| Allicdata Part #: | WM18315-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190990009 |
| Price: | $ 0.20 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED |
| More Detail: | Red 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 18-22 AW... |
| DataSheet: | 0190990009 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4870 |
| 1 +: | $ 0.17640 |
| 10 +: | $ 0.16695 |
| 25 +: | $ 0.14288 |
| 50 +: | $ 0.12146 |
| 100 +: | $ 0.11668 |
| 250 +: | $ 0.10478 |
| 500 +: | $ 0.10002 |
| 1000 +: | $ 0.08335 |
| 2500 +: | $ 0.07620 |
| Insulation: | Insulated |
| Tongue Inside Opening: | 0.114" (2.90mm) |
| Length - Termination: | 0.405" (10.29mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.230" (5.84mm) |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Insulation Diameter: | 0.145" (3.68mm) |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Color: | Red |
| Features: | -- |
| Series: | InsulKrimp™ |
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.810" (20.57mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.250" (6.35mm) |
| Stud/Tab Size: | 6 Stud |
| Terminal Type: | Spring, Snap |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The 0190990009 spade connector is an integral part of the electronics industry, providing the necessary secure connection between two pieces of equipment. They are widely used in a variety of applications due to their flexibility, robustness, and reliability.
Spade connectors are versatile devices with a few basic components. They consist of an insulated two-piece plastic housing, a metal electrical contact, and a terminal screw. The two-piece plastic housing is designed to securely hold the contact in place and generally comes in either a square or rectangular shape. The plastic housing is connected to the contact via a locking mechanism like a tongue and groove or a twist lock. The electrical contact is the actual metal connection that passes the electricity between two pieces of equipment. The terminal screw is used to fasten the contact to the plastic housing and to prevent it from becoming loose.
To ensure a secure connection, a spade connector should be selected based on the specific application. For example, if the connection needs to carry a large amount of current, then a higher gauge spade connector should be used. In addition, depending on the type of application, different types of spade connectors may be required, such as insulated or non-insulated, gold or nickel plated, etc. Lastly, it is important to select a connector that is designed to meet the specific requirements of the application to ensure a proper fit and secure connection.
The main benefit of spade connectors is that they are easy to install and uninstall. They merely require basic tools and only a few steps to make a secure connection. This makes them an ideal choice for a variety of electronics projects. In addition, spade connectors are usually very inexpensive, making them a cost-effective and reliable solution.
The 0190990009 spade connector is a great option for a variety of applications due to its robust design and reliable connection. It features an insulated two-piece plastic housing, a durable metal electrical contact, and a terminal screw for secure fastening. It is also designed to meet specific specifications for various applications, making it a versatile connector for a variety of projects. In addition, its low cost and easy installation make it an ideal choice for any electronics project.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 REDRed 8 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 REDRed 10 S...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLUBlue 6 St...
0190990009 Datasheet/PDF