| Allicdata Part #: | 1812-390K-ND |
| Manufacturer Part#: |
1812-390K |
| Price: | $ 0.68 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 39NH 870MA 200 MOHM |
| More Detail: | 39nH Unshielded Inductor 870mA 200 mOhm Max 2-SMD |
| DataSheet: | 1812-390K Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 650 +: | $ 0.61797 |
| DC Resistance (DCR): | 200 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.190" (4.83mm) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 50MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 1GHz |
| Q @ Freq: | 30 @ 50MHz |
| Series: | 1812 |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 870mA |
| Tolerance: | ±10% |
| Inductance: | 39nH |
| Material - Core: | Phenolic |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are electrical components that store electrical energy in the form of a magnetic field. They are used in electronics to provide stabilized voltage and current in circuits, as well as provide the ability to modulate transfer functions, thereby improving the overall stability of the design. The 1812-390K Inductor is specifically designed for use in industrial applications, such as motor control, inverter motor control, and robotics. This inductor is constructed from ferrite material and has an operating temperature range of -40°C to +75°C.
The 1812-390K Inductor has a nominal inductance of 390nH and a rated current of 2.64A. It also has a saturation current of 3.47A. The inductor comes in an 1812 (4532mm) size. This component is available in both axial and radial packages.
The inductor\'s operating principle is based on Faraday’s law of induction, which states that whenever a current carrying conductor is placed in a changing magnetic field, an electromotive force (EMF) is induced in it. The induced EMF is dependent on the rate of change of the magnetic flux and the number of turns of the coil. The inductor works by allowing the current to enter the coil wire, creating a magnetic field. This magnetic field generates an opposing EMF, thus limiting the flow of current in the coil.
Fixed inductors are used for a variety of applications, most commonly in power supplies and motor control. They are used to filter signals for noise, which reduces the possibility of disruption in electronic devices. They can also be used to control the speed and torque of electric motors. The 1812-390K Inductor is an ideal component for high power applications and offers quality performance.
The 1812-390K Inductor is a cost-effective solution for applications requiring a fixed inductor. Its small size and high frequency characteristics make it an excellent choice for motor control, inverter applications, and robotics. The inductor is built with high-quality materials, ensuring durability and reliable performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 181271-1 | TE Connectiv... | 0.25 $ | 1000 | CONN SOCKET 30-28AWG CRIM... |
| AISC-1812H-820K-T | Abracon LLC | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 200MA 2.08... |
| 1812-223K | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 250MA 3.2 ... |
| 1812R-562F | API Delevan ... | 1.97 $ | 1000 | FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1... |
| CLU048-1812C4-403M2K1 | Citizen | 28.32 $ | 84 | COB LED 4000K 80CRILED Li... |
| 1812L190SLPR | Littelfuse I... | 1.02 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 6V 1.9A 18... |
| 1812R-104H | API Delevan ... | 0.91 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 158MA 8 O... |
| 1812000000 | Weidmuller | 1.98 $ | 1000 | LMZF 5/7/135 3.5 GR7 Posi... |
| CLU046-1812C1-50AL7G4 | Citizen | 21.78 $ | 1000 | COB LED 5000K 70CRI 8712L... |
| 1812R-681J | API Delevan ... | 0.55 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 379MA 1.4... |
| 1812R-272K | API Delevan ... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 517MA 750... |
| 1812-103K | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| 1812-124G | API Delevan ... | 1.95 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 158MA 8 O... |
| 1812R-105F | API Delevan ... | 1.97 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM... |
| 1812-123F | API Delevan ... | 2.64 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 317MA 2 OH... |
| 1812A G7X1000 | Belden Inc. | 522.08 $ | 1000 | 2 #24 PVC PVC SRV PVCCond... |
| TX41AB00-1812-CS2266 | TE Connectiv... | 23.84 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| TXR21AB00-1812BI | TE Connectiv... | 24.05 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| TXR61AB90-1812AI | TE Connectiv... | 56.27 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| TXR54AB90-1812AI2-CS2477 | TE Connectiv... | 59.05 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| 1812953 | Phoenix Cont... | 3.35 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 7.62... |
| 1812S144 | Conxall/Swit... | 63.38 $ | 1000 | CBL FMALE RA TO WIRE LEAD... |
| 1812R-271H | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 668MA 450... |
| 1812R-103G | API Delevan ... | 1.41 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| 1812R-124G | API Delevan ... | 1.41 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 158MA 8 O... |
| 1812R-103H | API Delevan ... | 0.91 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| TX54AB00-1812H | TE Connectiv... | 99.32 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| CLU048-1812C4-273H7K4 | Citizen | 28.32 $ | 19 | COB LED 2700K 97CRILED Li... |
| TX40BW00-1812 | TE Connectiv... | 85.04 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 19... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1812-390K Datasheet/PDF