| Allicdata Part #: | 1658891-ND |
| Manufacturer Part#: |
1658891 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Cables, Wires |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | CABLE CAT6 8COND 26AWG 328.1' |
| More Detail: | 8 (4 Pair Twisted) Conductor Multi-Pair, Cat6 Cabl... |
| DataSheet: | 1658891 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
Specifications
| Shield Type: | Braid |
| Shield Coverage: | 70% |
| Shield Material: | Copper, Tinned |
| Conductor Insulation: | -- |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0256" (0.650mm) |
| Usage: | -- |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 60°C |
| Voltage: | 125V |
| Features: | -- |
| Ratings: | -- |
| Jacket Color: | Blue |
| Length: | 328.1' (100.0m) |
| Series: | -- |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.252" (6.40mm) |
| Jacket (Insulation) Material: | Polyurethane (PU) |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Strand: | -- |
| Wire Gauge: | 26 AWG |
| Number of Conductors: | 8 (4 Pair Twisted) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Cable Type: | Multi-Pair, Cat6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Multiple Conductor Cables
Multiple Conductor Cables are a type of electrical conductor which consists of two or more single-conductor smaller cables bundled together in one unit. They typically offer improved flexibility and strength, as well as the ability to deliver a higher current than would be possible with single conductors of a similar size.The 1658891 application field and working principle of multiple conductor cables are varied and complex. It is important to ensure you select the right cable for your application. To do so, it is necessary to understand the fundamentals of how they operate so that you can make the best decision for the specific job at hand.First, multiple conductor cables are primarily used for electrical power and control applications. They are different from conventional single conductor cables, as they contain multiple individual conductors which each have their own insulation jacket. Each of these conductors can be separately insulated, so that they offer more flexibility in that they can provide multiple signals in one cable.The high insulation and flexibility make multiple conductor cables useful for a variety of applications, including power distribution, instrumentation, motor control, and communication. Multiple conductor cables are commonly used in many industries, including medical, aerospace, military, industrial, and telecommunications.The working principle of multiple conductor cables is based on Ohm\'s law. According to Ohm\'s law, the voltage is equal to the current (in amperes) times the resistance (in ohms). This law dictates how electric power will behave in a circuit, and it also forms the basis for the operation of the multiple conductor cables.These cables are characterized by their ability to carry currents of different intensities, from very low to very high. This is achieved by ensuring that the cables contain multiple conductors, each with its own insulation jacket, so that the voltage-drop across each conductor is minimal, and the current is evenly distributed on all them.Multiple conductor cables are manufactured in a wide variety of sizes, materials, and characteristics. However, the basics remain the same: they are composed of two or more single conductors, each with its own insulation jacket, that are bundled together in a single unit.The 1658891 application field of multiple conductor cables includes a variety of power and control applications. Some of the more popular applications include power distribution in buildings, instrumentation, motor control, and communication.Multiple conductor cables are also used in audio engineering, automotive, and almost every aspect of industrial equipment, from lighting to sensors to HVAC systems. Multiple conductor cables can also be used in residential wiring, particularly in places where there is a need to carry heavy currents of electricity.In summary, multiple conductor cables are a type of electrical conductor which consists of two or more single-conductor smaller cables bundled together in one unit and used for electrical power and control applications. The working principle of multiple conductor cables is based on Ohm\'s law and its application field includes a variety of power and control applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1658" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1658-G21-00-P10-055809-5A | E-T-A | 2.06 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 5A 240VAC/2... |
| 1658-F01-00-S83-055800-20A | E-T-A | 2.33 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 20A 240VAC/... |
| 1658528-5 | TE Connectiv... | 1.96 $ | 1000 | CONN RCPT 26POS .100 POLA... |
| 2-1658016-3 | TE Connectiv... | 25.4 $ | 1000 | MSB0.80PL16ASY120FL,-,10,... |
| 5-1658071-2 | TE Connectiv... | 4.45 $ | 1000 | MSB0.80RC-ASY56DP,GP,F,VC... |
| 1658015-4 | TE Connectiv... | 13.72 $ | 85 | CONN PLUG 160POS VERT .8M... |
| 1658622-9 | TE Connectiv... | 1.89 $ | 7280 | CONN IDC SKT 40POS W/POL ... |
| 1658050-2 | TE Connectiv... | 11.38 $ | 1000 | MSB0.80PL25ASY080FL,-,F,-... |
| 2-1658047-4 | TE Connectiv... | 12.49 $ | 1000 | MSB0.80PL16ASY160FL,-,F,-... |
| 1658462-5 | TE Connectiv... | 16.35 $ | 1000 | MSB0.80RC-ASY200FL,-,30,-... |
| 3-1658062-3 | TE Connectiv... | 7.3 $ | 1000 | MSB0.80RC-ASY84DP,GP,10,V... |
| 6-1658063-2 | TE Connectiv... | 7.94 $ | 1000 | MSB0.80PL5ASY080FL,GP,10,... |
| 7-1658462-3 | TE Connectiv... | 8.91 $ | 1000 | CONN ARRAY FML 84POS SMD ... |
| 1658613-2 | TE Connectiv... | 6.82 $ | 867 | CONN D-SUB PLUG 25POS STR... |
| 2-1658694-8 | TE Connectiv... | 2.07 $ | 1000 | A/L UNIV HDR 34P ACT PIN ... |
| 1658529 | Phoenix Cont... | 61.68 $ | 1000 | CONN FIBER OPTICFiber Opt... |
| 1658644-1 | TE Connectiv... | 4.63 $ | 935 | CONN D-SUB HOUSING RECEPT... |
| 1658678-1 | TE Connectiv... | 8.79 $ | 604 | CONN D-SUB PLUG 15POS W/O... |
| 1658525-8 | TE Connectiv... | 3.14 $ | 477 | CONN PLUG 16POS DIP PCB I... |
| 1658532 | Phoenix Cont... | 15.85 $ | 1000 | FACEPLATE SINGLE GANG 2PO... |
| 1658477 | Phoenix Cont... | 0.0 $ | 1000 | CABLE MOD 8P8C PLUG-PLUG ... |
| 1658-G21-02-P10-16A | E-T-A | 1.95 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 16A 240VAC ... |
| 1658-G21-02-P10-055800-12A | E-T-A | 2.14 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 12A 240VAC ... |
| 1658-G41-00-S80-055800-20A | E-T-A | 2.33 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 20A 240VAC ... |
| 1-1658071-5 | TE Connectiv... | 8.75 $ | 1000 | MSB0.80RC-ASY140DP,-,F,VC... |
| 1658049-4 | TE Connectiv... | 32.12 $ | 1000 | MSB0.80PL22ASY160FL,-,F,-... |
| 1658620-5 | TE Connectiv... | 1.63 $ | 1000 | CONN IDC SOCKET 24POS 15 ... |
| 1658611-4 | TE Connectiv... | 5.31 $ | 1197 | CONN D-SUB PLUG 9POS STR ... |
| 1658-G21-02-P10-7A | E-T-A | 1.95 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 7A 240VAC 2... |
| 1658-G41-04-P10-5A | E-T-A | 2.0 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 5A 240VAC 2... |
| 1658-G21-01-S83-25A | E-T-A | 2.13 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 25A 240VAC ... |
| 1658-G41-00-S83-15A | E-T-A | 7.85 $ | 1000 | CIRC BRKR THRM |
| 1658526-5 | TE Connectiv... | 3.75 $ | 377 | 609-1041LF FEM SOCKT,LEAD... |
| 1658062-1 | TE Connectiv... | 4.24 $ | 1000 | CONN RCPT 40POS 0.8MM SMD... |
| 2-1658045-1 | TE Connectiv... | 4.96 $ | 1000 | MSB0.80PL8ASY040FL,-,F,-T... |
| 1-1658043-5 | TE Connectiv... | 9.0 $ | 1000 | MSB0.80RC-ASY140DP,-,F,VC... |
| 1658609-2 | TE Connectiv... | 7.36 $ | 124 | CONN D-SUB RCPT 25POS STR... |
| 1658-G21-02-S83-055809-5A | E-T-A | 2.32 $ | 1000 | CIR BRKR THRM 5A 240VAC 2... |
| 1658-A21-00-P10-5A | E-T-A | 7.14 $ | 1000 | CIRC BRKR THRM |
| 2-1658012-3 | TE Connectiv... | 9.61 $ | 1000 | CONN RECEPT 120POS .8MM V... |
Latest Products
89064.35.05
CABLE 4COND 16AWG YELLOW 250'4 Conductor...
PUR5C04VL-U
CBL 5E COPPER VIOL FLAME RET PVCConducto...
25076 BK005
CABLE 6COND 16AWG BLACK 100'6 Conductor ...
60900506010
MULTI-PAIR 100COND 28AWG 328.1'100 (50 P...
M9240043 YL001
MULTI-PAIR 8COND 20AWG YEL 1000'8 (4 Pai...
M9000014 BL005
CABLE 2COND 20AWG BLUE 100'2 (1 Pair Twi...
1658891 Datasheet/PDF