| Allicdata Part #: | 1812R-392H-ND |
| Manufacturer Part#: |
1812R-392H |
| Price: | $ 0.91 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 3.9UH 472MA 900 MOHM |
| More Detail: | 3.9µH Unshielded Inductor 472mA 900 mOhm Max 2-SM... |
| DataSheet: | 1812R-392H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 650 +: | $ 0.81610 |
Specifications
| DC Resistance (DCR): | 900 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.190" (4.83mm) |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 7.9MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 40MHz |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.9MHz |
| Series: | 1812R |
| Shielding: | Unshielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 472mA |
| Tolerance: | ±3% |
| Inductance: | 3.9µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors
Fixed inductors are electronic components comprising of one or more windings of conductor material such as a metal wire, which is manufactured in a predetermined shape and size. This pre-yes design ensures predictable and stable performance of the component. Many capacitors have an inductor component.The 1812R-392H is one such inductor, specifically designed for higher levels of saturation current and higher frequencies. It has an inductance of 1.50 ± 10%mH, a DC current of up to 920mA and a maximum operating frequency of 12GHz.Application Field
The 1812R-392H is most commonly used in RF designs, such as those used in wireless communication and measurement applications. Its high saturation current allows for increased power and frequency efficiency in these designs. It can also be used in power-supply filters to help reduce electromagnetic interference (EMI). As well as reducing EMI, the inductor can also provide signal stability.Working Principle
Inductors work on the principle of Farady\'s law of induction, which states that a changing magnetic field will cause a current to be induced in a conductor within a magnetic field. The 1812R-392H works on this principle.When a current is applied to the inductor, a magnetic field is created, which induces or creates a magnetic field in the coil. This magnetic field then generates a back voltage or “Inductance” that opposes the input voltage. This opposition is what allows the inductor to filter out high-frequency signals while allowing low-frequency signals to pass.The 1812R-392H has a high saturation current and frequency rating that enable it to be used in higher power and higher frequency applications. The inductor also has enough inductance to provide signal stability when used in a power-supply filter.Conclusion
The 1812R-392H fixed inductor is an ideal choice for applications that require high power levels and frequencies. It can be used in wireless communication and measurement applications as well as power-supply filters to help reduce electromagnetic interference and increase signal stability.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1812" Included word is 29
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 181271-1 | TE Connectiv... | 0.25 $ | 1000 | CONN SOCKET 30-28AWG CRIM... |
| AISC-1812H-820K-T | Abracon LLC | 0.11 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 200MA 2.08... |
| 1812-223K | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 250MA 3.2 ... |
| 1812R-562F | API Delevan ... | 1.97 $ | 1000 | FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1... |
| CLU048-1812C4-403M2K1 | Citizen | 28.32 $ | 84 | COB LED 4000K 80CRILED Li... |
| 1812L190SLPR | Littelfuse I... | 1.02 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 6V 1.9A 18... |
| 1812R-104H | API Delevan ... | 0.91 $ | 1000 | FIXED IND 100UH 158MA 8 O... |
| 1812000000 | Weidmuller | 1.98 $ | 1000 | LMZF 5/7/135 3.5 GR7 Posi... |
| CLU046-1812C1-50AL7G4 | Citizen | 21.78 $ | 1000 | COB LED 5000K 70CRI 8712L... |
| 1812R-681J | API Delevan ... | 0.55 $ | 1000 | FIXED IND 680NH 379MA 1.4... |
| 1812R-272K | API Delevan ... | 0.6 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 517MA 750... |
| 1812-103K | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| 1812-124G | API Delevan ... | 1.95 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 158MA 8 O... |
| 1812R-105F | API Delevan ... | 1.97 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM... |
| 1812-123F | API Delevan ... | 2.64 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 317MA 2 OH... |
| 1812A G7X1000 | Belden Inc. | 522.08 $ | 1000 | 2 #24 PVC PVC SRV PVCCond... |
| TX41AB00-1812-CS2266 | TE Connectiv... | 23.84 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| TXR21AB00-1812BI | TE Connectiv... | 24.05 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| TXR61AB90-1812AI | TE Connectiv... | 56.27 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 18... |
| TXR54AB90-1812AI2-CS2477 | TE Connectiv... | 59.05 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| 1812953 | Phoenix Cont... | 3.35 $ | 1000 | TERM BLOCK HDR 11POS 7.62... |
| 1812S144 | Conxall/Swit... | 63.38 $ | 1000 | CBL FMALE RA TO WIRE LEAD... |
| 1812R-271H | API Delevan ... | 0.83 $ | 1000 | FIXED IND 270NH 668MA 450... |
| 1812R-103G | API Delevan ... | 1.41 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| 1812R-124G | API Delevan ... | 1.41 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 158MA 8 O... |
| 1812R-103H | API Delevan ... | 0.91 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 354MA 1.6 ... |
| TX54AB00-1812H | TE Connectiv... | 99.32 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ18 ... |
| CLU048-1812C4-273H7K4 | Citizen | 28.32 $ | 19 | COB LED 2700K 97CRILED Li... |
| TX40BW00-1812 | TE Connectiv... | 85.04 $ | 1000 | CONN BACKSHELL ADPT SZ 19... |
Latest Products
ELJ-PA100KF2
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
PE-1008CQ220JTT
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
L-15W13NGV4E
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
N06DB681K
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
LHL16TB471K
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
LAL03TA8R2K
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
1812R-392H Datasheet/PDF