connector is brought into contact with the female portion of the connector. The female end is equipped with a threaded ring that snaps onto the outer part of the connector. This provides a secure and airtight connection. This prevents moisture and other contaminants from entering the electrical circuit. The center conductor provides a low-impedance connection with minimal voltage and current drop, ensuring effective and reliable performance.
The 0190670066 connector is an affordable, reliable, and efficient solution for a wide range of applications. It is widely used in consumer electronics and industrial control systems, as it provides reliable connections with minimal contact resistance. The connector also features a secure connection that prevents moisture and other contaminants from entering the electrical circuit. This ensures the reliable performance of the connector in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190670066 Datasheet/PDF