| Allicdata Part #: | 19010352-ND |
| Manufacturer Part#: |
19010352 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Short Description: | LED IND 8MM YELLOW 24VDC 20MA |
| More Detail: | LED Panel Indicator Yellow 24V 20mA Round with F... |
| DataSheet: | 19010352 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current: | 20mA |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP67 |
| Termination Style: | -- |
| Viewing Angle: | -- |
| Wavelength - Peak: | -- |
| Millicandela Rating: | 8mcd |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top |
| Panel Cutout Dimensions: | -- |
| Panel Cutout Shape: | -- |
| Series: | 1901 |
| Voltage: | 24V |
| Ratings: | DC |
| Lens Transparency: | -- |
| Lens Color: | -- |
| Lamp Color: | Yellow |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Type: | LED |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Panel indicators, pilot lights are necessary devices for secure operation and information signaling during the automated house process. The 19010352 application field and working principle can provide in-depth knowledge about their operation.
Construction and Working principle
Panel indicators and pilot lights are classic devices used for various continuous signaling operations as they are cheap, efficient and long lasting devices. The device often consists of a specially formed lamp or LED incorporated in a plastic housing or thin walled aluminum body. The device can be operated with AC or DC voltage or current, it all depends upon the rating inscribed on the device.The device can be operated both in autonomously and supervised mode with complementary control logic systems for automatic resetting and long time signaling.
Applications
Pilot lights and panel indicators have diverse applications in industrial and domestic field. Main application fields are:
- Indication and monitoring of various levels such as voltage, current, temperature and pressure.
- Automated control system and instrumentation.
- Signaling of emergency alarms and other control systems.
- Indication of on/off status of machinery, equipment and other devices.
- Status indication and control of electrical circuits.
Other features
Other features of these devices include the compact construction, long lifetime andhigh accuracy. The device is also easy to maintain and install, without the need for additional wiring changes.
Other important features of the 19010352 apparatus include its high shock resistance and noise immunity, with continual output signaling levels even in case of large disturbances in the power, at which the device can withstand a wide range of operating temperatures, providing the superior performance in harsh conditions.
The indicator also provides long timeoperation indication, in case of increasing disturbances in the signal, with added features such as built-in overload protection andfault signaling.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| 1901259-6 | TE Connectiv... | 99.48 $ | 1000 | GUIDE, LOWER STRIP |
| 1901360000 | Weidmuller | 12.91 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1901640-1 | TE Connectiv... | 4.16 $ | 1000 | BATT TL KIT STRATO LOCKHE... |
| 1-1901681-3 | TE Connectiv... | 78.9 $ | 1000 | HOLDDOWN, TERMINAL |
| 1901874 | Dialight | 15.74 $ | 1000 | IND SWITCH IPS 3/4 SQUARE... |
| 1901449-2 | TE Connectiv... | 59.46 $ | 1000 | POWER SUPPLY PLUG-IN |
| 1901018-5 | TE Connectiv... | 113.2 $ | 1000 | COMPACT FLASH CARD PROGRA... |
| 1901640000 | Weidmuller | 15.16 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 ... |
| 1-1901681-7 | TE Connectiv... | 416.84 $ | 1000 | HOLDDOWN, TERMINAL |
| 1901150000 | Weidmuller | 14.0 $ | 1000 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 ... |
| 1901556-1 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | LG STR ACT DIE ADAPT SDE ... |
| 1901927-1 | TE Connectiv... | 9.15 $ | 1000 | TUBING, CABLE SUPPORT |
| 1901094-3 | TE Connectiv... | 86.91 $ | 1000 | SPACER, FEEDER |
| 1901015-2 | TE Connectiv... | 279.43 $ | 1000 | ANVIL |
| 1901624 | SCS | 0.0 $ | 1000 | SHIELD BAG 16X24" METAL-I... |
| 1901086-1 | TE Connectiv... | 213.76 $ | 1000 | PLATE, STRIP GUIDE |
| 1-1901457-3 | TE Connectiv... | 2.77 $ | 1000 | SEATING TI Z-PK MX, 3PR 1... |
| 71690-1901 | Molex, LLC | 0.0 $ | 1000 | CONN PLUG 4POS .165 AWG18... |
| 2-1901578-7 | TE Connectiv... | 609.95 $ | 1000 | APPLICATOR TYPE CONVERSIO... |
| 1901272-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | BASE, RECEPTACLE |
| 1901681-9 | TE Connectiv... | 54.19 $ | 1000 | HOLDDOWN, TERMINAL |
| 2-1901681-4 | TE Connectiv... | 213.76 $ | 1000 | HOLDDOWN, TERMINAL |
| 1901563-1 | TE Connectiv... | 110.64 $ | 1000 | CRIMPER, WIRE PREMIUM |
| 1901695-1 | TE Connectiv... | 211.61 $ | 1000 | STRIP GUIDE, FRONT |
| 1901177-3 | TE Connectiv... | 177.02 $ | 1000 | CRIMPER, INSULATION |
| 1901086-3 | TE Connectiv... | 212.68 $ | 1000 | PLATE, STRIP GUIDE |
| 1901024 | SCS | 0.0 $ | 1000 | SHIELD BAG 10X24" METAL-I... |
| 1901932-1 | TE Connectiv... | 515.44 $ | 1000 | NEST TOP, NO LATCH |
| 19012252 | Visual Commu... | 0.0 $ | 1000 | LED IND 8MM YELLOW 12VDC ... |
| 1901518 | SCS | 0.0 $ | 1000 | SHIELD BAG 15X18" METAL-I... |
| 1901732-1 | TE Connectiv... | 176.23 $ | 1000 | ADJUSTER, INSULATION |
| 1901090-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | KIT, FEEDER SPARE PARTS |
| 1901963-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 7 | TOOL HAND CRIMPER 14-20AW... |
| 1-1901457-2 | TE Connectiv... | 2.08 $ | 1000 | SEATING TI Z-PK MX, 3PR 1... |
| 1901850-2 | TE Connectiv... | 1.39 $ | 1000 | TOOL EXTRACTION 20.3MM |
| 1901760-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | CERTI CRIMP II SAHT ASSEM... |
| 1901771-1 | TE Connectiv... | 0.69 $ | 1000 | S.D.E. SAHT ASSEMBLYHand ... |
| 1901370000 | Weidmuller | 13.8 $ | 1000 | HDC 10 SBU 1M25G |
| 1901681-1 | TE Connectiv... | 67.47 $ | 1000 | HOLDDOWN, TERMINAL |
| 1901086-6 | TE Connectiv... | 416.84 $ | 1000 | PLATE, STRIP GUIDE |
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNTNeon Panel...
LED IND LIGHT SS RED 24V WIRE LDLED Pane...
LED IND LIGHT 12V YELLOWLED Panel Indica...
LED GREEN 6V PNL MNTLED Panel Indicator ...
LED IND LIGHT 24V YELLOWLED Panel Indica...
INCAND PANEL INDICATOR GREENIncandescent...
19010352 Datasheet/PDF