1824255 Connectors, Interconnects |
|
| Allicdata Part #: | 277-11543-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
1824255 |
| Price: | $ 4.01 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Short Description: | TERM BLOCK 8POS TOP 3.81MM SMD |
| More Detail: | 8 Position Wire to Board Terminal Block Vertical w... |
| DataSheet: | 1824255 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 200 |
| 200 +: | $ 3.64770 |
| 400 +: | $ 3.35592 |
| 600 +: | $ 3.10056 |
| 1000 +: | $ 2.95467 |
| 1400 +: | $ 2.77228 |
Specifications
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Screw Thread: | -- |
| Torque - Screw: | -- |
| Screw Material - Plating: | -- |
| Clamp Material - Plating: | -- |
| Contact Material - Plating: | Tin Plated |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Operating Temperature: | -- |
| Color: | Black |
| Features: | -- |
| Wire Termination: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Series: | COMBICON SPT-SMD |
| Wire Gauge: | 16-24 AWG |
| Voltage: | 300V |
| Current: | 10A |
| Mating Orientation: | Vertical with Board |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Terminal Blocks are one of the most widely used electrical connectors. They are used to safely connect wires to boards while avoiding short circuits. The 1824255 terminal block is commonly used in industrial, automotive, and other industrial applications.The 1824255 terminal block is a five-position block designed for quick and easy installation. It features an IP-rated plastic housing, which allows for protection against dust and other foreign debris. The terminal block features a snap-fit lid that closes firmly and ensures secure connections. Its design allows for ample contact area for strong wire connection, while its rugged construction ensures long-term durability.The 1824255 terminal block is available in a variety of sizes, ranging from 1mm to 4mm in width. This size range makes them ideal for a wide variety of wire and board connection applications. The block is particularly well suited for small to medium mounting space, due to their compact design and shape. Furthermore, the terminal block comes pre-assembled, making installation quick and easy.Aside from the 1824255 terminal block, there are plenty of other types of terminal blocks available, each with different features and applications. Depending on the user’s needs and application, the right type of terminal block can be chosen.So how does the terminal block work? In essence, a terminal block is a connection device. It is an electrical connector designed to securely connect two or more wires or boards. It typically consists of a plastic or metal housing that encloses and insulates the circuit contacts. The terminals are also protected from accidental arcing, which can further damage or destroy the wires or boards. The block connects the wires together, with the metal contacts transferring the current to the connected board or wire.The 1824255 terminal block is a reliable and widespread choice, due to its durability, design, and insulation. With its variety of sizes, it is well-suited for many applications. By securely connecting wires to boards without crimping, it also allows for easier and faster installation. All in all, the 1824255 terminal block is an ideal choice for a safe connection between wires and boards.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "1824" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1824556 | Phoenix Cont... | 2.56 $ | 1000 | TERM BLOCK 5POS SIDE 3.5M... |
| 1824718 | Phoenix Cont... | 4.77 $ | 1000 | TERM BLOCK 10POS SIDE 3.8... |
| 1824271 | Phoenix Cont... | 4.89 $ | 1000 | TERM BLOCK 10POS TOP 3.81... |
| 1824510000 | Weidmuller | 2.7 $ | 1000 | CONN TERM BLK 11PS 3.5MM ... |
| 1824585 | Phoenix Cont... | 3.89 $ | 1000 | TERM BLOCK 8POS SIDE 3.5M... |
| 1824690000 | Weidmuller | 1.72 $ | 1000 | CONN TERM BLK 7PS 3.81MM ... |
| 1824447 | Phoenix Cont... | 11.6 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 11POS 5.0... |
| 1824022 | Phoenix Cont... | 3.19 $ | 250 | TERM BLOCK 8POS SIDE 5.08... |
| 1824960000 | Weidmuller | 0.82 $ | 1000 | LSF-SMT 7.62/03/90 3.5SN ... |
| 1824970000 | Weidmuller | 1.09 $ | 1000 | LSF-SMT 7.62/04/90 3.5SN ... |
| 1824243 | Phoenix Cont... | 17.89 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 14POS 5.0... |
| 1824420000 | Weidmuller | 0.77 $ | 27846 | CONN TERM BLK 2POS 3.5MM ... |
| 18247-E1 | Analog Devic... | 0.0 $ | 1000 | INTEGRATED CIRCUIT |
| 10069524-182402LF | Amphenol FCI | 1.85 $ | 1000 | CONN RECEPT 180POS 0.8MM ... |
| SCN-1824SC | Honeywell Se... | 0.0 $ | 1000 | PROXIMITY SENSOR ULTRASON... |
| 1824256 | Phoenix Cont... | 24.4 $ | 50 | TERM BLOCK RCPT 15POS 5.0... |
| 1824860000 | Weidmuller | 1.72 $ | 1000 | CONN TERM BLK 7PS 5.08MM ... |
| 1824873 | Phoenix Cont... | 2.12 $ | 5000 | TERM BLOCK 4POS SIDE 5.08... |
| 1824-25F | Techspray | 15.68 $ | 15 | NO-CLEAN BROWN #5 BRAID -... |
| 1824459 | Phoenix Cont... | 3.12 $ | 1000 | TERM BLOCK 6POS TOP 5.08M... |
| 1824830000 | Weidmuller | 1.01 $ | 1000 | CONN TERM BLK 4PS 5.08MM ... |
| 1824006 | Phoenix Cont... | 2.47 $ | 250 | TERM BLOCK 6POS SIDE 5.08... |
| 61083-182400LF | Amphenol FCI | 3.21 $ | 1000 | CONN HEADER 180POS .8MM D... |
| 1824598 | Phoenix Cont... | 4.32 $ | 1000 | TERM BLOCK 9POS SIDE 3.5M... |
| 1824410000 | Weidmuller | 0.39 $ | 1000 | CONN CODING ELEMENT BLACK |
| 1824174 | Phoenix Cont... | 5.33 $ | 200 | TERM BLOCK 11POS TOP 3.5M... |
| 1824580250 | Weidmuller | 22.02 $ | 1000 | CABLE CONN 3POLECable Ass... |
| 1824405 | Phoenix Cont... | 7.84 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 7POS 5.08... |
| 1824890000 | Weidmuller | 0.82 $ | 1000 | LSF-SMT 7.50/03/90 3.5SN ... |
| AP105-CR8-1824S(90) | Hirose Elect... | 107.6 $ | 1000 | TOOL ACC |
| 1824570200 | Weidmuller | 21.6 $ | 1000 | CABLE CONN 3POLECable Ass... |
| 1824440000 | Weidmuller | 1.44 $ | 14937 | CONN TERM BLK 4POS 3.5MM ... |
| 1824129 | Phoenix Cont... | 3.12 $ | 200 | TERM BLOCK 6POS TOP 3.5MM... |
| 1824404 | Phoenix Cont... | 5.78 $ | 200 | TERM BLOCK 12POS TOP 5MM ... |
| 1824570250 | Weidmuller | 23.29 $ | 1000 | CABLE CONN 3POLECable Ass... |
| 1824051 | Phoenix Cont... | 4.26 $ | 250 | TERM BLOCK 11POS SIDE 5.0... |
| 1824048 | Phoenix Cont... | 3.89 $ | 1000 | TERM BLOCK 10POS SIDE 5.0... |
| 1824X | Visual Commu... | 0.94 $ | 1000 | T5 GAS FILLED WEDGE BASEL... |
| 1824120 | Phoenix Cont... | 2.95 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 2POS 5.08... |
| 1824515 | Phoenix Cont... | 17.8 $ | 1000 | TERM BLOCK RCPT 18POS 5.0... |
Latest Products
OSTKQ196200
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS19 Position...
2-1776493-3
TERMINAL BLOCK 23POS 5.08MM SIDE23 Posit...
1776267-4
TERMINAL BLK 4POS 5MM VERT GRN4 Position...
1-284094-9
TERM BLOCK RCPT WIRE 19POS R/A19 Positio...
282860-2
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT 7.5MM2 Positio...
2-1546227-5
TERM BLOCK RCPT 25POS VERT 3.5MM25 Posit...
1824255 Datasheet/PDF