| Allicdata Part #: | 14-0015-0025-ND |
| Manufacturer Part#: |
14-0015-0025 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Soldering, Desoldering, Rework Products |
| Manufacturer: | Kester Solder |
| Short Description: | SOLDER SOLID WIRE .025" 1LB SPL |
| More Detail: | Leaded Wire Solder Pb97.5Ag1.5Sn1 (97.5/1.5/1) 22... |
| DataSheet: | 14-0015-0025 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Series: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wire Solder |
| Composition: | Pb97.5Ag1.5Sn1 (97.5/1.5/1) |
| Diameter: | 0.025" (0.64mm) |
| Melting Point: | 588°F (309°C) |
| Flux Type: | -- |
| Wire Gauge: | 22 AWG, 23 SWG |
| Process: | Leaded |
| Form: | Spool, 1 lb (454 g) |
| Shelf Life: | -- |
| Shelf Life Start: | -- |
| Shipping Info: | -- |
Latest Products
91-6337-9727
SOLDER FLUX-CORED/285 .015" 250GLeaded R...
4866-227G
SOLDER 63/37 NOCLEAN .04DIA .5LBLeaded N...
70-0102-0411
SOLDER PASTE NO CLEAN 600GMLeaded No-Cle...
24-5050-0069
SOLDER FLUX-CORED/44 .125" 1LB SLeaded R...
1747469
LOCTITE HF 250DP 96SCKBP84V 25GLead Free...
SMD291SNL60T4
SN96.5/AG3.0/CU0.5 2-PRT MIX 60GLead Fre...
14-0015-0025 Datasheet/PDF