| Allicdata Part #: | 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A-ND |
| Manufacturer Part#: |
1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A |
| Price: | $ 14.36 |
| Product Category: | Circuit Protection |
| Manufacturer: | E-T-A |
| Short Description: | CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 48VDC |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 10 +: | $ 13.05610 |
| Series: | 1410-F1 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Breaker Type: | Thermal |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Current Rating: | 1.5A |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Voltage Rating - DC: | 48V |
| Number of Poles: | 1 |
| Actuator Type: | Rocker |
| Illumination: | Red |
| Illumination Voltage (Nominal): | 140V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Circuit Breakers: 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A application field and working principle
Circuit breakers are an electrical switching device that guards an electric circuit from overloading and short-circuiting. They detect unusual electric conditions, like when electricity starts to flow in the wrong direction, and trip the circuit to protect it from damage. The 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A is a type of circuit breaker designed for use in industrial and commercial applications.
Application Field
The 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A is a high-performance circuit breaker that combines short-circuit protection and thermal-magnetic protection. Its applications lie in power distribution centers, industrial and commercial installations, and panel builders. Its applications also include those where there is need to protect against abnormal overcurrents associated with naturally occuring disturbances or disturbances caused by switching operations.
Working Principle
The 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A circuit breaker is constructed to provide circuit protection against both types of currents, thermal and magnetic. As the magnitude of the current increases, it passes through the thermal magnetic tripping element, which responds to the excessive amount of heat due to the current. This triggers the thermal magnetic tripping element\'s contacts and breaks the circuit.
In the1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A, the thermal and magnetic functions are combined into a single unit so that it can perform extremely fast tripping response. The thermal part of the element trips the circuit breaker if the amount of current exceeds its thermal capacity. The magnetic element kicks in if the amount of current exceeds the current rating of its circuit breaker.
In addition to its its thermal-magnetic protection, the 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A circuit breaker also provides adjustable thermal tripping characteristics to suit a variety of applications. As the thermal tripping characteristic of the breaker varies, it ensures that the breaker trips away sooner with increasing magnitude of the current.
Conclusion
The 1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A is a high-performance circuit breaker designed for use in industrial and commercial installations. It provides both thermal and magnetic protection to guard against abnormal overcurrents that come from natural disturbances or switching operations. Its adjustable thermal tripping characteristics ensure that it responds quickly to any overcurrent, protecting the circuit from damage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1410-F110-P1F1-W19QE2-5A | E-T-A | 14.36 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 5A 250VAC 4... |
| M7TXK-1410K | 3M | 22.97 $ | 1000 | IDC CABLE - MDL14K/MC14F/... |
| HC-14102 | Bud Industri... | 112.44 $ | 1000 | CHASSIS VALULINE 5.25X12.... |
| SCN-1410SC | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | PROX SENSOR 943-F4V-2D-1C... |
| 1410147-2 | TE Connectiv... | 49.99 $ | 1000 | CONN R/A PLUG DC VITA41 |
| 1410465-7 | TE Connectiv... | 13.52 $ | 1000 | SOCKET GUIDE VITA 41 KEYE... |
| TXR47AB00-1410BI | TE Connectiv... | 29.92 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 14... |
| 1410-P-17-00-3.00 | 3M | 42.2 $ | 15 | CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30... |
| 1410-L110-L1F1-S01-3.15A | E-T-A | 9.53 $ | 193 | CIR BRKR THRM 3.15A 250VA... |
| 1410-G111-P2F1-S01-1A | E-T-A | 9.56 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 1A 250VAC 5... |
| 1410517C | Murata Power... | 1.78 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 1.7A 336 MO... |
| 9BG1-141002 | Belden Inc. | 104.98 $ | 1000 | PWR STRIP ASSY 14OUT 20AM... |
| TXR41AB90-1410AI | TE Connectiv... | 75.75 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| 1410271-2 | TE Connectiv... | 7.48 $ | 1000 | MULTIGIG RT PWR .8" R/A H... |
| 1-1410546-3 | TE Connectiv... | 3.46 $ | 1000 | MGIG HSG KEY/ESD .8" 90 D... |
| 1410478-1 | TE Connectiv... | 48.43 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" DC DF H... |
| 141013-1 | TE Connectiv... | 0.16 $ | 1000 | TERMINAL REC FASTIN FASTO... |
| 1410467 | Phoenix Cont... | 60.37 $ | 1000 | SAC-5P-M12MS/2 0-92X/M12F... |
| TXR41AB00-1410BI | TE Connectiv... | 45.65 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| TXR40SJ90-1410BI | TE Connectiv... | 75.97 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 15... |
| 1410548-3 | TE Connectiv... | 2.95 $ | 961 | ACCY CONN GUIDE PIN NICKE... |
| 1410421-1 | TE Connectiv... | 71.58 $ | 1000 | CONN R/A PLUG DC VITA41 |
| 1410206-3 | TE Connectiv... | 74.49 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 .8" DC SE ... |
| 1410735 | Phoenix Cont... | 23.81 $ | 1000 | SAC-2P-10 0-PUR/DTFS-1L-S... |
| 1410797 | Phoenix Cont... | 34.54 $ | 1000 | ASSEMBLED ETHERNET CABLE ... |
| 141097-6 | TE Connectiv... | 0.16 $ | 1000 | CONN SOCKET 20-24AWG GOLD... |
| S-1410G42-K8T2U4 | ABLIC U.S.A.... | 0.33 $ | 1000 | TIMER WITH RESET FUNCTION... |
| 1410-L210-L2F1-S02-10A | E-T-A | 9.53 $ | 1028 | CIR BRKR THRM 10A 250VAC ... |
| M7TTK-1410J | 3M | 32.61 $ | 1000 | IDC CABLE - MDL14K/MC14G/... |
| S-1410G27-A8T1U4 | ABLIC U.S.A.... | 0.3 $ | 1000 | TIMER WITH RESET FUNCTION... |
| 1410604 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | CONN SEALING CAP BLK |
| 1410135-1 | TE Connectiv... | 19.73 $ | 563 | CONN VERT RECEPT BP VITA4... |
| 1410480-1 | TE Connectiv... | 24.79 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" BP FULL... |
| 1410367-3 | TE Connectiv... | 67.89 $ | 1000 | MULTIGIG RT T2 7RW DC DP ... |
| 1410231 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | SAC-4P-MR/1 5-647/FS SCO ... |
| 1410393 | Phoenix Cont... | 28.88 $ | 1000 | PNL FEED-THRU QUICKON CON... |
| TXR41AB90-1410BI | TE Connectiv... | 75.75 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ14 ... |
| 1410201-2 | TE Connectiv... | 21.57 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 .8" BP FUL... |
| 1410188-2 | TE Connectiv... | 54.92 $ | 1000 | ASSY,D-CARD,R-A,RIGHTEND,... |
| 1410479-2 | TE Connectiv... | 67.05 $ | 1000 | MULTIGIG RT T1 1" DC F-RT... |
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER
CIR BRKR MAG-HYDR 200A 160VDC
CIR BRKR MAG-HYDR
CIRC BRKR THRM
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A
1410-F110-P1F1-W14QE3-1.5A Datasheet/PDF