| Allicdata Part #: | WM19798TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190980073 |
| Price: | $ 0.11 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 |
| More Detail: | 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 10-12 AWG |
| DataSheet: | 0190980073 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 0.10134 |
| 1000 +: | $ 0.08445 |
| 1500 +: | $ 0.08010 |
| 2500 +: | $ 0.07721 |
| 5000 +: | $ 0.07239 |
| 12500 +: | $ 0.06515 |
| 25000 +: | $ 0.06418 |
| 50000 +: | $ 0.06274 |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Tongue Inside Opening: | 0.139" (3.53mm) |
| Length - Termination: | 0.245" (6.22mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.261" (6.63mm) |
| Material - Insulation: | -- |
| Insulation Diameter: | -- |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Color: | -- |
| Features: | -- |
| Series: | Krimptite™ |
| Wire Gauge: | 10-12 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.725" (18.42mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.310" (7.87mm) |
| Stud/Tab Size: | 8 Stud |
| Terminal Type: | Spring, Snap |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190980073 terminals, also known as spade connectors, are small pieces of electrical equipment found in a variety of applications and industries. They are commonly used in computers, automobiles, telephones, medical equipment, office equipment, and consumer electronics, among many other applications.
Most terminals comprise of two main components: a metal sleeve and a wire, wherein the metal sleeve provides a secure connection between the wire and the equipment being connected. Generally, the wires are either insulated or bare, and the metal sleeve can be soldered or crimped onto the insulated wire. Then, the terminal is attached to the device or component for which it is intended.
Throughout the many industries in which spade connectors are used, their various applications and working principle remain largely the same. In general, terminals are used to connect electrical signals to a device in a method that ensures a secure and reliable connection. This connection allows for the transmission of energy, power, control signals, data, and other signals between two components, making it an essential part of any electrical system.
When two terminals are connected, they must form a reliable electrical connection. This is accomplished through the contact pressure principle. This principle, which states that contact pressure must increase in order to maintain a reliable connection, is achieved when the two metals sleeves tightly grip the wire, creating a secure connection. Additionally, the terminals must be precisely mated in order for the connection to be properly established and the electrical signal to be transmitted accurately.
The contact pressure principle is also applied to terminal’s mounted onto a printed circuit board (PCB). PCBS comprise an array of tiny electrical components soldered onto a piece of fibreglass, wood, or other material. The pressure between the terminal and PCB ensures a reliable connection between the two components and ensures an uninterrupted flow of electricity.
Aside from providing a secure and reliable connection between two electronic components, terminals also ensure that the current running through the wires are kept within a safe, predetermined range. To do this, terminals are designed to allow for the regulation of the flow of electricity. This is accomplished through the use of fuses, resistors, and other devices which provide a resistance to the flow of electricity, thus regulating the current.
Overall, 0190980073 terminals are used in a variety of applications and industries due to their superior performance and reliability. Through the contact pressure principle and other design elements, they provide a secure and reliable connection between two electrical components. In addition, these terminals are also able to protect the devices connected to them from excessive current and voltage, making them a valuable tool for any electrical system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 REDRed 8 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 REDRed 10 S...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLUBlue 6 St...
0190980073 Datasheet/PDF