171020601 Power Supplies - Board Mount |
|
| Allicdata Part #: | 732-6214-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
171020601 |
| Price: | $ 10.79 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | STEP DOWN REGULATOR MODULE |
| More Detail: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0... |
| DataSheet: | 171020601 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2250 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 250 +: | $ 9.80091 |
| 500 +: | $ 8.13267 |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Size / Dimension: | 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm) |
| Package / Case: | 7-SMD Module |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 86% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Features: | OTP, SCP, UVLO |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Current - Output (Max): | 2A |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Series: | MagI³C, VDRM |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Voltage - Output 1: | 0.8 ~ 6 V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Input (Min): | 6V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC converters are energy conversion components that convert a direct current (DC) into a different DC voltage, which can be used in a wide range of applications, from charging batteries, to controlling wheel-mounted motors, to controlling home appliances. The 171020601 DC-DC converter is an efficient multi-purpose DC-DC converter solution, ranging from 5V to 36V.
Application Field: The 171020601 DC-DC converter is ideal for use in motor vehicles, ships, helicopters, aircraft or automation equipment. The unit can also be used for DC power supply for voltage-rise applications or for negative voltage output modules. Additionally, the 171020601 DC-DC converter can be used in applications where consistent current is required, such as home appliances, lighting, and battery charging, among others. It can also be used in applications with high-voltage input, such as fuel cells, solar cells, and other portable DC power sources.
Working Principle: The 171020601 DC-DC converter consists of an input port, an output port, and a power board. It also includes an electronic switch, a filter, a converter, and an oscillator.The oscillator will provide a variable voltage to the electronic switch to turn theconverter on and off and control the frequency of the V1 and V2 pulses. The power board will store the input energy and convert it into the desired output voltage, with a fully isolated output. The converter also works to filter the output using a ripple reduction circuit, thus producing a smooth and efficient output.
The 171020601 DC-DC converter is reliable and is capable of converting 0 to 36V of input into 5, 12, and 24V of output, and is fully capable of handling the high current requirements of larger applications. Additionally, the converter provides high efficiency, superior EMI performance, and adjustable switching frequencies, making it well suited for many demanding applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1710280000 | Weidmuller | 4.1 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1710660000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 1710SN12 | Conxall/Swit... | 29.62 $ | 1000 | CBL FEMALE TO WIRE LEAD 1... |
| 1710835 | Phoenix Cont... | 2.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 17100 | Desco | 0.0 $ | 1000 | FOOT GRND HEEL DISPOS 100... |
| 1710637 | Phoenix Cont... | 2.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1710370000 | Weidmuller | 8.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 18POS STR... |
| 1710560000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 17100-100 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 100W |
| 1710250000 | Weidmuller | 2.98 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 171081-1 | TE Connectiv... | 0.61 $ | 1000 | CENTER GUIDE SOCKET |
| 171088-1 | TE Connectiv... | 9.51 $ | 1000 | CONN MALE TAB HSG 0.25 14... |
| ZFC-171000-PCMW | JKL Componen... | 16.23 $ | 5 | 1 METER LED CHANNEL WITH ... |
| 1710900 | Phoenix Cont... | 4.02 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5MM1... |
| 171030601 | Wurth Electr... | 9.14 $ | 250 | VDRM VARIABLE STEP DOWN R... |
| 171050-2 | TE Connectiv... | 8.45 $ | 1000 | 50P SHIELD ASSY |
| 1710175 | Phoenix Cont... | 1.64 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710650000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS STR... |
| 171021801 | Wurth Electr... | 4.45 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 0.8V-17VI... |
| 1710PN12 | Conxall/Swit... | 23.77 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 10P... |
| 1710310000 | Weidmuller | 5.47 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 17102001201 | HARTING | 7.14 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 17102002201 | HARTING | 6.38 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710A | 183.65 $ | 6 | POWER SUPPLY 0-30VDC 0-1A... | |
| 1710570000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710340000 | Weidmuller | 6.39 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710430000 | Weidmuller | 10.16 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 17100-600 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 600W |
| 17102002210 | HARTING | 7.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710470000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710557 | Phoenix Cont... | 5.24 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| ITA-1710-04A1E | Advantech Co... | 473.75 $ | 1000 | COMPUTER SYSTEM ITA-1710 ... |
| 1710 | Keystone Ele... | 1.53 $ | 1000 | THUMB SCREW KNOB #10-32 |
| 17102441201 | HARTING | 8.81 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710515 | Phoenix Cont... | 2.3 $ | 2 | CONN TERMINAL BLOCK 1-5PO... |
| 171074-1 | TE Connectiv... | 19.13 $ | 1000 | 75P SHORT SHIELD ASSY |
| 1710320000 | Weidmuller | 5.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1710078 | Phoenix Cont... | 11.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 1710610000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS STR... |
| 1710360000 | Weidmuller | 8.06 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 17POS STR... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
171020601 Datasheet/PDF