| Allicdata Part #: | 1409818-ND |
| Manufacturer Part#: |
1409818 |
| Price: | $ 31.89 |
| Product Category: | Cable Assemblies |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | ASSEMBLED FO CABLE ZIP CORD CABL |
| More Detail: | Cable Fiber Optic LC To ST (2) 50/125 3.3' (1.0m) |
| DataSheet: | 1409818 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 28.99260 |
Specifications
| Length - Overall: | 3.3' (1.0m) |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 60°C |
| Return Loss: | 35dB |
| Jacket (Insulation) Material: | -- |
| Insertion Loss: | 0.30dB |
| Color - Connectors: | Aqua, Black, Red |
| Color - Cable: | Aqua |
| Bend Radius: | 15mm |
| Ratings: | -- |
| Type: | Multimode, OM3 |
| Series: | -- |
| Fiber Type: | 50/125 |
| Features: | IP20 |
| Cable Type: | Twin Zip |
| Cable Diameter: | -- |
| 2nd Connector: | ST (2) |
| 1st Connector: | LC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
Related Products
Search Part number : "1409" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1409532 | Phoenix Cont... | 15.22 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-10 0-542/ FS SC... |
| 1409499 | Phoenix Cont... | 17.68 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-5 0-542/FS SH S... |
| 1409497 | Phoenix Cont... | 13.22 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/2 0-542 SH S... |
| 1409525 | Phoenix Cont... | 15.91 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/1 5-542/FS S... |
| 1409362 | Phoenix Cont... | 0.92 $ | 1000 | SACC-E-MU-M12 |
| 1409548 | Phoenix Cont... | 20.42 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-MR/0 5-542/FRSH... |
| 1409R 0101000 | Belden Inc. | 1.39 $ | 1000 | 6 #24 PR BFS PVC FS PVCCo... |
| 1409524 | Phoenix Cont... | 10.05 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MS/ 2 0-542 SCO... |
| 1409527 | Phoenix Cont... | 15.91 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/1 5-542/FR S... |
| 1409529 | Phoenix Cont... | 15.48 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/10 0-542 SCO... |
| 1409411 | Phoenix Cont... | 65.12 $ | 1000 | HC-KIT-A-B16-SM0001HC-KIT... |
| 1409584 | Phoenix Cont... | 15.28 $ | 1000 | SAC-HZ-5P-MS/2 0-542 SH S... |
| 1409552 | Phoenix Cont... | 25.17 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-10 0-542/FSSHSC... |
| 1409252 | Phoenix Cont... | 1.34 $ | 1000 | M12 SEALING CAP FOR UNOCC... |
| 1409428 | Phoenix Cont... | 31.93 $ | 1000 | HC-KIT-A-A03-SP0001HC-KIT... |
| 1409547 | Phoenix Cont... | 21.55 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-MR/1 5-542/FRSH... |
| 1409053 | Phoenix Cont... | 28.06 $ | 1000 | CONN PNL ASSY SIDE ENTRY ... |
| 1409697 | Phoenix Cont... | 67.01 $ | 1000 | HC-KIT-B10-R0110+Ground C... |
| 1409218 | Phoenix Cont... | 7.11 $ | 8 | CONN PRC CIRCULAR 3POSFem... |
| 1409320000 | Weidmuller | 1.23 $ | 1000 | SL 5.08HC/07/90B 3.2SN GN... |
| 1409217 | Phoenix Cont... | 9.23 $ | 1 | CONN PRC PLUG CIRCULAR 3P... |
| 1409570 | Phoenix Cont... | 13.27 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-MR/5 0-542 SCO ... |
| 1409560 | Phoenix Cont... | 16.7 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-MS/1 5-542/FR S... |
| 1409588 | Phoenix Cont... | 22.02 $ | 1000 | SAC-HZ-5P-MR/0 5-542/FRSH... |
| 53553-1409 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN PLUG 140POS .635MM 1... |
| 1409789 | Phoenix Cont... | 33.31 $ | 1000 | FOC-LC:A-LC:A-GZ03/1Cable... |
| 1409510 | Phoenix Cont... | 20.57 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MS/1 5-542/FSSH... |
| 1409535 | Phoenix Cont... | 15.48 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-10 0-542/ FR SC... |
| 1409518 | Phoenix Cont... | 19.29 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/0 5-542/FSSH... |
| 1409554 | Phoenix Cont... | 15.38 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-2 0-542/FS SH S... |
| 1409150 | Phoenix Cont... | 3.53 $ | 1000 | STAR DELTA BRIDGE |
| 1409446 | Phoenix Cont... | 38.5 $ | 1000 | HC-KIT-CF-A16-SM0001HC-KI... |
| 1409403 | Phoenix Cont... | 19.26 $ | 1000 | HC-KIT-EM-B06-SM0001HC-KI... |
| 1409638 | Phoenix Cont... | 19.88 $ | 1000 | SAC-HZ-5P-10 0-542/FR SCO... |
| 1409412 | Phoenix Cont... | 33.93 $ | 1000 | HC-KIT-CM-B16-SM0001HC-KI... |
| 1409577 | Phoenix Cont... | 11.07 $ | 1000 | SAC-HZ-4P-2 0-542/FR SCO ... |
| 1409495 | Phoenix Cont... | 23.3 $ | 1000 | SAC-HZ-3P-MR/10 0-542 SHS... |
| 1409723 | Phoenix Cont... | 73.54 $ | 1000 | HC-KIT-B16-R0216+Ground C... |
| 1409082 | Phoenix Cont... | 1.3 $ | 1000 | CONTACT H.D. CRIMP PIN 18... |
| 1409749 | Phoenix Cont... | 90.74 $ | 2 | HC-KIT-B24-R0124+Ground C... |
Latest Products
6374110-7
C/A SM, LC TO LC 1METERCable Fiber Optic...
6-6435028-0
CA,50,12F,OFNP,MPOCable Fiber Optic MPO ...
3-2064915-0
C/A,F/O,2F I/O MM50 OM3,SCLC DPXCable Fi...
33581110400002
CABLE ASSEMBLY FO OUTDDOR, SM, SCable Fi...
2989187
CABLE FIBER OPTICCable Fiber Optic To
2-1906051-4
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC REDCable Fib...
1409818 Datasheet/PDF