| Allicdata Part #: | 0190730037-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190730037 |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN RING CIRC 18-22AWG #4 CRIMP |
| More Detail: | Ring Terminal Connector 4 Stud Circular 18-22 AWG ... |
| DataSheet: | 0190730037 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 7500 +: | $ 0.12276 |
| Termination: | Crimp |
| Material - Insulation: | Polyamide (PA), Nylon |
| Insulation Diameter: | 0.140" (3.56mm) |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Contact Material: | Copper |
| Color: | Red |
| Features: | -- |
| Insulation: | Insulated |
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
| Series: | Avikrimp™ |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.810" (20.57mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.250" (6.35mm) |
| Thickness: | -- |
| Stud/Tab Size: | 4 Stud |
| Terminal Type: | Circular |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190730037 Terminals - Ring Connectors are components utilized in a variety of applications. They are composed of two individual metal rings connected by a conductor, such as copper, and are used to provide electrical continuity between two circuits.
One popular application of the 0190730037 is in the construction of electrical circuits that are damaged due to environmental or mechanical shock. In this setup, the circuit board is reinforced with the two metal rings, which resist the shock and provide greater protection for the components. This setup is often used in portable electronics, commercial equipment and even in aerospace and military applications.
Another primary field of use for 0190730037 rings is in the assembly of ground blocks in electrical distribution. When connecting the grounds between switchboards and circuit boards, an electrical continuity is maintained by connecting the metal rings together inside the block. This type of connection also allows for the replacement of single poles when required.
As the working principle behind 0190730037 Connectors, the two metal rings are connected via a conductor, such as copper, to provide electrical continuity between two circuits. Once the two metal rings are connected via the conductor, current can travel freely between the two circuits, and the heat generated by the connection will dissipate quickly due to the high thermal conductivity of the metal.
The main advantage of using 0190730037 rings is that they provide electrical continuity and protection from environmental and mechanical shock. The two metal rings are able to resist the shock and provide a greater level of protection compared to traditional methods of connection. Additionally, the two rings can be easily replaced with minimal downtime if one ring becomes damaged. The thermal conductivity of the metal also ensures that the connection dissipates heat quickly, preventing the risk of fire or electrical burnouts.
The 0190730037 Ring Connectors can be used in a wide variety of applications, ranging from ground blocks in electrical distribution to interface between boards in portable electronics. These connectors provide strong, reliable connections and resistance to environmental and mechanical shock. Their thermal conductivity also ensures that heat is dissipated quickly from the connection, reducing the risk of fire or electrical burnouts.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN RING CIRC 10-12AWG M8 CRIMPRing Ter...
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8Ring Termina...
CONN RING CIRC 16-18AWG #6 CRIMPRing Ter...
CONN RING FLAT 2AWG #3/8 CRIMPRing Termi...
CONN RING D-SHAPE 500-600MCM 5/8Ring Ter...
CONN RING CIRC 2AWG #5/16 CRIMPRing Term...
0190730037 Datasheet/PDF