171032401 Power Supplies - Board Mount |
|
| Allicdata Part #: | 732-6215-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
171032401 |
| Price: | $ 9.28 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | STEP DOWN REGULATOR MODULE |
| More Detail: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5... |
| DataSheet: | 171032401 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 250 +: | $ 8.43199 |
| 500 +: | $ 7.98021 |
Specifications
| Voltage - Output 2: | -- |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Size / Dimension: | 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm) |
| Package / Case: | 7-SMD Module |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 93% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | SCP, UVLO |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Series: | MagI³C, VDRM |
| Voltage - Output 1: | 5 ~ 24 V |
| Voltage - Input (Max): | 42V |
| Voltage - Input (Min): | 6V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC Converters
DC-DC converters are devices that convert a direct current (DC) voltage level to another DC voltage level, either higher or lower. They can be used to provide an output voltage or current which is higher or lower than the input voltage.The 171032401 is a range of DC-DC converters specifically designed to convert voltage levels up to 24 volts. The 171032401 converters are optimized for use in industrial environments and are designed to operate in temperatures ranging from -40 degrees Celsius to +85 degrees Celsius.The 171032401 DC-DC converters can be used in a variety of applications, including:- Industrial automation and control systems
- Robotics
- Vehicle charging and power management
- LED lighting and illumination
- Power supplies for computers and servers
- Power electronics circuits
- Over-voltage and over-current protection
- Power conversion efficiency of up to 97%
- Short circuit, over-voltage and over-temperature protection
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1710" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1710280000 | Weidmuller | 4.1 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1710660000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 1710SN12 | Conxall/Swit... | 29.62 $ | 1000 | CBL FEMALE TO WIRE LEAD 1... |
| 1710835 | Phoenix Cont... | 2.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 17100 | Desco | 0.0 $ | 1000 | FOOT GRND HEEL DISPOS 100... |
| 1710637 | Phoenix Cont... | 2.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1710370000 | Weidmuller | 8.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 18POS STR... |
| 1710560000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 17100-100 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 100W |
| 1710250000 | Weidmuller | 2.98 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 171081-1 | TE Connectiv... | 0.61 $ | 1000 | CENTER GUIDE SOCKET |
| 171088-1 | TE Connectiv... | 9.51 $ | 1000 | CONN MALE TAB HSG 0.25 14... |
| ZFC-171000-PCMW | JKL Componen... | 16.23 $ | 5 | 1 METER LED CHANNEL WITH ... |
| 1710900 | Phoenix Cont... | 4.02 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5MM1... |
| 171030601 | Wurth Electr... | 9.14 $ | 250 | VDRM VARIABLE STEP DOWN R... |
| 171050-2 | TE Connectiv... | 8.45 $ | 1000 | 50P SHIELD ASSY |
| 1710175 | Phoenix Cont... | 1.64 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710650000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS STR... |
| 171021801 | Wurth Electr... | 4.45 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 0.8V-17VI... |
| 1710PN12 | Conxall/Swit... | 23.77 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 10P... |
| 1710310000 | Weidmuller | 5.47 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 17102001201 | HARTING | 7.14 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 17102002201 | HARTING | 6.38 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710A | 183.65 $ | 6 | POWER SUPPLY 0-30VDC 0-1A... | |
| 1710570000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710340000 | Weidmuller | 6.39 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710430000 | Weidmuller | 10.16 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 17100-600 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 600W |
| 17102002210 | HARTING | 7.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710470000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710557 | Phoenix Cont... | 5.24 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| ITA-1710-04A1E | Advantech Co... | 473.75 $ | 1000 | COMPUTER SYSTEM ITA-1710 ... |
| 1710 | Keystone Ele... | 1.53 $ | 1000 | THUMB SCREW KNOB #10-32 |
| 17102441201 | HARTING | 8.81 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710515 | Phoenix Cont... | 2.3 $ | 2 | CONN TERMINAL BLOCK 1-5PO... |
| 171074-1 | TE Connectiv... | 19.13 $ | 1000 | 75P SHORT SHIELD ASSY |
| 1710320000 | Weidmuller | 5.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1710078 | Phoenix Cont... | 11.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 1710610000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS STR... |
| 1710360000 | Weidmuller | 8.06 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 17POS STR... |
Latest Products
AEQ20B48N-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEQ20B48-6L
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
AEO40Y48N-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
AEO40Y48-6L
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
171032401 Datasheet/PDF