| Allicdata Part #: | 277-8615-ND |
| Manufacturer Part#: |
1719338 |
| Price: | $ 5.58 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | PC TERMINAL BLOCK |
| More Detail: | 4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical w... |
| DataSheet: | 1719338 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 464 |
| 1 +: | $ 5.07150 |
| 10 +: | $ 4.93416 |
| 50 +: | $ 4.61160 |
| 100 +: | $ 4.24267 |
| 250 +: | $ 3.91986 |
| 500 +: | $ 3.73541 |
| 1000 +: | $ 3.50485 |
Specifications
| Mounting Type: | Through Hole |
| Screw Thread: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | -- |
| Housing Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Green |
| Features: | -- |
| Wire Termination: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Series: | COMBICON SPT |
| Wire Gauge: | 8-24 AWG |
| Voltage: | 600V |
| Current: | 35A |
| Mating Orientation: | Vertical with Board |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks - Wire to BoardTerminal blocks are tools used in electrical connections to facilitate the interconnection of wires and components quickly and easily. They are also known as "terminal boards" or "strips". They are widely used in electronics and communications applications.Terminal blocks are one of the most popular components used in wiring early digital systems. Therefore, they are often used interchangeably with the term "jumper wires". Although they are similar, terminal blocks are not actually jumper wires. In fact, they are different in both their materials and design.Terminal blocks can be used to break the connection between two or more wires, to join multiple wires together, or to prevent unwanted electrical signals from entering a device. They are commonly used in applications from industrial control systems to consumer electronic devices.1719338 application field and working principleTerminal blocks are used in numerous different applications and industries, including telecommunications, automotive, medical, industrial automation, instrumentation, and home audio/video. They are also used in industrial control systems and computers, communication systems, electrical power systems, household electrical systems, and various other applications.The basic working principle of a terminal block is simple. A metal block serves as the point of contact between the electrical conductor and its component, connecting the wire to the device it powers. The block typically includes an insulation barrier between the electrical contact and the components, which helps to prevent unwanted electrical noise and damage.Terminal blocks are designed to provide a safe and reliable connection between the electrical conductor and its component. They provide a high level of insulation, protection, and safety and are often used in hazardous environments.Terminal blocks come in various sizes and configurations, allowing them to be used in various applications. They typically have a "jumper," which provides the flexibility to connect multiple wires in a single point, reducing wiring complexity.Terminal blocks can also be used to create a neutral connection between two or more components, which is important for inductive circuits. This neutral connection helps to reduce voltage and minimize potential noise problems caused by the inductive current induced in the connection.In conclusion, terminal blocks are a useful and versatile electrical connection solution. They are safe and reliable, and can be used in a variety of industries and applications. Terminal blocks are well-suited for both short-term and long-term wiring projects, allowing for fast and easy connections.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1719" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1719043-1 | TE Connectiv... | 0.23 $ | 24425 | SINGLE WIRE SEAL,GREEN |
| 1719550000 | Weidmuller | 1.45 $ | 1000 | CONN GASKET SEAL RING 900... |
| 1719040 | Phoenix Cont... | 8.54 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08... |
| 1719325 | Phoenix Cont... | 4.17 $ | 1000 | PC TERM BLOCK 3POS 7.5MM3... |
| 1719760000 | Weidmuller | 57.44 $ | 1000 | TM 0/12 HF/HB LABELS |
| 171960501 | Wurth Electr... | 1.65 $ | 2000 | VDMM VARIABLE STEP DOWN M... |
| 1719419 | Phoenix Cont... | 15.19 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK12 Positio... |
| 1-1719434-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 3POS ... |
| 1-1719434-1 | TE Connectiv... | 2.95 $ | 700 | CONN PLUG HSG FMALE 4POS ... |
| 1719082 | Phoenix Cont... | 14.21 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 10POS 5.0... |
| 1719670000 | Weidmuller | 27.08 $ | 1000 | CONN CABLE SEAL PLUG PG 1... |
| 1719150 | Phoenix Cont... | 11.87 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08... |
| 1719830142 | Molex, LLC | -- | 1000 | NANO-PITCH IO 42 CKT VERT... |
| 1719202 | Phoenix Cont... | 4.17 $ | 196 | PC TERM BLOCK 3POS 7.5MM3... |
| 1719299 | Phoenix Cont... | 15.19 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK12 Positio... |
| 1719105-1 | TE Connectiv... | 2.59 $ | 2000 | 14POS,JPT,REC.HSG,BKPosit... |
| 1-1719188-0 | TE Connectiv... | 0.26 $ | 1000 | DIA 1.5 SOCK CON,TEMINAL |
| 1719000000 | Weidmuller | 0.0 $ | 1000 | CABLE GLAND EXE PG 9 BRAS... |
| 3-1719434-1 | TE Connectiv... | 2.0 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 4POS ... |
| 1719590 | Phoenix Cont... | 0.71 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 2POS 90DEG... |
| 1719037 | Phoenix Cont... | 7.14 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08... |
| 1719396 | Phoenix Cont... | 12.66 $ | 1000 | CONN TERM BLOCK10 Positio... |
| 1719066-3 | TE Connectiv... | 0.08 $ | 1000 | CONN MAG TERM 25.5AWG CON... |
| 1719832-2 | TE Connectiv... | 13.45 $ | 1000 | 8MM HV,ASSY |
| 1719870000 | Weidmuller | 71.98 $ | 1000 | CONDUCTOR MARKER TM 5/18 ... |
| 1719558 | Phoenix Cont... | 2.24 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS STR ... |
| 1719990000 | Weidmuller | 0.92 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG... |
| 1719362-1 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | FASTON -FASTON 2.8 RECEPT... |
| 1719450000 | Weidmuller | 0.77 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 9-1719675-9 | TE Connectiv... | 6.43 $ | 1000 | 32 POS MIXED REC HSGPosit... |
| 1719490000 | Weidmuller | 0.3 $ | 1000 | SEALING RING GWDR PG21-PO... |
| 1-1719504-1 | TE Connectiv... | 0.12 $ | 1000 | TAB 2.8 X 0.8Tab Contact ... |
| 1719079 | Phoenix Cont... | 12.82 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08... |
| 1719500000 | Weidmuller | 0.67 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 1719065-3 | TE Connectiv... | 0.35 $ | 1000 | CONN MAG TERM 27AWG CONT ... |
| 1719600000 | Weidmuller | 1.69 $ | 1000 | GASKET GWDR PG29-NPSealin... |
| HLMP-1719-A0002 | Broadcom Lim... | 0.11 $ | 1000 | LED YELLOW DIFF 3MM ROUND... |
| 1719480000 | Weidmuller | 0.3 $ | 1000 | CONN GASKET SEALING RING ... |
| 1-1719434-3 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | CONN PLUG HSG FMALE 2POS ... |
| 1719105 | Phoenix Cont... | 4.73 $ | 1000 | TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08... |
Latest Products
OSTKQ196200
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
2-1776493-3
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
1776267-4
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
1-284094-9
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
282860-2
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
2-1546227-5
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1719338 Datasheet/PDF