| Allicdata Part #: | 1330R-02J-ND |
| Manufacturer Part#: |
1330R-02J |
| Price: | $ 1.27 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM |
| More Detail: | 180nH Unshielded Inductor 1.12A 120 mOhm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 1330R-02J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 1.16222 |
| DC Resistance (DCR): | 120 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.145" (3.68mm) |
| Size / Dimension: | 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 550MHz |
| Q @ Freq: | 35 @ 25MHz |
| Series: | 1330R |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 1.12A |
| Tolerance: | ±5% |
| Inductance: | 180nH |
| Material - Core: | Phenolic |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are electronic components in the circuitry of various electrical or electronic devices. In simple terms and fixed inductors are basically coils which produce an impulse of electromagnetic fields. The most important and basic characteristic of a fixed inductor is that it stores electrical energy and is usually used to convert electrical energy into a magnetic field.
The 1330R-02J device is a fixed inductor in this category. This type of device is used in various electronic applications, ranging from power measures to radio frequency (RF) applications. There are many different types of inductors, and the 1330R-02J is one of the more commonly used ones.
In terms of its application field, the 1330R-02J is mainly used in high frequency applications. The unique feature of this fixed inductor is its ability to achieve a high saturation value at high frequencies, giving it a suitable frequency range for use in High Frequency (HF) and Ultra High Frequency (UHF) applications. A few possible uses in HF and UHF applications may include, but are not limited to: mobile devices, local area networks, radio, television and broadcasting, satellite communication systems, amateur radio, and other applications.
In terms of its working principle, the 1330R-02J applies the basic principles of inductors. Its core consists of an iron material which is either air or ferrite-cored. The electrical current is passed through the primary winding of the device, creating a varying magnetic field. This varying field induces an electrical current in the secondary winding, and the frequency of this current determines whether the device is suitable for HF and UHF applications or is suitable for low frequency applications. The operating frequency is determined by the type of core material used.
Fixed inductors such as the 1330R-02J are essential components for many electronic devices, due to their ability to efficiently dissipate energy at high frequencies. A unique feature of these type of inductors is their ability to store electrical energy in the form of a magnetic field, which is then used to convert electrical energy into a magnetic field. This device has a wide application field and a good working principle, thus making it suitable for a variety of HF and UHF applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1330-26-1-0500-003-1-TS | CNC Tech | 99.34 $ | 1000 | FEP WIRE 26AWG YL 500'26 ... |
| 1330R-90K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 820UH 29MA 65 O... |
| 1330-78K | API Delevan ... | 1.15 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-72H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 61MA 15 O... |
| DEV-13305 | SparkFun Ele... | 10.07 $ | 2099 | DEV TEENSY LC 13305KL2x T... |
| 1330530000 | Weidmuller | 2.43 $ | 1000 | LMFS 5.00/10/180 3.5SN OR... |
| 1330-0519-10 | TE Connectiv... | 96.61 $ | 1000 | 1330-0519-10 |
| 1330-06F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-08F | API Delevan ... | 3.98 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-06K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 975MA 160... |
| 1330-02K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330-58K | API Delevan ... | 1.16 $ | 1000 | FIXED IND 39UH 125MA 3.6 ... |
| 1330-30J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 355MA 550... |
| 1330-84J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-56G | API Delevan ... | 3.12 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330540000 | Weidmuller | 2.68 $ | 1000 | LMFS 5.00/11/180 3.5SN OR... |
| 1330820000 | Weidmuller | 2.93 $ | 1000 | LMF 5.08/12/90 3.5SN OR B... |
| AX7MBF3-1330.0000T | Abracon LLC | 11.38 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 2.5V CML SMD1... |
| 1330R-52K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 144MA 3.3 ... |
| 1330-34K | API Delevan ... | 1.11 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 263MA 1 O... |
| AX7DCF2-1330.0000C | Abracon LLC | 12.51 $ | 1000 | OSC 1.33GHZ 1.8V LVDS SMD... |
| 1330-68H | API Delevan ... | 2.18 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 84MA 8 OH... |
| 1330-56F | API Delevan ... | 4.13 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 130MA 3.4 ... |
| 1330-84F | API Delevan ... | 4.19 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 36MA 42 O... |
| 1330R-20K | API Delevan ... | 1.09 $ | 1000 | FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM... |
| 1330R-02J | API Delevan ... | 1.27 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 1.12A 120... |
| 1330R-62J | API Delevan ... | 1.33 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 100MA 5.7 ... |
| 1330R-88J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 680UH 30MA 60 O... |
| 1330R-08H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 830MA 220... |
| 1330R-00F | API Delevan ... | 3.88 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 1.23A 100... |
| 1330R-80J | API Delevan ... | 1.39 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 45MA 28 O... |
| 1330R-46H | API Delevan ... | 2.05 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 160MA 2.7 ... |
| 1330R-28G | API Delevan ... | 3.0 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 415MA 400... |
| 1330-92G | API Delevan ... | 3.25 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM... |
| 1330-24-1-0500-004-1-TS | CNC Tech | 135.96 $ | 6 | HOOK-UP STRND 24AWG RED 5... |
| 1330830000 | Weidmuller | 3.17 $ | 1000 | LMF 5.08/13/90 3.5SN OR B... |
| 1330610000 | Weidmuller | 4.33 $ | 1000 | LMFS 5.00/16/180 3.5SN OR... |
| 1330-12J | API Delevan ... | 1.31 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 660MA 350... |
| 1330-78J | API Delevan ... | 1.43 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 47MA 25 O... |
| 1330-0037-00 | TE Connectiv... | 41.66 $ | 1000 | PRINTER RIBBONS |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1330R-02J Datasheet/PDF