135-9403-101 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | J10067-ND |
| Manufacturer Part#: |
135-9403-101 |
| Price: | $ 7.42 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Cinch Connectivity Solutions Johnson |
| Short Description: | CONN MMCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER |
| More Detail: | MMCX Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging ... |
| DataSheet: | 135-9403-101 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 250 +: | $ 6.74730 |
| Frequency - Max: | 6GHz |
| Insertion Loss: | 0.2dB |
| Mating Cycles: | 500 |
| Voltage Rating: | 170V |
| Center Contact Material: | Beryllium Copper |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Dielectric Material: | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Center Contact Plating: | Gold |
| Body Finish: | Gold |
| Body Material: | Copper Alloy |
| Includes: | 3 pcs - 1 Connector, 1 End Cap, 1 Sleeve |
| Ingress Protection: | -- |
| Housing Color: | Gold |
| Features: | Non-Magnetic |
| Number of Ports: | 1 |
| Series: | -- |
| Fastening Type: | Snap-On |
| Cable Group: | RG-161, 174, 179, 187, 188, 316 |
| Mounting Feature: | -- |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Shield Termination: | Crimp |
| Contact Termination: | Solder |
| Connector Type: | Plug, Male Pin |
| Connector Style: | MMCX |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Coaxial connectors are used in a wide variety of components, including television and radio, medical, communication networks, and automotive systems. They provide a reliable and secure connection between the two components, while also offering a number of advantages over traditional cables. The 135-9403-101 coaxial connector is no exception. This high-performance connector is designed for use in broadband applications such as RF communications, microwave circuits, and digital video systems.
The 135-9403-101 is an RG cable-type connector that consists of a center pin and outer insulation body. It is designed to minimize intermodulation interference and provide excellent electrical performance. The center pin is made of stainless steel and provides a strong contact with the external insulation. It also has a unique spring-loaded center pin with an adjustable locking sleeve that ensures a secure connection with minimal noise. The outer insulation body is made of nickel-plated brass and features a pull-proof design that prevents accidental disconnection.
The 135-9403-101 is designed for use in both physical and radio frequency applicatio
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
CONN SMB PLUG STR 50OHM CRIMPSMB Connect...
CONN MINI UHF PLUG STR 50 OHMUHF, Mini C...
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMPTNC Connec...
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDERSMB Conne...
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMPN Type Conne...
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMPBNC Connec...
135-9403-101 Datasheet/PDF