| Allicdata Part #: | 277-8614-ND |
| Manufacturer Part#: |
1719192 |
| Price: | $ 2.79 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | PC TERM BLOCK 2POS 7.5MM |
| More Detail: | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal... |
| DataSheet: | 1719192 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 515 |
| 1 +: | $ 2.53260 |
| 10 +: | $ 2.46015 |
| 50 +: | $ 2.29950 |
| 100 +: | $ 2.11554 |
| 250 +: | $ 1.95456 |
| 500 +: | $ 1.86261 |
| 1000 +: | $ 1.74762 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | -- |
| Wire Termination: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Series: | COMBICON SPT |
| Wire Gauge: | 8-24 AWG |
| Voltage: | 600V |
| Current: | 35A |
| Mating Orientation: | Horizontal with Board |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Wire to Board refer to a type of electrical connection where two or more conductors can be safely and securely connected. This type of connection is widely used in industry for the practical function of breaking, connecting or redirecting current flow. This article will discuss the application field and working principle of 1719192 terminal blocks.
Application Field
Terminal blocks are used in a variety of different applications. The most common use for 1719192 wire-to-board terminal blocks is as a protected electrical connection point. They are typically used to join electrical components for low-voltage signals such as in home applications or office equipment. Moreover, they are also used in control circuits for industrial applications, combining motors, relays, contactors, circuit breakers and other electrical equipment.
The most common use of 1719192 terminal block lies in what is known as a "ring main" circuit. This type of circuit is typically used in large-scale industrial applications, where it forms a loop to ensure that all electrical points within the system are connected. The 1719192 terminal block is designed so that it can be quickly and easily inserted into the ring main circuit without the need for any complex wiring. This makes it an ideal solution for making connections between large-scale industrial machinery.
Working Principle
1719192 terminal blocks are designed as a type of connection terminal. They are typically made of metal or plastic and feature multiple grooves in which electrical connections can be made. They are often used as a termination point to connect circuits to devices like motors and relays, but can also be used to connect two or more wire runs. To make an electrical connection, the stripped ends of the two wires are inserted into the terminal block and then secured with a screw, crimp or clamp.
Once a connection is made, the conductor will make contact with a metal tab inside the terminal block. This enables current to pass safely and securely between two circuits. The tab ensures that the connection is secure and will not be compromised by vibration, wear or shock. Additionally, the terminal blocks are also designed to be resistant to corrosion, making them ideal for use in damp and wet environments.
1719192 terminal blocks are a reliable and efficient connection solutions for many electrical devices. They are easy to install and use, helping to reduce the time and cost associated with making electrical connections. The terminal blocks also feature a range of safety features, ensuring that they remain secure and intact in a variety of different environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1719043-1 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 24425 | SINGLE WIRE SEAL,GREEN |
| 1719550000 | Weidmuller | 1.45 $ | 1000 | CONN GASKET SEAL RING 900... |
| 1719040 | Phoenix Cont... | 8.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08... |
| 1719325 | Phoenix Cont... | 4.17 $ | 1000 | PC TERM BLOCK 3POS 7.5MM3... |
| 1719760000 | Weidmuller | 57.44 $ | 1000 | TM 0/12 HF/HB LABELS |
| 171960501 | Wurth Electr... | 1.65 $ | 2000 | VDMM VARIABLE STEP DOWN M... |
| 1719419 | Phoenix Cont... | 15.19 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK12 Positio... |
| 1-1719434-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 3POS ... |
| 1-1719434-1 | TE Connectiv... | 2.95 $ | 700 | CONN PLUG HSG FMALE 4POS ... |
| 1719082 | Phoenix Cont... | 14.21 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS 5.0... |
| 1719670000 | Weidmuller | 27.08 $ | 1000 | CONN CABLE SEAL PLUG PG 1... |
| 1719150 | Phoenix Cont... | 11.87 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08... |
| 1719830142 | Molex, LLC | -- | 1000 | NANO-PITCH IO 42 CKT VERT... |
| 1719202 | Phoenix Cont... | 4.17 $ | 196 | PC TERM BLOCK 3POS 7.5MM3... |
| 1719299 | Phoenix Cont... | 15.19 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK12 Positio... |
| 1719105-1 | TE Connectiv... | 2.59 $ | 2000 | 14POS,JPT,REC.HSG,BKPosit... |
| 1-1719188-0 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | DIA 1.5 SOCK CON,TEMINAL |
| 1719000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CABLE GLAND EXE PG 9 BRAS... |
| 3-1719434-1 | TE Connectiv... | 2.0 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 4POS ... |
| 1719590 | Phoenix Cont... | 0.71 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 1719037 | Phoenix Cont... | 7.14 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08... |
| 1719396 | Phoenix Cont... | 12.66 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK10 Positio... |
| 1719066-3 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | CONN MAG TERM 25.5AWG CON... |
| 1719832-2 | TE Connectiv... | 13.45 $ | 1000 | 8MM HV,ASSY |
| 1719870000 | Weidmuller | 71.98 $ | 1000 | CONDUCTOR MARKER TM 5/18 ... |
| 1719558 | Phoenix Cont... | 2.24 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1719990000 | Weidmuller | 0.92 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1719362-1 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | FASTON -FASTON 2.8 RECEPT... |
| 1719450000 | Weidmuller | 0.77 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 9-1719675-9 | TE Connectiv... | 6.43 $ | 1000 | 32 POS MIXED REC HSGPosit... |
| 1719490000 | Weidmuller | 0.3 $ | 1000 | SEALING RING GWDR PG21-PO... |
| 1-1719504-1 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | TAB 2.8 X 0.8Tab Contact ... |
| 1719079 | Phoenix Cont... | 12.82 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08... |
| 1719500000 | Weidmuller | 0.67 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 1719065-3 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN MAG TERM 27AWG CONT ... |
| 1719600000 | Weidmuller | 1.69 $ | 1000 | GASKET GWDR PG29-NPSealin... |
| HLMP-1719-A0002 | Broadcom Lim... | 0.11 $ | 1000 | LED YELLOW DIFF 3MM ROUND... |
| 1719480000 | Weidmuller | 0.3 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 1-1719434-3 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 2POS ... |
| 1719105 | Phoenix Cont... | 4.73 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1719192 Datasheet/PDF