| Allicdata Part #: | A122317-ND |
| Manufacturer Part#: |
170330-2 |
| Price: | $ 0.39 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Short Description: | CONN QC RCPT 20-24AWG 0.187 |
| More Detail: | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 20-24 AWG Cri... |
| DataSheet: | 170330-2 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3197 |
| 1 +: | $ 0.35280 |
| 10 +: | $ 0.33012 |
| 25 +: | $ 0.29711 |
| 50 +: | $ 0.26410 |
| 100 +: | $ 0.25307 |
| 250 +: | $ 0.23108 |
| 500 +: | $ 0.22007 |
| 1000 +: | $ 0.18156 |
| 2500 +: | $ 0.16505 |
| Termination: | Crimp |
| Insulation Diameter: | 0.059" ~ 0.106" (1.50mm ~ 2.69mm) |
| Contact Finish: | Nickel |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Color: | -- |
| Features: | -- |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Wire Gauge: | 20-24 AWG |
| Series: | Mark II |
| Length - Overall: | 0.850" (21.59mm) |
| Tab Length: | -- |
| Tab Thickness: | 0.020" (0.51mm) |
| Tab Width: | 0.187" (4.75mm) |
| Gender: | Female |
| Terminal Type: | Standard |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminals or connectors are electrical components used to connect two or more conductors for reliable, efficient, and secure connection and communication. They are also known as quick connects and quick disconnect connectors. The terminals are typically used to join two or more pieces of an electrical system together, enabling the flow of electricity or communication. Applications for terminals and connectors can be found in almost all electronic devices, from low-level circuits or wiring to large-scale system installations.
The numerous applications of terminals and connectors can range from commercial and consumer applications to those that require specialized high-energy, high-voltage, and temperature-sensitive requirements. Consumer electronics, communication systems, and industrial systems all make use of these components. For example, in applications where precision and reliability are paramount, such as in advanced military and aerospace systems, high-voltage terminals and connectors are essential.
Terminals and connectors are most commonly used to join two components of an electrical system, enabling the flow of current or communication between them. This includes connecting an individual unit of the system, such as a light switch, to another unit of the circuit or system, such as the power source. Terminals and connectors can also be used to interconnect multiple units in a system, such as between adjacent circuit boards or wiring harnesses, allowing for the passage of current and communication.
Terminals can be configured in various ways, depending on the particular application. For example, they can be configured as male or female, with the ability to accept a variety of wire sizes. They may also be designed to hold various shapes and sizes of components, such as contact pins, contact points, contact blocks, and so on. Additionally, certain terminals can also be configured with features that enable versatility, such as grooves or slots for holding mounting hardware, shaping gauge points, and casting recesses for extra conductivity.
The working principle of terminals and connectors involves making a physical and electrical connection between the two components. This is achieved when contact points, such as the contact pins on the terminal, are inserted and connected to the component. The result is a secure physical connection between the components, as well as the passage of current or communication between them. As all materials are conductive to some degree, these components must be made from materials that possess the appropriate level of electrical conductivity.
As such, terminals and connectors are typically comprised of metals, such as copper, brass, bronze, and aluminum, as well as specific plastics that have been designed to be conductive. These materials are also strong and durable, making them suitable for a wide range of applications, including those with extreme temperatures or harsh conditions, such as in high-voltage and hazardous-area installations. They also feature a wide range of safety and reliability standards, such as UL or RoHS, to provide greater assurance of their performance and quality.
In conclusion, terminals and connectors are an essential component of any electrical system, allowing the flow of current or communication between components. They are available in numerous forms, varieties, and sizes to suit a variety of applications. Additionally, they are composed of materials that provide the required level of electrical conductivity and durability, and they are also rigorously tested and certified to ensure reliable operation. In summary, terminals and connectors are a convenient, reliable, and safe way of connecting components in an electrical system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 170303-1 | TE Connectiv... | 0.06 $ | 18000 | CONN QC RCPT 18-22AWG 0.2... |
| 1703027 | Phoenix Cont... | 26.1 $ | 1000 | TERM BLK HEADER 7POS GREE... |
| 1703403520 | Molex, LLC | 11.0 $ | 1000 | IMPACT 85 DC 4X10 GL SN |
| 1703540000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS 7.6... |
| 1703806-1 | TE Connectiv... | 6.38 $ | 1000 | ADAPTER,SEALED,ASSY |
| 1703962 | Phoenix Cont... | 22.34 $ | 1000 | TERM BLK HEADER 5POS GREE... |
| 1703997-1 | TE Connectiv... | 2.88 $ | 140 | COVER,90,DEGREE |
| 17030771201 | HARTING | 5.01 $ | 30 | HAR-BUS HM MALE TYPE C, P... |
| 170330-1 | TE Connectiv... | 0.13 $ | 2532 | CONN QC RCPT 20-24AWG 0.1... |
| 1703075 | Phoenix Cont... | 0.67 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG... |
| 1703575 | Phoenix Cont... | 1.67 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 2POS STR ... |
| 1703379 | Phoenix Cont... | 1.71 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1703120000 | Weidmuller | 2.09 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62... |
| 1703282-2 | TE Connectiv... | 0.11 $ | 1000 | MQS SOCKET CONTACT 2 POS ... |
| 1703062-2 | TE Connectiv... | 0.24 $ | 1000 | CAP, 2 CIRCUIT , UNIVERSA... |
| 4-1703773-1 | TE Connectiv... | 1.22 $ | 1000 | 6POS,TAB 1.6X0.6,PIN HSG,... |
| 1-1703100-1 | TE Connectiv... | 0.18 $ | 1000 | CONN CARDEDGE HSG 4POS 0.... |
| 1-1703098-1 | TE Connectiv... | 0.27 $ | 1000 | CONN CARDEDGE HSG 8POS 0.... |
| 108-1703-101 | Cinch Connec... | 1.8 $ | 1932 | CONN BANANA PLUG STD BLAC... |
| 1703062-4 | TE Connectiv... | 0.24 $ | 1000 | CAP, 2 CIRCUIT , UNIVERSA... |
| 1703405 | Phoenix Cont... | 2.93 $ | 1000 | TERM BLOCK 5POS 25DEG 3.5... |
| 1-1703062-2 | TE Connectiv... | 0.33 $ | 9052 | CAP 2POS UNIVERSAL MATE-N... |
| 1703090 | Phoenix Cont... | 1.03 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK 7.50MM 7P... |
| 1703849 | Phoenix Cont... | 36.68 $ | 1000 | TERM BLK HEADER 9POS GREE... |
| 4-1703639-1 | TE Connectiv... | 1.18 $ | 1000 | 12POS,AMP MCP1.5K,REC HSG... |
| 4-1703841-1 | TE Connectiv... | 2.75 $ | 1000 | 2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,... |
| 17030552218 | HARTING | 3.82 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP C, A... |
| 1703405010 | Molex, LLC | 10.2 $ | 1000 | IMPACT 4X10 85OHM GD RIGH... |
| 1703085 | Phoenix Cont... | 15.84 $ | 1000 | TERM BLK HEADER 5POS GREE... |
| 1703860000 | Weidmuller | 14.34 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK PCB 36POS... |
| 1-1703061-2 | TE Connectiv... | 0.3 $ | 7108 | PLUG 2POS UNIVERSAL MATE-... |
| 7-1703060-6 | TE Connectiv... | 0.33 $ | 1000 | STANDARD TIMER SPECIAL HO... |
| 170333K400DB | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP FILM 0.033UF 400VDC A... |
| 1703390000 | Weidmuller | 5.22 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62... |
| 1703260000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62... |
| 1703784 | Phoenix Cont... | 13.03 $ | 34 | TERM BLK HEADER 3POS GREE... |
| 17030552205 | HARTING | 3.53 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP C, A... |
| 17030551202 | HARTING | 4.21 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP C, P... |
| 1703357157 | Molex, LLC | 8.82 $ | 1000 | IMPACT 85OHM BP 4X10 GLW ... |
| 1703658 | Phoenix Cont... | 23.07 $ | 1000 | TERM BLK HEADER 6POS GREE... |
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.2500.250" (6.35m...
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.1870.187" (4.75m...
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.1870.187" (4.75m...
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 1=1000.250" (...
CONN QC TAB 0.250 SOLDER0.250" (6.35mm) ...
QUICK CONNECT TERM0.250" (6.35mm) Quick ...
170330-2 Datasheet/PDF