| Allicdata Part #: | WM14220TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190700084 |
| Price: | $ 0.10 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG #6 CRIMP |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 6 Stud Circular 14-16 AWG ... |
| DataSheet: | 0190700084 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1500 +: | $ 0.09130 |
| 3000 +: | $ 0.08800 |
| 7500 +: | $ 0.08250 |
| 10500 +: | $ 0.07700 |
| 15000 +: | $ 0.07425 |
| 37500 +: | $ 0.07315 |
| 75000 +: | $ 0.07150 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Insulation Diameter: | 0.175" (4.45mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Blue |
| Features: | Serrated Termination |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 14-16 AWG |
| Series: | InsulKrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.870" (22.10mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.322" (8.18mm) |
| Thickness: | 0.031" (0.79mm) |
| Stud/Tab Size: | 6 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190700084 Ring Connectors are one of the more popular types of connectors in the field of electrical systems. This type of connector is commonly used in applications such as: automotive connectors, aerospace devices, medical devices, communication systems and more. The main purpose of these connectors is to provide electrical and mechanical contact between two components. The contact is made through the use of two spring loaded pins that are attached to the connector hub.
The most common type of ring connectors are the fork-style, which consists of two prongs that are inserted into the connector hub. These connectors are usually made from plastic or metal and typically have a plated surface to provide a strong electrical connection. The prongs of the connector are inserted into the corresponding holes in the connector hub, and then secured with a locking mechanism such as a screw or nut.
0190700084 Ring Connectors are designed to provide an effective connection between two different components. They can be used to connect two different pieces of equipment or to connect one piece of equipment to a power source. The connectors are also designed to be easily removable, making them ideal for applications where frequent installation and removal is needed. The connection is made through the use of two spring loaded pins that make contact with the internal contacts of the hub.
These connectors have a variety of features that make them suitable for a wide range of applications. They come in a range of sizes and shapes, which allows them to be used in applications where a standard connector might not fit. The connectors also come in a variety of materials, allowing them to be used with different types of devices. The contact pins are designed to be corrosion resistant and have a high level of electrical conductivity, making them suitable for a wide range of electrical systems.
0190700084 Ring Connectors are designed to provide reliable, safe connections between two components. They are designed to ensure that electrical connections are made securely and without damage to the equipment or conductors. The connectors have a spring loaded mechanism that makes them resilient to vibration and shock, making them ideal for devices that are exposed to high levels of vibration, such as those used in aerospace or medical applications.
The connectors are easy to use and install, and can be used with cables, wires, or other forms of conductor. The connectors can be used to provide a secure and reliable connection between two pieces of equipment or to provide power to a device. The connectors are available in a variety of sizes and shapes, which allows them to be used in a wide range of applications. The connectors are made from different materials that make them suitable for different types of devices.
0190700084 Ring Connectors are designed to provide reliable, safe connections between two components. They are typically used in applications such as automotive, aerospace, medical devices, communications systems, and more. The connectors are easy to install and use, and provide a strong electrical connection. The connectors are also designed to be resilient to vibration, making them suitable for use in devices exposed to high levels of vibration. In addition, the connectors are available in a range of sizes and shapes, allowing them to be used in a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190700084 Datasheet/PDF