| Allicdata Part #: | 1565047-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
1565047-5 |
| Price: | $ 0.12 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Short Description: | 250 SERIES TAB |
| More Detail: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male Solder Connect... |
| DataSheet: | 1565047-5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 120000 +: | $ 0.10803 |
| Termination: | Solder |
| Insulation Diameter: | -- |
| Contact Finish: | Tin |
| Contact Material: | Brass |
| Color: | -- |
| Features: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Wire Gauge: | -- |
| Series: | -- |
| Length - Overall: | 0.575" (14.60mm) |
| Tab Length: | 0.315" (8.00mm) |
| Tab Thickness: | 0.032" (0.81mm) |
| Tab Width: | 0.250" (6.35mm) |
| Gender: | Male |
| Terminal Type: | Standard |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
。As technology advances, more and more industries are using quick connect and quick disconnect connectors to provide a reliable connection for their applications. The 1565047-5 is one such connector that is designed to provide reliable and durable performance in the most demanding of applications.
The 1565047-5 is a quick connect terminal that utilizes a proven databased contact system to guarantee reliable performance in harsh environments. It features a double-ended design with a single terminal running through both ends of the connector. The terminal is held firmly in place by clamping the contact to the base of the connector, providing better stability and reliability than typical quick connect terminals. Additionally, its unique contact design ensures secure installation and reliable performance in temperatures ranging from -40oF to 221oF (-40oC to 105oC).
The 1565047-5 connectors are designed to be easy to install and operate. It has a simple slide-lock design that allows technicians to quickly hook up equipment while also ensuring a secure connection. Additionally, the terminal pins have a unique symmetrical construction with a pair of guiding slots to locate retaining keys, allowing technicians to quickly and easily secure the connectors to the terminals of the equipment.
The 1565047-5 connector is also designed to maximize performance and minimize electromagnetic interference (EMI). Its contact system is designed to offer superior electrical properties and reduce EMI by providing a secure, low-impedance connection between the mating components.
The 1565047-5 terminal is an ideal choice for applications where reliable performance and quick installation are of the utmost importance. It is suitable for a variety of applications, including Industrial machinery, HVAC, power supplies, medical and audio equipment, telecommunication systems, and automotive electronics. It is also compliant to industry standards, such as UL, CSA, and ENEC.
The 1565047-5 quick connect terminal is designed to make life easier for technicians in the field by providing a reliable, quick, and secure connection. It is the perfect solution for applications requiring a high-performance connection that is easy to install and maintain. Whether it’s industrial machinery, HVAC, power supplies, medical and audio equipment, telecommunications, or automotive electronics, the 1565047-5 terminal will provide the secure, reliable connection you need to get the job done right.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1565777-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN PCMCIA CARD PUSH-PUS... |
| 1565692-4 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN SKT SODIMM 200POS R/... |
| 1565465-1 | TE Connectiv... | 2.28 $ | 1000 | 025 19POS PLUG ASSY19 Pos... |
| 1565083-1 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | CONN GRACE INERTIA4 Posit... |
| 1565691-4 | TE Connectiv... | 1.6 $ | 1000 | CONN SKT SODIMM 200POS R/... |
| 1565357-3 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | CONN RECPT 80POS VERT PCB... |
| 1565 RD001 | Alpha Wire | 276.29 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG RED 1... |
| 3-1565909-0 | TE Connectiv... | 1.16 $ | 1000 | CONN RECPT 30POS .8MM DUA... |
| 5-1565357-5 | TE Connectiv... | 1.46 $ | 1000 | CONN RECPT 60POS VERT PCB... |
| 1565084-1 | TE Connectiv... | 0.27 $ | 4680 | CONN GRACE INERTIA6 Posit... |
| 9964-1565 | Altech Corpo... | 78.66 $ | 1000 | ITBN-M18-S50-FL-1030VDC 4... |
| PB-1565 | Bud Industri... | 0.41 $ | 1000 | BOX ABS BLACK 2.71"L X 1.... |
| 1565085-5 | TE Connectiv... | 0.18 $ | 7901 | GRACE INERTIA CONNECTOR 3... |
| 1565 BL005 | Alpha Wire | 72.84 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG BLUE ... |
| 1-1565036-7 | TE Connectiv... | 0.14 $ | 1000 | EP 07P V-HDR ASY NO 2,6 P... |
| 3-1565082-4 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 7480 | GRACE INERTIA CONNECTOR 3... |
| 1565400000 | Weidmuller | 60.4 $ | 1000 | BOX FIBERGLASS GRY 2.21"L... |
| 1565160000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | HOLDER WIRE TAG PT 1/21 2... |
| 5-1565036-6 | TE Connectiv... | 0.13 $ | 1000 | EP CONN.HDR ASSY 6/7P BLA... |
| 1565270000 | Weidmuller | 55.48 $ | 1000 | BOX ALUM UNPAINTED 4.8"LX... |
| 1-1565359-1 | TE Connectiv... | 2.69 $ | 1000 | CONN PLUG 100POS VERT IN-... |
| 1565048-1 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | 110 SERIES TAB0.110" (2.7... |
| 70152-1565 | Omron Automa... | 176.36 $ | 1000 | SAFETY EDGE |
| 1-1565085-2 | TE Connectiv... | 0.19 $ | 6579 | GRACE INERTIA CONNECTOR 3... |
| 1565082-1 | TE Connectiv... | 0.27 $ | 14848 | GRACE INERTIA CONNECTOR 3... |
| 1565 RD005 | Alpha Wire | 72.84 $ | 36 | HOOK-UP SOLID 18AWG RED 1... |
| 1565298 | Phoenix Cont... | 28.85 $ | 1000 | CABLE 4POSCable Assembly |
| 1565041-1 | TE Connectiv... | 1.76 $ | 1000 | 025/090 SER 20POS PLUG AS... |
| 1565749-3 | TE Connectiv... | 2.19 $ | 1000 | CONN RECEPT 4POS R/A TIN ... |
| 1565380-1 | TE Connectiv... | 3.07 $ | 2999 | 025 28POS PLUG ASSY28 Pos... |
| 2-1565081-3 | TE Connectiv... | 0.17 $ | 3018 | GRACE INERTIA CONNECTOR 3... |
| 1565416-1 | TE Connectiv... | 19.39 $ | 1000 | MQS/JPT 121POS PLUG ASSY.... |
| 2-1565087-3 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | GRACEINERTIACONNECTOR3.54... |
| 1565994-4 | TE Connectiv... | 1.71 $ | 5800 | CONN HEADER 4POS HORIZONA... |
| 850-15657 | B&B Smar... | 436.59 $ | 1000 | IMCV SNMP MANAGEABLE CONV... |
| AD-1565-1-SLDTCT-HLDR-ASY | TE Connectiv... | 334.71 $ | 1000 | SLDTCT HLDR ASSY |
| 1565963-1 | TE Connectiv... | 0.06 $ | 1000 | 040III TAB NON SEALED TIN... |
| 1565970000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CONN TERM BLK FEED THRU 1... |
| 1565894-1 | TE Connectiv... | 1.88 $ | 4455 | CONN RCPT HSNG 12POS FREE... |
| 1565 WH001 | Alpha Wire | 276.29 $ | 1000 | HOOK-UP SOLID 18AWG WHITE... |
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.2500.250" (6.35m...
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.1870.187" (4.75m...
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.1870.187" (4.75m...
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 1=1000.250" (...
CONN QC TAB 0.250 SOLDER0.250" (6.35mm) ...
QUICK CONNECT TERM0.250" (6.35mm) Quick ...
1565047-5 Datasheet/PDF