| Allicdata Part #: | 0190670103-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190670103 |
| Price: | $ 1.18 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING FLAT 1/0AWG #1/4 CRIMP |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Flat Sided 1/0 AW... |
| DataSheet: | 0190670103 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 250 +: | $ 1.07420 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Diameter: | 0.680" (17.27mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Blue |
| Features: | Brazed Seam |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 1/0 AWG |
| Series: | NylaKrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 2.628" (66.75mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.840" (21.34mm) |
| Thickness: | 0.075" (1.91mm) |
| Stud/Tab Size: | 1/4 Stud |
| Terminal Type: | Flat Sided |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 0190670103 terminal is classified as a type of ring connector. As the name implies, they are ring-shaped devices used in numerous types of electrical connection. The 0190670103 is a solder-type terminal which provides excellent mechanical stability and current-carrying capabilities. The ring part of the device has a lead-free wrapping with an insulation abrasion resistance. This ensures reliable, stable connections.
The 0190670103 terminal is widely used in a variety of fields due to its widely-respected performance. It’s often used in data transfer, signal transmit, and other machine and equipment communication. It’s also used in lighting and power distribution, as well as in the automotive industry. These are just a few examples of the many applications these terminals are used for.
The working principle of the 0190670103 terminal is quite simple. The device is designed to be soldered onto a wire, and then connected to another piece of equipment or cable. The terminal features a two-part design that allows for quick and easy installation. The first part of the device consists of a copper ring with an insulation abrasion resistance wrapped around it. The second part of the device has a steel body which connects to the ring. This ensures a secure connection.
The 0190670103 terminal is designed to work in a wide range of electrical applications. It offers reliable electrical connections in both high and low temperature environments. The device is capable of withstanding a wide range of temperatures, from -60° C to 150° C. The device is also resistant to many chemicals, including most oils and greases.
The 0190670103 terminal is designed to ensure a long lasting connection. The ring part is silver-plated, reducing internal resistance and improving electrical conductivity. The high contact force and low voltage drop also ensure reliable performance. Additionally, the terminal is designed with a crimp function, allowing it to be installed without soldering.
In summary, the 0190670103 terminal is a versatile device that can be used for many different electrical applications. The device is made of quality materials, providing reliable, efficient performance. The easy installation and long lasting connections make it an ideal choice for many electrical projects.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190670103 Datasheet/PDF