| Allicdata Part #: | 1330-92G-ND |
| Manufacturer Part#: |
1330-92G |
| Price: | $ 3.25 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM SMD |
| More Detail: | 1mH Unshielded Inductor 28mA 72 Ohm Max 2-SMD |
| DataSheet: | 1330-92G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 2.92194 |
| DC Resistance (DCR): | 72 Ohm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Size / Dimension: | 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 790kHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 3.4MHz |
| Q @ Freq: | 30 @ 790kHz |
| Series: | 1330 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 28mA |
| Tolerance: | ±2% |
| Inductance: | 1mH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors
Fixed Inductors, otherwise known as coils, are electronic components used for storing and releasing electrical energy. They are usually constructed from a coil of wire wound around some kind of core, usually a ferrite core or air, though other materials may also be used. The coil itself is an electrical conductor, and when a current is applied to it, electrons move through the windings and create a magnetic field. This field can be used to store energy in the form of an induced voltage, or to reduce the current passing through the coil.
A 1330-92G Fixed Inductor, also known as a E-LTOR™, is a surface-mount component designed for use in power electronics applications. Its unique construction results in high-frequency semiconductor switching circuits with high thermal performance. It is also strong enough to handle high power applications, making it an ideal choice for power supplies, switching regulators, and other power circuit designs.
Application Field
The 1330-92G is a high-performance fixed inductor used in a wide array of applications. It is commonly used in switching power supplies, in single-phase and three-phase bridgeless AC/DC converters, in power factor correction (PFC) systems, and in high-power automotive applications. It is also used in low-power wireless applications, such as radio-frequency identification (RFID) readers. The 1330-92G is highly efficient, with an inductance of up to 20 mH and an inductance ripple of 10%.
Working Principle
The 1330-92G Fixed Inductor works by passing a current through the windings of the coil. The electrons flowing through the coil will generate a magnetic field, which can be used to store energy in the form of an induced voltage. The more the current passing through the coil increases, the larger the magnetic field will become, until it reaches its maximum level. At this point, the maximum amount of energy is stored in the inductor, which is the point at which the inductor delivers its maximum performance. Once the current passing through the coil decreases, the magnetic field will decrease as well, releasing energy in the form of an induced voltage.
The 1330-92G is designed such that it will be more efficient at higher frequencies. This is due to the construction of the component, which utilizes a high frequency process to integrate several components into one unit. This allows for a larger number of windings to be used, increasing the overall efficiency of the component. As a result, 1330-92G Fixed Inductors are ideal for use in high frequency switching power supplies, AC/DC converters, and other high power applications.
In addition to providing high efficiency, the 1330-92G is also able to handle higher power levels than other inductors. This allows for greater output power to be achieved when the inductor is used in a switching power supply circuit, or other high power application. The component is also designed to be highly reliable and to handle temperatures up to 220°F (105°C).
The 1330-92G Fixed Inductor is an ideal choice for many high power applications. Its high performance and efficiency make it suitable for use in high frequency circuits, such as those found in power supplies and switching regulators. Its high power capacity and temperature handling capabilities also make it a good choice for use in other power electronic designs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1330-26-1-0500-003-1-TS | CNC Tech | 99.34 $ | 1000 | FEP WIRE 26AWG YL 500'26 ... |
| 1330R-90K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 29MA 65 O... |
| 1330-78K | API Delevan ... | 1.15 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-72H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 61MA 15 O... |
| DEV-13305 | SparkFun Ele... | 10.07 $ | 2099 | DEV TEENSY LC 13305KL2x T... |
| 1330530000 | Weidmuller | 2.43 $ | 1000 | LMFS 5.00/10/180 3.5SN OR... |
| 1330-0519-10 | TE Connectiv... | 96.61 $ | 1000 | 1330-0519-10 |
| 1330-06F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-08F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-06K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-02K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330-58K | API Delevan ... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 125MA 3.6 ... |
| 1330-30J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 355MA 550... |
| 1330-84J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-56G | API Delevan ... | 3.12 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330540000 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | LMFS 5.00/11/180 3.5SN OR... |
| 1330820000 | Weidmuller | 2.93 $ | 1000 | LMF 5.08/12/90 3.5SN OR B... |
| AX7MBF3-1330.0000T | Abracon LLC | 11.38 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 2.5V CML SMD1... |
| 1330R-52K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 144MA 3.3 ... |
| 1330-34K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 263MA 1 O... |
| AX7DCF2-1330.0000C | Abracon LLC | 12.51 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 1.8V LVDS SMD... |
| 1330-68H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 84MA 8 OH... |
| 1330-56F | API Delevan ... | 4.13 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330-84F | API Delevan ... | 4.19 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-20K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM... |
| 1330R-02J | API Delevan ... | 1.27 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330R-62J | API Delevan ... | 1.33 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 100MA 5.7 ... |
| 1330R-88J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 30MA 60 O... |
| 1330R-08H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-00F | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 1.23A 100... |
| 1330R-80J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 45MA 28 O... |
| 1330R-46H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 160MA 2.7 ... |
| 1330R-28G | API Delevan ... | 3.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 415MA 400... |
| 1330-92G | API Delevan ... | 3.25 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM... |
| 1330-24-1-0500-004-1-TS | CNC Tech | 135.96 $ | 6 | HOOK-UP STRND 24AWG RED 5... |
| 1330830000 | Weidmuller | 3.17 $ | 1000 | LMF 5.08/13/90 3.5SN OR B... |
| 1330610000 | Weidmuller | 4.33 $ | 1000 | LMFS 5.00/16/180 3.5SN OR... |
| 1330-12J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 660MA 350... |
| 1330-78J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-0037-00 | TE Connectiv... | 41.66 $ | 1000 | PRINTER RIBBONS |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1330-92G Datasheet/PDF