150210-2020-RB-WB Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
150210-2020-RB-WB-ND
Manufacturer Part#:
150210-2020-RB-WB
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: 3M
Short Description: 2MM BOARDMOUNT SOCKET 10 POSITIO
More Detail: 10 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) S...
DataSheet: 150210-2020-RB-WB datasheet150210-2020-RB-WB Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 200.0µin (5.08µm)
Contact Material: Copper Alloy
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic
Applications: --
Voltage Rating: 500VDC
Current Rating: 1A
Features: Board Guide, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.183" (4.65mm)
Series: 1502
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 10
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1502" Included word is 40