| Allicdata Part #: | 14-001.55-152FB-ND |
| Manufacturer Part#: |
14-001.55-152FB |
| Price: | $ 0.62 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Aries Electronics |
| Short Description: | CABLE JUMPER 14POS 2.54MM 1.55" |
| More Detail: | 14 Position Ribbon Cable 0.100" (2.54mm) 1.550" (3... |
| DataSheet: | 14-001.55-152FB Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 125 +: | $ 0.56700 |
| Series: | 152FB |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Cable Type: | Ribbon |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Number of Conductors: | 14 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Length: | 1.550" (39.37mm) |
| Length - Exposed Ends: | 0.125" (3.18mm) |
| Termination Style: | Completely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flat flex, Ribbon jumper cables is a type of flexible electrical connector mainly used to interconnect small circuit boards and other electronic assemblies which are very close to each other in electronic equipment. 14-001.55-152FB is a special type of such flat flex, ribbon jumper cables, endowed with a wealth of functions and capabilities compared to other similar devices.
Application field :
14-001.55-152FB flat flex, ribbon jumper cables can be widely used in different signal/data communication application field, such as high-speed data transfer, high density DIP, high current DIP, high temperature, LAN/telecom, industrial control, AV/broadcast, medical/ laboratories and military defense, among others.
Physical Structure :
14-001.55-152FB level flex, ribbon jumper cables have the physical structure of an assembled flexible circuit interconnection board with a thickness of 0.3mm in grey/neutral color. The board’s surface is flocked and its top is contact gold plated. Besides, this unit also comes equipped with a FPC connector tape, a special material used for sealing, and the required spacers.
Working Principle :
The electrical connections of 14-001.55-152FB flat flex, ribbon jumper cables use a shielded two-wire system wherein the unit’s top surface is contact gold plated for efficient conductance. A precisely designed FPC connector tape is subsequently attached to each of the two boards, providing a firmly sealed connection, which ensures reliable signal transfer. Furthermore, a pre-installed array of spacers serves to ensure that each of the two connectors are securely held apart at a precise distance.
Conclusion :
14-001.55-152FB flat flex, ribbon jumper cables are a type of advanced and highly efficient electrical connector, specifically designed for use in a wide range of difficult environments. It can provide unsurpassed levels of performance in the toughest signal/data communication applications, all the while maintaining high levels of reliability and integrity.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
CABLE FFC 28POS 0.50MM 8"28 Position FFC...
CABLE FFC 15POS 1.00MM 7"15 Position FFC...
CABLE FFC 5POS 1.00MM 7"5 Position FFC, ...
CABLE FFC 34POS 1.00MM 9"34 Position FFC...
CABLE FFC 20POS 1.00MM 9"20 Position FFC...
CABLE FFC 14POS 0.50MM 8"14 Position FFC...
14-001.55-152FB Datasheet/PDF