| Allicdata Part #: | 1400706-ND |
| Manufacturer Part#: |
1400706 |
| Price: | $ 33.75 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | ASSEMBLED FO CABLE ZIP CORD CABL |
| More Detail: | Cable Fiber Optic SCRJ To ST (2) 50/125 6.6' (2.0m... |
| DataSheet: | 1400706 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 30.68100 |
Specifications
| Length - Overall: | 6.6' (2.0m) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Return Loss: | 35dB |
| Jacket (Insulation) Material: | -- |
| Insertion Loss: | 0.30dB |
| Color - Connectors: | Black, Red |
| Color - Cable: | Orange |
| Bend Radius: | 30mm |
| Ratings: | -- |
| Type: | Multimode, OM2 |
| Series: | -- |
| Fiber Type: | 50/125 |
| Features: | IP20 |
| Cable Type: | Twin Zip |
| Cable Diameter: | -- |
| 2nd Connector: | ST (2) |
| 1st Connector: | SCRJ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "1400" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1400639 | Phoenix Cont... | 34.67 $ | 1000 | ASSEMBLED FO CABLE ZIP CO... |
| SGE-1510-4-1400A 05000M | Omron Automa... | 157.17 $ | 1000 | SGE1510-4-1400A-5000MQD |
| 140000470053 | Nidec Copal ... | 0.0 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND YELL... |
| 1400201:0061 | Phoenix Cont... | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK MARKERConnecto... |
| BOB-14003 | SparkFun Ele... | 10.47 $ | 48 | SPARKFUN THAT 1646 OUTSMA... |
| VLED15-120-1400 | CUI Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 8-11.... |
| RACD100-1400 | RECOM Power | 45.65 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 50-71... |
| KR-1400AEL2X4 | Panasonic - ... | 0.0 $ | 1000 | BATT PACK 9.6V 1400MAH NI... |
| SGE-225-0-1400 05000C-05000C | Omron Automa... | 170.64 $ | 1000 | SGE-225-0-1400 05000C-050... |
| HVGC-150-1400A | Mean Well US... | 49.85 $ | 5 | LED DRVR CC AC/DC 12-107V... |
| GW P7STA2.PM-QTRP-30S5-1-1400-R33 | OSRAM Opto S... | 0.0 $ | 1000 | LED DURIS P10 WARM WHT 30... |
| 1400779 | Phoenix Cont... | 23.81 $ | 1000 | CABLE |
| MS4800S-30-1400-00X-00R | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN SYST... |
| M30-1400700 | Harwin Inc. | 0.0 $ | 1000 | CONNECTOR HOUSING7 Positi... |
| MS4800A-30-1400 | Omron Automa... | 2.77 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| PCD-16-1400B | Mean Well US... | 11.4 $ | 22 | LED DRIVER CC AC/DC 8-12V... |
| 140000481424 | Nidec Copal ... | 0.22 $ | 1000 | CAP PUSHBUTTON ROUND GREE... |
| 1400781 | Phoenix Cont... | 19.79 $ | 1000 | CABLE PLUG STR-Z DIODE |
| MSF4800S-30-0520-30-1400-30-05 | Omron Automa... | 6.24 $ | 1000 | SAFETY LIGHT CURTAIN |
| LXC85-1400SW | Excelsys Tec... | 33.76 $ | 1000 | LED DRIVER CC AC/DC 31-61... |
| GW P7STA2.PM-VHVJ-40S5-1-1400-R33 | OSRAM Opto S... | 0.0 $ | 1000 | LED DURIS WHT NEUTRAL 400... |
| RACD60-1400/TOF | RECOM Power | 0.0 $ | 1000 | LED DVR CC/CV AC/DC2.14A ... |
| 1400-A | Davies Moldi... | 1.39 $ | 467 | KNOB KNURLED W/SKIRT 0.25... |
| JM38510/14002BXA | Analog Devic... | -- | 1000 | IC ADC 12BIT PAR 28SBCDIP... |
| 1400271 | Phoenix Cont... | 160.21 $ | 1000 | HC-P:RJ45F/FUSBAF/FX2DB9M... |
| 800-1400-0-SJT0-BL-00100 | CNC Tech | 0.0 $ | 1000 | CORD PWR MALE-FEMALE SJT ... |
| 1400673 | Phoenix Cont... | 35.56 $ | 1000 | ASSEMBLED FO CABLE ZIP CO... |
| 1400233 | Phoenix Cont... | 16.28 $ | 1000 | SAC-4P-M12MS/1,0-160/M12F... |
| 1400201:0091 | Phoenix Cont... | 2.3 $ | 1000 | TERM BLOCK MARKERConnecto... |
Latest Products
6374110-7
C/A SM, LC TO LC 1METERCable Fiber Optic...
6-6435028-0
CA,50,12F,OFNP,MPOCable Fiber Optic MPO ...
3-2064915-0
C/A,F/O,2F I/O MM50 OM3,SCLC DPXCable Fi...
33581110400002
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, SM, SCable Fi...
2989187
CABLE FIBER OPTICCable Fiber Optic To
2-1906051-4
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC REDCable Fib...
1400706 Datasheet/PDF