| Allicdata Part #: | 1330R-00F-ND |
| Manufacturer Part#: |
1330R-00F |
| Price: | $ 3.88 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 150NH 1.23A 100 MOHM |
| More Detail: | 150nH Unshielded Inductor 1.23A 100 mOhm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 1330R-00F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 3.48705 |
| DC Resistance (DCR): | 100 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Size / Dimension: | 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 600MHz |
| Q @ Freq: | 38 @ 25MHz |
| Series: | 1330R |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 1.23A |
| Tolerance: | ±1% |
| Inductance: | 150nH |
| Material - Core: | Phenolic |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors comprise a variety of components that are used in almost all electronic circuits. One particular type of these components, the 1330R-00F, has a wide range of applications and yet, the principle of operation behind it is surprisingly simple.
Used for current control, signal filtering, tuning and resonance, this type of inductor is extremely versatile. The inductor consists of a single coil of wire with a core of magnetic material, usually ferrite or with air as a medium. This coil of wire stores magnetic energy when a current flows through it. The intensity of the magnetic field can be adjusted by changing the number of windings, the wire size, and the material in the core.
The 1330R-00F is suitable for a wide range of applications. The primary function of this type of inductor is to filter out unwanted noise and interference in any type of electronic device. It also serves as a signal isolator, allowing components to work together while avoiding any sort of interference. In this type of application, the inductor serves as an interface between different parts of the circuit.
This type of inductor is also used in the production of radio frequency (RF) circuits, as it helps to increase the efficiency of the circuit. It is also used in audio applications, as it helps to reduce distortion and hum, and provide a clean sound. This type of inductor is also used for impedance matching, as it helps to synchronize signals and reduce echoes. The inductor can also be used as a part of a voltage-controlled oscillator.
The working principle behind the 1330R-00F is fairly straightforward. As mentioned before, the inductor coil consists of wire wound around a magnetic core material. When a current flows through the coil, the coil stores magnetic energy, according to the following equation:
E = L * I^2
Where E is the energy stored, L is the inductance of the coil, and I is the current flowing through the coil.
The inductor can then filter out AC frequencies, according to the following equation:
F = 1 / (2 * pi * sqrt L * C)
Where F is the frequency, L is the inductance of the coil, and C is the capacitance of the circuit.
In addition to filtering out AC frequencies, the 1330R-00F can also be used as an active filter. This type of filter uses an amplifier and an inductor to create a resonant circuit. The inductor stores energy from the amplifier and then releases it, creating an AC waveform. This type of filter can be used to change the frequency response of a signal or to create custom sounds.
The 1330R-00F is a highly versatile component that can be used in a wide variety of applications. Its simple working principle makes it the perfect choice for both professional and amateur electronic designers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1330-26-1-0500-003-1-TS | CNC Tech | 99.34 $ | 1000 | FEP WIRE 26AWG YL 500'26 ... |
| 1330R-90K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 29MA 65 O... |
| 1330-78K | API Delevan ... | 1.15 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-72H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 61MA 15 O... |
| DEV-13305 | SparkFun Ele... | 10.07 $ | 2099 | DEV TEENSY LC 13305KL2x T... |
| 1330530000 | Weidmuller | 2.43 $ | 1000 | LMFS 5.00/10/180 3.5SN OR... |
| 1330-0519-10 | TE Connectiv... | 96.61 $ | 1000 | 1330-0519-10 |
| 1330-06F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-08F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-06K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-02K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330-58K | API Delevan ... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 125MA 3.6 ... |
| 1330-30J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 355MA 550... |
| 1330-84J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-56G | API Delevan ... | 3.12 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330540000 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | LMFS 5.00/11/180 3.5SN OR... |
| 1330820000 | Weidmuller | 2.93 $ | 1000 | LMF 5.08/12/90 3.5SN OR B... |
| AX7MBF3-1330.0000T | Abracon LLC | 11.38 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 2.5V CML SMD1... |
| 1330R-52K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 144MA 3.3 ... |
| 1330-34K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 263MA 1 O... |
| AX7DCF2-1330.0000C | Abracon LLC | 12.51 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 1.8V LVDS SMD... |
| 1330-68H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 84MA 8 OH... |
| 1330-56F | API Delevan ... | 4.13 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330-84F | API Delevan ... | 4.19 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-20K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM... |
| 1330R-02J | API Delevan ... | 1.27 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330R-62J | API Delevan ... | 1.33 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 100MA 5.7 ... |
| 1330R-88J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 30MA 60 O... |
| 1330R-08H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-00F | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 1.23A 100... |
| 1330R-80J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 45MA 28 O... |
| 1330R-46H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 160MA 2.7 ... |
| 1330R-28G | API Delevan ... | 3.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 415MA 400... |
| 1330-92G | API Delevan ... | 3.25 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM... |
| 1330-24-1-0500-004-1-TS | CNC Tech | 135.96 $ | 6 | HOOK-UP STRND 24AWG RED 5... |
| 1330830000 | Weidmuller | 3.17 $ | 1000 | LMF 5.08/13/90 3.5SN OR B... |
| 1330610000 | Weidmuller | 4.33 $ | 1000 | LMFS 5.00/16/180 3.5SN OR... |
| 1330-12J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 660MA 350... |
| 1330-78J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-0037-00 | TE Connectiv... | 41.66 $ | 1000 | PRINTER RIBBONS |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1330R-00F Datasheet/PDF