150250-5122-RB Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
3M5344-ND
Manufacturer Part#:
150250-5122-RB
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: 3M
Short Description: CONN 50POS 2MM SOCKET R/A PC MT
More Detail: 50 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) T...
DataSheet: 150250-5122-RB datasheet150250-5122-RB Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 200.0µin (5.08µm)
Contact Material: Copper Alloy
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic
Applications: --
Voltage Rating: 500VDC
Current Rating: 1A
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Contact Length - Post: 0.100" (2.54mm)
Insulation Height: 0.217" (5.51mm)
Series: 1502
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 50
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Obsolete
Packaging: Tray
Description
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1502" Included word is 40