| Allicdata Part #: | 501-2184-ND |
| Manufacturer Part#: |
1693-60-2 |
| Price: | $ 17.32 |
| Product Category: | Test and Measurement |
| Manufacturer: | Pomona Electronics |
| Short Description: | CORD MICROVOLT SPADE LUG 60"RED |
| More Detail: | 60.0" (1524.00mm) Spade Terminal To Spade Terminal... |
| DataSheet: | 1693-60-2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 20 |
| 1 +: | $ 15.74370 |
| 25 +: | $ 14.65730 |
| 50 +: | $ 13.88580 |
| 100 +: | $ 13.26880 |
Specifications
| Series: | 1693 |
| Part Status: | Active |
| Configuration: | Spade Terminal to Spade Terminal |
| 1st Connector: | Spade Terminal |
| 2nd Connector: | Spade Terminal |
| Cable Length: | 60.0" (1524.00mm) |
| Contents: | 1 Lead, Red |
| Material - Insulation: | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Wire Gauge: | 12 AWG |
| Voltage - Rated: | 2000VAC, DC (2kV) |
| Current Rating: | 20A |
| Temperature Range: | 131°F (55°C) |
Related Products
Search Part number : "1693" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1693791 | Phoenix Cont... | 14.46 $ | 9 | CABLE PNL MNT 4POS SKT-WI... |
| 1693410000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 23POS VERT... |
| 1693034 | Phoenix Cont... | 18.44 $ | 8 | CABLE 3POS M12 SOCKET-WIR... |
| 1693420000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 24POS VERT... |
| 1693380 | Phoenix Cont... | 22.3 $ | 1000 | CABLE 3POSCable Assembly |
| 1693870000 | Weidmuller | 4.13 $ | 1000 | CONN JUMPER TERM BLOCK 5.... |
| 1693597 | Phoenix Cont... | 29.69 $ | 3 | CABLE 5POSCable Assembly |
| 1693270 | Phoenix Cont... | 20.31 $ | 1000 | CABLE 3POSCable Assembly |
| 1693080000 | Weidmuller | 3.07 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 13POS 5.08... |
| 1693200000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS VERT ... |
| 1693-6-2 | Pomona Elect... | 17.32 $ | 1000 | MICROVOLT SPADE LUGS MTO ... |
| 1693860000 | Weidmuller | 3.77 $ | 1000 | CONN JUMPER TERM BLOCK 5.... |
| 1693760-5 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | LAUNCH LEAD,MPO-FC/APC,12... |
| 1693300000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 12POS VERT... |
| 2-1693560-0 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | BOA 20DB LC/UPC BBFiber O... |
| 1693319 | Phoenix Cont... | 19.81 $ | 8 | CABLE 3POS M8 PLUG-SOCKET... |
| 1693979 | Phoenix Cont... | 25.99 $ | 1000 | CABLE 5POSCable Assembly |
| 1693000000 | Weidmuller | 1.37 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS 90DEG... |
| 1693681 | Phoenix Cont... | 75.73 $ | 1000 | CONN FEMALE 8POS R/A FOR ... |
| 1693370000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 19POS VERT... |
| 1693076 | Phoenix Cont... | 17.89 $ | 1000 | CABLE 4POS STR PLUG-SOCKE... |
| 1693050000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 10POS 5.08... |
| 1-1693560-6 | TE Connectiv... | 30.4 $ | 1000 | BOA 16DB LC/UPC BBFiber O... |
| 1693733 | Phoenix Cont... | 108.58 $ | 5 | CABLE M16 RECPT 8SLOT 12P... |
| 1693759 | Phoenix Cont... | 135.91 $ | 1000 | CBLE M16 RECPT 10SLOT 14P... |
| 1693694 | Phoenix Cont... | 109.07 $ | 1000 | CABLE 8POSCable Assembly |
| 1693539-2 | TE Connectiv... | 2.19 $ | 1000 | SHUTTER FOR SC CONNECTORS... |
| 1693539 | Phoenix Cont... | 13.92 $ | 1000 | CBL 4POS M12 R/A SOCKET-W... |
| 1693850000 | Weidmuller | 3.23 $ | 1000 | CONN JUMPER TERM BLOCK 5.... |
| 1693830000 | Weidmuller | 2.16 $ | 1000 | CONN JUMPER TERM BLOCK 5.... |
| 1693720 | Phoenix Cont... | 75.24 $ | 1 | CABLE M16 RECEPT 8SLOT 12... |
| 1693539-3 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | SHUTTER FOR SC CONNECTORS... |
| 1693760-2 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | LAUNCH LEAD,MPO-FC,12F,50... |
| 1693230000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 5POS VERT ... |
| 1693560-1 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | BOA 1DB LC/UPC BBFiber Op... |
| 1693330000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 15POS VERT... |
| 1693173 | Phoenix Cont... | 11.59 $ | 1000 | CABLE 3POSCable Assembly |
| 1693717 | Phoenix Cont... | 120.26 $ | 1000 | CABLECable Assembly |
| 1693100000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 15POS 5.08... |
| 1693560-4 | TE Connectiv... | 0.0 $ | 1000 | BOA 4DB LC/UPC BBFiber Op... |
Latest Products
AL-B-4-0
CORD ALLIG CLIP PATCH 4" BLACK4.0" (101....
080015
TEST LEAD MIN-MICRO-PLUNGER36.0" (914.40...
BU-1111-A-24-0
TEST LEAD PLUNGER24.0" (609.60mm) Mini H...
CT3302-150-0
LEAD MINI ALLIGATOR CLIPS PVC 0.59.1" (1...
684-18RED
LEAD TEST ALLIG CLIP RED 18"18.0" (457.2...
9175-6BLK
PATCHCORD .025" SQ SCKT BLK 6"6.0" (152....
1693-60-2 Datasheet/PDF