| Allicdata Part #: | 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A-ND |
| Manufacturer Part#: |
1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A |
| Price: | $ 14.36 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | E-T-A |
| Short Description: | CIR BRKR THRM 3.15A 250VAC 48VDC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 10 +: | $ 13.05610 |
| Series: | 1410-F1 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Breaker Type: | Thermal |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Current Rating: | 3.15A |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Number of Poles: | 1 |
| Actuator Type: | Rocker |
| Illumination: | Red |
| Illumination Voltage (Nominal): | 140V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
A circuit breaker is an electrical device that is used to protect an electrical circuit from overloading or short circuiting. The 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A circuit breaker is a double-pole, single-phase breaker designed to be used in a variety of applications. It is designed to provide protection against overloads and short circuits, and can be used in both residential and commercial applications.
The 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A circuit breaker is designed for use in residential and light commercial applications. It offers a high level of protection against overloads and short circuits, and is able to cut off the power when necessary. The breaker is triggered by a thermal response, which responds to the temperature of the circuit. This means that the breaker will sense when the temperature of the circuit is rising, and will cut off the power before damage is caused. This is an important safety feature, as it prevents serious damage from occurring.
The 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A circuit breaker is also designed to be able to be reset after a trip. This is helpful for homeowners, as it prevents them from having to manually reset the breaker after an overload or short circuit. This breaker also features a manual override, which allows the homeowner to manually reset the breaker. The manual override is a helpful feature, as it can provide an extra measure of safety in case the thermal response fails to trip the breaker.
The 1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A circuit breaker is ideal for use in homes and light commercial applications. It provides a high level of protection against overloads and short circuits, and is designed to be able to be easily reset. This makes the breaker an ideal choice for homeowners and businesses who are looking for an efficient and reliable way to protect their electrical system from damages caused by power surges and overcurrents.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1410-F110-P1F1-W19QE2-5A | E-T-A | 14.36 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 5A 250VAC 4... |
| M7TXK-1410K | 3M | 22.97 $ | 1000 | IDC CABLE - MDL14K/MC14F/... |
| HC-14102 | Bud Industri... | 112.44 $ | 1000 | CHASSIS VALULINE 5.25X12.... |
| SCN-1410SC | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | PROX SENSOR 943-F4V-2D-1C... |
| 1410147-2 | TE Connectiv... | 49.99 $ | 1000 | CONN R/A PLUG DC VITA41 |
| 1410465-7 | TE Connectiv... | 13.52 $ | 1000 | SOCKET GUIDE VITA 41 KEYE... |
| TXR47AB00-1410BI | TE Connectiv... | 29.92 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 14... |
| 1410-P-17-00-3.00 | 3M | 42.2 $ | 15 | CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30... |
| 1410-L110-L1F1-S01-3.15A | E-T-A | 9.53 $ | 193 | CIR BRKR THRM 3.15A 250VA... |
| 1410-G111-P2F1-S01-1A | E-T-A | 9.56 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 1A 250VAC 5... |
| 1410517C | Murata Power... | 1.78 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 1.7A 336 MO... |
| 9BG1-141002 | Belden Inc. | 104.98 $ | 1000 | PWR STRIP ASSY 14OUT 20AM... |
| TXR41AB90-1410AI | TE Connectiv... | 75.75 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| 1410271-2 | TE Connectiv... | 7.48 $ | 1000 | MULTIGIG RT PWR .8" R/A H... |
| 1-1410546-3 | TE Connectiv... | 3.46 $ | 1000 | MGIG HSG KEY/ESD .8" 90 D... |
| 1410478-1 | TE Connectiv... | 48.43 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" DC DF H... |
| 141013-1 | TE Connectiv... | 0.16 $ | 1000 | TERMINAL REC FASTIN FASTO... |
| 1410467 | Phoenix Cont... | 60.37 $ | 1000 | SAC-5P-M12MS/2 0-92X/M12F... |
| TXR41AB00-1410BI | TE Connectiv... | 45.65 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| TXR40SJ90-1410BI | TE Connectiv... | 75.97 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| 1410548-3 | TE Connectiv... | 2.95 $ | 961 | ACCY CONN GUIDE PIN NICKE... |
| 1410421-1 | TE Connectiv... | 71.58 $ | 1000 | CONN R/A PLUG DC VITA41 |
| 1410206-3 | TE Connectiv... | 74.49 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 .8" DC SE ... |
| 1410735 | Phoenix Cont... | 23.81 $ | 1000 | SAC-2P-10 0-PUR/DTFS-1L-S... |
| 1410797 | Phoenix Cont... | 34.54 $ | 1000 | ASSEMBLED ETHERNET CABLE ... |
| 141097-6 | TE Connectiv... | 0.16 $ | 1000 | CONN SOCKET 20-24AWG GOLD... |
| S-1410G42-K8T2U4 | ABLIC U.S.A.... | 0.33 $ | 1000 | TIMER WITH RESET FUNCTION... |
| 1410-L210-L2F1-S02-10A | E-T-A | 9.53 $ | 1028 | CIR BRKR THRM 10A 250VAC ... |
| M7TTK-1410J | 3M | 32.61 $ | 1000 | IDC CABLE - MDL14K/MC14G/... |
| S-1410G27-A8T1U4 | ABLIC U.S.A.... | 0.3 $ | 1000 | TIMER WITH RESET FUNCTION... |
| 1410604 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | CONN SEALING CAP BLK |
| 1410135-1 | TE Connectiv... | 19.73 $ | 563 | CONN VERT RECEPT BP VITA4... |
| 1410480-1 | TE Connectiv... | 24.79 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" BP FULL... |
| 1410367-3 | TE Connectiv... | 67.89 $ | 1000 | MULTIGIG RT T2 7RW DC DP ... |
| 1410231 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | SAC-4P-MR/1 5-647/FS SCO ... |
| 1410393 | Phoenix Cont... | 28.88 $ | 1000 | PNL FEED-THRU QUICKON CON... |
| TXR41AB90-1410BI | TE Connectiv... | 75.75 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| 1410201-2 | TE Connectiv... | 21.57 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 .8" BP FUL... |
| 1410188-2 | TE Connectiv... | 54.92 $ | 1000 | ASSY,D-CARD,R-A,RIGHTEND,... |
| 1410479-2 | TE Connectiv... | 67.05 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" DC F-RT... |
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIR BRKR MAG-HYDR 200A 160VDC
CIR BRKR MAG-HYDR
CIRC BRKR THRM
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
1410-F110-P1F1-W14QB3-3.15A Datasheet/PDF