171050601 Power Supplies - Board Mount |
|
| Allicdata Part #: | 732-6216-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
171050601 |
| Price: | $ 10.00 |
| Product Category: | Power Supplies - Board Mount |
| Manufacturer: | Wurth Electronics Inc. |
| Short Description: | STEP DOWN REGULATOR MODULE |
| More Detail: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0... |
| DataSheet: | 171050601 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 225 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 250 +: | $ 9.08838 |
| 500 +: | $ 8.36640 |
| Voltage - Output 2: | -- |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Size / Dimension: | 0.40" L x 0.39" W x 0.18" H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm) |
| Package / Case: | 7-SMD Module |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Efficiency: | 86% |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | SCP, UVLO |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Series: | MagI³C, VDRM |
| Voltage - Output 1: | 0.8 ~ 6 V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Input (Min): | 6V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC converters are widely used in a variety of industries and applications requiring the conversion of energy from one DC source to another, including automotive, consumer electronics, and power grid applications. The 171050601 DC-DC converter is one of the most popular DC-DC converters available today due to its high power efficiency, low cost, and reliability.DC-DC converters provide a cost-effective way to convert one DC voltage source into another, such as from 12V to 24V or from 48V to 300V. They are used in a variety of applications, such as motor controls, battery management systems, and other power systems.The 171050601 is a highly efficient, low-loss DC-DC converter. It is capable of converting a wide range of voltages, from 12V to 24V, 48V to 300V. It is also capable of powering devices which require high current, making it an ideal choice for applications that require high power delivery.The 171050601 is also designed with a range of safety features. It includes over-current protection, overtemperature protection, and reverse current protection, ensuring safe operation of connected devices. Additionally, the converter is designed to ensure an efficient and reliable power conversion, resulting in optimal performance.To use the 171050601, the user first needs to select the appropriate input and output voltages. This is achieved by adjusting the controls on the converter. Once the voltages have been selected, the converter will begin to convert the power from the input voltage to the selected output voltage.The 171050601 converts power using an efficient switching circuit, which is based on a pair of MOSFET transistors. When the voltage across the MOSFETs reaches a certain level, they will switch on and off to reduce the power loss. This switching process is repeated continuously in order to maintain the output voltage at its desired level.The 171050601 is a highly reliable and efficient converter which is capable of powering a variety of applications. Its safety features and efficient power conversion make it an ideal choice for a range of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1710280000 | Weidmuller | 4.1 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS STR ... |
| 1710660000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 1710SN12 | Conxall/Swit... | 29.62 $ | 1000 | CBL FEMALE TO WIRE LEAD 1... |
| 1710835 | Phoenix Cont... | 2.58 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 17100 | Desco | 0.0 $ | 1000 | FOOT GRND HEEL DISPOS 100... |
| 1710637 | Phoenix Cont... | 2.72 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS VERT ... |
| 1710370000 | Weidmuller | 8.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 18POS STR... |
| 1710560000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 14POS STR... |
| 17100-100 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 100W |
| 1710250000 | Weidmuller | 2.98 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS STR ... |
| 171081-1 | TE Connectiv... | 0.61 $ | 1000 | CENTER GUIDE SOCKET |
| 171088-1 | TE Connectiv... | 9.51 $ | 1000 | CONN MALE TAB HSG 0.25 14... |
| ZFC-171000-PCMW | JKL Componen... | 16.23 $ | 5 | 1 METER LED CHANNEL WITH ... |
| 1710900 | Phoenix Cont... | 4.02 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 16POS 5MM1... |
| 171030601 | Wurth Electr... | 9.14 $ | 250 | VDRM VARIABLE STEP DOWN R... |
| 171050-2 | TE Connectiv... | 8.45 $ | 1000 | 50P SHIELD ASSY |
| 1710175 | Phoenix Cont... | 1.64 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710650000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 23POS STR... |
| 171021801 | Wurth Electr... | 4.45 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 0.8V-17VI... |
| 1710PN12 | Conxall/Swit... | 23.77 $ | 1000 | CBL MALE TO WIRE LEAD 10P... |
| 1710310000 | Weidmuller | 5.47 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 17102001201 | HARTING | 7.14 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 17102002201 | HARTING | 6.38 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710A | 183.65 $ | 6 | POWER SUPPLY 0-30VDC 0-1A... | |
| 1710570000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710340000 | Weidmuller | 6.39 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 15POS STR... |
| 1710430000 | Weidmuller | 10.16 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 24POS STR... |
| 17100-600 | Aven Tools | 0.0 $ | 1000 | SOLDER POT 600W |
| 17102002210 | HARTING | 7.08 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710470000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS STR ... |
| 1710557 | Phoenix Cont... | 5.24 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 4POS STR ... |
| ITA-1710-04A1E | Advantech Co... | 473.75 $ | 1000 | COMPUTER SYSTEM ITA-1710 ... |
| 1710 | Keystone Ele... | 1.53 $ | 1000 | THUMB SCREW KNOB #10-32 |
| 17102441201 | HARTING | 8.81 $ | 1000 | HAR-BUS HM MEL., TYP DE, ... |
| 1710515 | Phoenix Cont... | 2.3 $ | 2 | CONN TERMINAL BLOCK 1-5PO... |
| 171074-1 | TE Connectiv... | 19.13 $ | 1000 | 75P SHORT SHIELD ASSY |
| 1710320000 | Weidmuller | 5.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 13POS STR... |
| 1710078 | Phoenix Cont... | 11.03 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 12POS STR... |
| 1710610000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 19POS STR... |
| 1710360000 | Weidmuller | 8.06 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 17POS STR... |
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 12V 240WIsolated Module ...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
DC DC CONVERTER 1.8V 120WIsolated Module...
171050601 Datasheet/PDF