| Allicdata Part #: | WM14239TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
0190990016 |
| Price: | $ 0.13 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Molex, LLC |
| Short Description: | CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED |
| More Detail: | Red 10 Stud Spade Terminal Connector Crimp 18-22 A... |
| DataSheet: | 0190990016 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 6000 |
| 1500 +: | $ 0.11441 |
| 3000 +: | $ 0.11028 |
| 7500 +: | $ 0.10338 |
| 10500 +: | $ 0.09649 |
| 15000 +: | $ 0.09304 |
| 37500 +: | $ 0.09167 |
| Insulation: | Insulated |
| Tongue Inside Opening: | 0.156" (3.96mm) |
| Length - Termination: | 0.405" (10.29mm) |
| Length - Ring Center to Termination: | 0.261" (6.63mm) |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Insulation Diameter: | 0.145" (3.68mm) |
| Contact Material: | Copper |
| Contact Finish: | Electro-Tin |
| Color: | Red |
| Features: | -- |
| Series: | InsulKrimp™ |
| Wire Gauge: | 18-22 AWG |
| Termination: | Crimp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Length - Overall: | 0.919" (23.34mm) |
| Width - Outer Edges: | 0.330" (8.38mm) |
| Stud/Tab Size: | 10 Stud |
| Terminal Type: | Spring, Snap |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
0190990016 spade connectors are designed for electrical connections in various types of applications, from wiring in vehicles to connecting household appliances to providing durable, secure operation in hazardous environments. The wide range of sizes and styles make these connectors ideal for applications ranging from very small to very large. The 0190990016 connector comes in a few different configurations, but the most common is the female spade connector. The spade female connector is the most common and versatile of the spade connectors and is designed with four core components: a male contact pin, a female contact pin, a strain relief sleeve, and a grounding plate.
The overall working principle of the 0190990016 spade connector is quite simple. When the connector is connected to its mating connector, an electric current flow is achieved. The male contact pins on the female connector are inserted into the female contact pin. As the connection is made, the pair of pins are compressed against each other, resulting in a secure electrical connection. Then, the strain relief sleeve prevents any further shifting that could loosen the connection.
In addition to the general electrical properties, the 0190990016 spade connector also provides additional features that make it suitable for a wide variety of applications. For instance, this particular connector features extra shielding that extends past the contact area, ensuring higher levels of EMI and RFI protection. Additionally, the sleeve and grounding plate can withstand temperatures up to 350°C, making them suitable for a variety of high-temperature applications. Furthermore, the connectors are highly resistant to corrosion thanks to their plated design, which can withstand harsh chemicals and saltwater.
Overall, the 0190990016 spade connector is an extremely versatile and reliable connector, and can be used in a wide variety of applications. Furthermore, the design features added to this particular connector make it suitable for a number of high-performance applications, and the strain relief sleeve ensures a secure and reliable connection. The 0190990016 spade connector is a must-have for any electrical application, and its features make it an ideal choice for a variety of industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 0190720086 | Molex, LLC | 0.36 $ | 1000 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190670099 | Molex, LLC | 1.39 $ | 1000 | CONN RING FLAT 2AWG #3/4 ... |
| 0190710404 | Molex, LLC | 27.41 $ | 1000 | CONN RING CIRC 2AWG #3/8 ... |
| 0190070027 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.2... |
| 0190710176 | Molex, LLC | 0.48 $ | 1883 | CONN RING CIRC 8AWG #6 CR... |
| 0190560075 | Molex, LLC | 0.19 $ | 4000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190980122 | Molex, LLC | 0.05 $ | 1000 | CONN SPADE TERM 18-22AWG ... |
| 0190330005 | Molex, LLC | 0.22 $ | 3634 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190380006 | Molex, LLC | 0.25 $ | 7258 | CONN TERM RCPT 18-22AWG C... |
| 0190330037 | Molex, LLC | 0.08 $ | 1000 | CONN TERM PIN 14-16AWG CR... |
| 0190700155 | Molex, LLC | 0.29 $ | 946 | CONN RING CIRC 10-12AWG #... |
| 0190710272 | Molex, LLC | 1.55 $ | 500 | CONN RING CIRC 2AWG #1/2 ... |
| 0190800003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN RING MULT STUD 14-16... |
| 0190310147 | Molex, LLC | 542.62 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (MMZ-Z... |
| 0190270085 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIES KRIMPTITE FLAG QD 14... |
| 0190270157 | Molex, LLC | 193.35 $ | 1000 | DIE SET (SET OF 2) (ATP-E... |
| 0190270167 | Molex, LLC | 72.04 $ | 1000 | KRIMPING DIES (ATP-F-160-... |
| 0190290114 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | CRIMPING DIE (ASP-AA1QD10... |
| 0190320214 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | I1 DIE FOR 190320210 DIE ... |
| 0190270195 | Molex, LLC | 116.01 $ | 1000 | E1 DIE WHIRLPOOL STAR RIN... |
| 0190310033 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | PAWL .156/.180 PLUG&REC. |
| 0190690247 | Molex, LLC | 0.25 $ | 1000 | CONN RING 6AWG #1/4 CRIMP... |
| 0190440240 | Molex, LLC | 7.39 $ | 1000 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190FC | 135.38 $ | 1000 | GENERAL PURPOSE,CENTER CU... | |
| 0190300004 | Molex, LLC | 421.0 $ | 1000 | DIE SET (4) 22-18 P.I. CO... |
| 0190190052 | Molex, LLC | 0.29 $ | 2406 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.2... |
| 0190170003 | Molex, LLC | 0.1 $ | 1000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 0190190056 | Molex, LLC | 0.11 $ | 1000 | CONN QC RCPT 12-14AWG 0.1... |
| 0190060023 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC RCPT 14-16AWG 0.1... |
| 0190010059 | Molex, LLC | 0.16 $ | 1000 | CONN QC TAB 18-22AWG 0.25... |
| 0190440167 | Molex, LLC | 0.22 $ | 1950 | CONN RING CIRC 14-16AWG #... |
| 0190570552 | Molex, LLC | 0.07 $ | 1000 | CONN RING CIRC 18-22AWG #... |
| 0190270219 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | DIE SPACER SET (ATP-DS-18... |
| 0190320279 | Molex, LLC | 467.78 $ | 1000 | INSULATION PUNCH |
| 019041005300 | Dialight | 42.11 $ | 1000 | PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1IN... |
| FPBB-V3RI-0190.VD | Schurter Inc... | 22.41 $ | 20 | LINE FILTER 250VDC/VAC 1A... |
| SCS-2525-4-1200 01900M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | EDGE SENSOR |
| 0190310027 | Molex, LLC | 241.69 $ | 1000 | BOTTOM CUTTER 156 PLUG |
| 0190320239 | Molex, LLC | 82.33 $ | 1000 | I1 DIE OF 190320235 FIQD |
| 0190270080 | Molex, LLC | 102.91 $ | 1000 | KRIMPING DIE (ATP-BB-475-... |
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #8 REDRed 8 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 REDRed 10 S...
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 REDRed 6 Stu...
CONN SPADE TERM 14-16AWG #6 BLUBlue 6 St...
0190990016 Datasheet/PDF