10028916-4455P00LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
10028916-4455P00LF-ND
Manufacturer Part#:
10028916-4455P00LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: PWR 2X2 RECEPT
More Detail: N/A
DataSheet: 10028916-4455P00LF datasheet10028916-4455P00LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: Airmax VS®
Packaging: Tube
Lead Free Status / RoHS Status: --
Part Status: Active
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Connector Usage: Daughtercard
Connector Type: Receptacle, Female Blade Sockets
Connector Style: Blade Power
Number of Positions: 4
Number of Positions Loaded: All
Pitch: --
Number of Rows: 2
Number of Columns: 2
Mounting Type: Through Hole
Termination: Press-Fit
Contact Layout, Typical: 4 Power
Features: Board Guide
Contact Finish: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness: 30.0µin (0.76µm)
Color: Black
Current Rating: 80A
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Voltage Rating: 150V
Description
The 10028916-4455P00LF features a secure connection with small contact dimensions that remain stable up to 85°C and 4.5 GHz of operation. In addition, this connector enables users to access up to 19 lines across a 10mm pitch, and offers high contact density in a small form factor, making it ideal for use in tight configurations.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1002" Included word is 40